Zabil belgický veterán RAF generálního tajemníka OSN? Nový dokument to naznačuje

V roce 1961 se v Africe zřítilo letadlo, na jehož palubě cestoval generální tajemní OSN Dag Hammarskjöld. Dodnes není uspokojivě vyšetřeno, zda se jednalo o nešťastnou náhodu, nebo úmyslný čin. Nový dokument, který se případu věnuje, však naznačuje, že letadlo mohl sestřelit belgický veterán RAF Jan van Risseghem.

Přidejte svůj názor

OSN

Letadlo, na jehož palubě bylo kromě Hammarskjölda i dalších 15 lidí, se zřítilo v Zambii 18. září 1961. Tragédii nikdo z pasažérů ani posádky nepřežil. Generální tajemník OSN byl na tajné misi, jejímž úkolem bylo dojednat příměří se separatisty z provincie Katanga v Kongu.

Jan van Risseghem pocházel z Belgie, na začátku druhé světové války však uprchl do Anglie. Tam se přidal k pilotům RAF a bojoval proti Němcům. V průběhu války se ve Velké Británii také oženil a po válce se i s manželkou vrátil do rodné Belgie. V roce 1961 se přesunul do Konga, které se po získání samostatnosti zmítalo v občanské válce. Zde začal pracovat právě pro separatisty, kteří vytvořili dočasný „stát“ Katanga.

Podle britského deníku Guardian nyní nový dokument, který se záhadným zřícením letadla zabývá, a který bude mít premiéru na festivalu Sundance, přinesl nové informace. Ty naznačují, že letadlo sestřelil právě Risseghem. Již v minulosti se sice objevily dohady, že by za tragédií mohl stát belgický pilot, nikdy však nebyly potvrzeny. Tajná depeše zaslaná americkým ambasadorem v Kongu ještě v den havárie, například Risseghema jmenovala mezi podezřelými.

Letové záznamy, kterými se Risseghem bránil, dokazovaly, že 18. září žádné mise nepilotoval. Podle autorů dokumentu však mohly být zfalšovány. To filmařům potvrdil i Roger Bracco, další z žoldnéřů, který pro separatisty pracoval. Když se ho ptali, zda mohou být letové záznamy falešné, odpověděl, „Takhle to neřeknu, ale … nemyslím si, že odpovídají pravdě.“ Později však u pročítání dokumentů označí jednu uvedenou destinaci za vymyšlenou a zpochybní pravost jmen některých kopilotů. Sám nicméně nevěří, že by za havárií stál jeho kolega.

Pierre Coppens, který se s Van Risseghemem spřátelil v roce 1965, ale tvrdí, že se mu pilot k sestřelu letadla přiznal. Údajně však v průběhu akce nevěděl, kdo na palubě cestuje. „Nevěděl to,“ řekl filmařům Coppens. „Řekl mi – provedl jsem tu misi, a to bylo vše. A potom jsem se musel vrátit zpátky a zachránit si život.“

Jan Van Risseghem zemřel v roce 2007. Jeho žena je nicméně přesvědčená, že za útokem nestál. V době tragédie se měl nacházet v Rhodesii, kde vyjednával nákup letadla pro konžské rebely. Vyšetřování OSN nebylo ani po více jak padesáti letech uzavřeno.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Paříži demonstruje 5000 členů žlutých vest, chtějí demisi Macrona

19.01.2019 15:44 Francouzskou metropolí dnes prošlo podle odhadu pařížské policie asi 5000 demonstrantů v žlutých…

Španělé nadále zachraňují dvouletého chlapce, který spadl do šachty

19.01.2019 15:39 Španělští záchranáři se už šestý den snaží dostat k dvouletému chlapci, který spadl do úzké a…

EU drsně: Brexit už nás nebaví, nevíte co chcete, nemáme na vás čas

19.01.2019 15:16 Od aktuální politické bouře v Londýně kolem odchodu Británie z Evropské unie je pro mnohé unijní…

Bulharsko vydalo ruského hackera Spojeným státům

19.01.2019 15:08 Bulharsko v pátek vydalo do USA údajného ruského hackera, který byl obviněn z toho, že pomocí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama