Baskové vyšli do ulic, žádají lepší podmínky pro vězněné teroristy ETA

Desetitisíce lidí se dnes sešly v baskickém městě Bilbao, aby vyzvaly španělské úřady ke zlepšení podmínek pro vězně z někdejší teroristické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA). Demonstranti požadovali umístění téměř tří stovek odsouzenců do věznic v Baskicku, informoval list El País.

Přidejte svůj názor

Španělská policie
doporučujeme

"A teď vězni", znělo jedno z hesel na transparentech v centru Bilbaa v narážce na fakt, že ETA loni oficiálně oznámila své rozpuštění a nyní jsou na tahu španělské úřady. Ty by podle demonstrantů měly přinejmenším přesunout zhruba 280 vězňů umístěných v celách po Španělsku blíže k jejich příbuzným do Baskicka.

zdroj: YouTube

Podle policie se dnes v Bilbau, kde se obdobná demonstrace na podporu vězňů koná každý rok, sešlo na 70.000 lidí. Organizátoři uvádějí ještě o 6000 více. Mezi účastníky byli rovněž členové separatistických levicových stran Katalánska.

Prohlášení o svém definitivním rozpuštění vydala ETA začátkem loňského května. Oznámila v něm, že jako organizace skončila, avšak její bývalí členové budou nadále usilovat o nezávislé, sjednocené a socialistické Baskicko. Baskičtí politici pak vyzvali španělskou vládu ke zlepšení podmínek vězňů.

Tehdejší španělský premiér Mariano Rajoy však odvětil, že si tresty odpykají a že nebudou přesunuti do Baskicka jen proto, že ETA ukončila činnost.

Baskové žijí hlavně na severu Španělska, kde jich je v autonomních regionech Baskicko a Navarra asi 2,4 milionu. Zhruba 240.000 Basků žije na jihu Francie.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mayová nemá podporu sněmovny pro dohodu, EU se tvrdému brexitu nebrání

25.03.2019 19:12 Snaha premiérky Theresy Mayové získat hlasy britských poslanců pro brexitovou dohodu, kterou Dolní…

Neúspěšný kandidát na prezidenta Harabin podal ústavní stížnost na volby

25.03.2019 18:55 Neúspěšný kandidát na slovenského prezidenta, soudce nejvyššího soudu Štefan Harabin, se rozhodl…

Zeman se setkal se Šefčovičem a Drahoš už rýpe: Přijel se mu poklonit. Ale…

25.03.2019 18:06 Aktualizováno Už za týden bude jasno, kdo se stal novým slovenským prezidentem.. Do druhého kola postoupili…

Italský extremista Battisti přiznal odpovědnost za vraždy, lítost…

25.03.2019 16:51 Italský levicový extremista Cesare Battisti poprvé přiznal odpovědnost za čtyři vraždy v 70. letech…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama