Macron vyzval Francouze k celonárodní debatě. Témat je 35, nechybí migrace či daně

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval obyvatele země, aby se v co největším počtu zapojili do celonárodní debaty o několika desítkách společenských a ekonomických témat. Učinil tak prostřednictvím dopisu Francouzům, v němž uvedl, že debata nebude mít charakter referenda, ale že národ s jejími výsledky seznámí ihned po březnovém konci debaty.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

Podnětem k její iniciaci byly pro Macrona protesty hnutí žlutých vest, které od listopadu probíhají v ulicích francouzských měst.

Prezident v reakci na nespokojenost části lidí s jejich ekonomickou situací přišel s několika změnami jako jsou zvýšení minimální mzdy či daňové úlevy, o širších otázkách by však podle něj měli Francouzi diskutovat v celonárodní debatě.

"To je způsob, jak bych chtěl spolu s vámi změnit hněv v řešení," napsal Macron v dopise, v němž vytyčil, jakých témat by se měla diskuse týkat.

Tematickými okruhy mají být mimo jiných ekologie, migrace, daně a veřejná správa či demokracie a občanská společnost. Podle agentury AFP by mělo být vytyčeno celkem 35 otázek.

Debata, která by měla začít v úterý a trvat dva měsíce do 15. března, bude mít podle Macrona poradní charakter, žádným otázkám, o něž se Francouzi budou zajímat, se však nevyhne.

Vstupte do diskuze (13)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslim je jedním z nejvlivnějších politiků v Berlíně, představil nezvyklý…

23.03.2019 21:40 Aktualizováno Raedu Salehovi bylo pět let, když jeho rodina opustila palestinskou vesnici na Západním břehu, aby…

Armáda proti žlutým vestám: 40 tisíc protestujících, řada zatčených,…

23.03.2019 21:23 Aktualizováno Demonstrací takzvaných žlutých vest proti politice prezidenta Emmanuela Macrona se dnes po celé…

V rakouském pohoří Rax se utrhla lavina. Zavalila turisty, jeden zahynul

23.03.2019 21:05 Aktualizováno Lavina mokrého těžkého sněhu se dnes utrhla ve východorakouském pohoří Rax v nadmořské výšce zhruba…

Ostrá hádka kvůli uprchlíkům. Rakouská ÖVP odmítla kritiku, odkazuje se na…

23.03.2019 20:22 Aktualizováno Rakouská lidová strana (ÖVP) odmítla kritiku šéfa liberální frakce v Evropském parlamentu ALDE Guye…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama