Švédsko se přiblížilo vzniku nové vlády, Löfvena podpoří opozice

Švédsko se dnes po čtyřech měsících neúspěšných jednání výrazně přiblížilo vzniku nové vlády, když předsednictvo dosud opoziční Strany středu podpořilo plán menšinového kabinetu dosavadního premiéra a šéfa sociálních demokratů Stefana Löfvena. Rovněž vedení opozičních Liberálů doporučilo Löfvena jako staronového předsedu vlády, strana o něm ale bude oficiálně hlasovat až v neděli, informovala agentura DPA.

Přidejte svůj názor

Stefan Löfven

Ani jedna ze zmiňovaných stran nemá v plánu se na vládě podílet, své hlasy ale v parlamentu při hlasování o důvěře dají menšinové vládě tvořené sociálními demokraty a Zelenými. Poslanci by o vládě mohli hlasovat už ve středu. Sociální demokraté však budou potřebovat ještě hlasy svých spojenců z Levicové strany, ti se ale zatím oficiálně nevyjádřili, uvedla agentura Bloomberg.

V parlamentních volbách loni v září zvítězil rozdílem jediného mandátu středolevý blok v čele se sociálními demokraty, kteří spolupracují s Levicovou stranou a Zelenými, nad středopravou aliancí vedenou Umírněnou koaliční stranou. Kromě Umírněné koaliční strany zahrnovala středopravá aliance ještě Stranu středu, Liberály a Křesťanskodemokratickou stranu.

Středolevý blok a středopravá aliance se od zářijového hlasování snažily hledat způsoby, jak vytvořit vládu bez protiimigrační strany Švédští demokraté, která si od minulých voleb výrazně polepšila a v 349členném parlamentu získala 62 křesel. Všechny hlavní politické strany před volbami jasně řekly, že se Švédskými demokraty spolupracovat nebudou.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Aténách demonstrovaly desetitisíce Řeků, vypukly prudké střety s policií

20.01.2019 18:23 esetitisíce Řeků se dnes sešly v hlavním městě Aténách na velké demonstraci proti dohodě o změně…

Merkelová a Macron podepíšou historickou dohodu. Blíží se jednotná Evropa?

20.01.2019 18:21 Francouzský prezident Emmanuel Macron se mnohokrát zasnil o hlubší integraci států Evropské unie,…

Ve Středozemním moři zahynulo dalších 170 migrantů

20.01.2019 16:59 Při dvou lodních neštěstích v uplynulých dnech ve Středozemním moři zahynulo až 170 migrantů. V…

Británie zvažuje plán B. Březnový brexit zruší

20.01.2019 15:57 Vedení opozičních labouristů zvažuje podporu návrhu zákona, který má britskou premiérku Theresu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama