Zabil belgický veterán RAF generálního tajemníka OSN? Nový dokument to naznačuje

V roce 1961 se v Africe zřítilo letadlo, na jehož palubě cestoval generální tajemní OSN Dag Hammarskjöld. Dodnes není uspokojivě vyšetřeno, zda se jednalo o nešťastnou náhodu, nebo úmyslný čin. Nový dokument, který se případu věnuje, však naznačuje, že letadlo mohl sestřelit belgický veterán RAF Jan van Risseghem.

Přidejte svůj názor

OSN

Letadlo, na jehož palubě bylo kromě Hammarskjölda i dalších 15 lidí, se zřítilo v Zambii 18. září 1961. Tragédii nikdo z pasažérů ani posádky nepřežil. Generální tajemník OSN byl na tajné misi, jejímž úkolem bylo dojednat příměří se separatisty z provincie Katanga v Kongu.

Jan van Risseghem pocházel z Belgie, na začátku druhé světové války však uprchl do Anglie. Tam se přidal k pilotům RAF a bojoval proti Němcům. V průběhu války se ve Velké Británii také oženil a po válce se i s manželkou vrátil do rodné Belgie. V roce 1961 se přesunul do Konga, které se po získání samostatnosti zmítalo v občanské válce. Zde začal pracovat právě pro separatisty, kteří vytvořili dočasný „stát“ Katanga.

Podle britského deníku Guardian nyní nový dokument, který se záhadným zřícením letadla zabývá, a který bude mít premiéru na festivalu Sundance, přinesl nové informace. Ty naznačují, že letadlo sestřelil právě Risseghem. Již v minulosti se sice objevily dohady, že by za tragédií mohl stát belgický pilot, nikdy však nebyly potvrzeny. Tajná depeše zaslaná americkým ambasadorem v Kongu ještě v den havárie, například Risseghema jmenovala mezi podezřelými.

Letové záznamy, kterými se Risseghem bránil, dokazovaly, že 18. září žádné mise nepilotoval. Podle autorů dokumentu však mohly být zfalšovány. To filmařům potvrdil i Roger Bracco, další z žoldnéřů, který pro separatisty pracoval. Když se ho ptali, zda mohou být letové záznamy falešné, odpověděl, „Takhle to neřeknu, ale … nemyslím si, že odpovídají pravdě.“ Později však u pročítání dokumentů označí jednu uvedenou destinaci za vymyšlenou a zpochybní pravost jmen některých kopilotů. Sám nicméně nevěří, že by za havárií stál jeho kolega.

Pierre Coppens, který se s Van Risseghemem spřátelil v roce 1965, ale tvrdí, že se mu pilot k sestřelu letadla přiznal. Údajně však v průběhu akce nevěděl, kdo na palubě cestuje. „Nevěděl to,“ řekl filmařům Coppens. „Řekl mi – provedl jsem tu misi, a to bylo vše. A potom jsem se musel vrátit zpátky a zachránit si život.“

Jan Van Risseghem zemřel v roce 2007. Jeho žena je nicméně přesvědčená, že za útokem nestál. V době tragédie se měl nacházet v Rhodesii, kde vyjednával nákup letadla pro konžské rebely. Vyšetřování OSN nebylo ani po více jak padesáti letech uzavřeno.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama