Přetahovaná o doktory? EU by měla regulovat migraci lékařů, žádá německý ministr

Evropská unie (EU) by se měla pokusit zabránit členským státům vzájemně si přetahovat lékaře a jiné odborné pracovníky a zvážit regulaci tohoto jevu. V rozhovoru se švýcarským listem Blick am Sonntag to řekl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Jens Spahn

Spahn si postěžoval, že němečtí doktoři a další zdravotnický personál houfně odcházejí do Švýcarska: "Chápu je, Švýcarsko je hezká země. Je ale jasné, že v Německu jich je pak nedostatek. A že v naší zemi pracují lékaři z Polska, kteří potom zase chybějí tam," vysvětlil důležitý německý politik a neúspěšný kandidát na šéfa vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Svobodu pohybu v rámci evropského bloku ale Spahn v zásadě zpochybnit nechce. Podobné dohody prý již existují v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO): "Ty by nám mohly jít příkladem."

Záporně ministr odpověděl na dotaz, zda se nechystá nechat si od Švýcarska, které není členem EU, zaplatit za to, že na tamních vysokých školách studují medicínu mladí Němci, kteří pak v alpské zemi zůstávají i pracovat. "To mým plánem není," ujistil politik.

Švýcarsko je mezi německými lékaři zdaleka nejpopulárnější cílovou zemí. Podle údajů německé lékařské komory odešlo v roce 2017 do zahraničí 1965 lékařů, kteří v zemi pracovali. Do Švýcarska jich zamířilo 641, následovalo Rakousko (268) a Spojené státy (84). Švýcarský lékařský svaz FMH začátkem roku 2017 uvedl, že podíl v zemi ordinujících lékařů s německým pasem činil 17,7 procenta.

Naopak počet v Německu nahlášených zahraničních lékařů se v témže roce podle údajů na webu Spolkové lékařské komory zvýšil o 8,4 procenta, tedy 4088 lidí, na 50.809. Cizí pas tak má v zemi 11, 8 procenta činných doktorů. Nejvíce jich v roce 2017 přibylo ze Sýrie, Rumunska a Srbska.

Ve spolkové zemi Sasko na hranici s Českou republikou například činil loni podíl zahraničních lékařů 14 procent - celkem jich bylo 2700. Pocházeli z 98 různých zemí a nejvíce jich podle údajů saské zemské lékařské komory přišlo z České republiky - 389.

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Paříži demonstruje 5000 členů žlutých vest, chtějí demisi Macrona

19.01.2019 15:44 Francouzskou metropolí dnes prošlo podle odhadu pařížské policie asi 5000 demonstrantů v žlutých…

Španělé nadále zachraňují dvouletého chlapce, který spadl do šachty

19.01.2019 15:39 Španělští záchranáři se už šestý den snaží dostat k dvouletému chlapci, který spadl do úzké a…

EU drsně: Brexit už nás nebaví, nevíte co chcete, nemáme na vás čas

19.01.2019 15:16 Od aktuální politické bouře v Londýně kolem odchodu Británie z Evropské unie je pro mnohé unijní…

Bulharsko vydalo ruského hackera Spojeným státům

19.01.2019 15:08 Bulharsko v pátek vydalo do USA údajného ruského hackera, který byl obviněn z toho, že pomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama