EU očekává, že se brexit odsune. Zádrhelem je irská pojistka

Evropská unie očekává, že Británie požádá o odsunutí termínu brexitu z dosavadního 29. března. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informoval deník The Guardian, podle kterého by se mohl odchod Británie z EU odložit přinejmenším do července. Irská rozhlasová a televizní stanice RTÉ uvedla, že EU dnes zveřejní dopis se zárukami, které se budou týkat takzvané irské pojistky, jedné z nejvíce sporných součástí dohody o brexitu. O dohodě, kterou vyjednala premiérka Theresa Mayová s Bruselem, má Dolní sněmovna britského parlamentu hlasovat již v úterý.

Přidejte svůj názor

Brexit
doporučujeme

Podle The Guardian se Evropská unie tváří v tvář očekávané porážce premiérky Mayové při úterním hlasování připravuje na "technické" odsunutí brexitu, a to přinejmenším do července.

Vysoce postavený unijní zdroj britskému listu řekl, že v případě, že by britská premiérka EU informovala, že potřebuje více času, aby přesvědčila parlament o dohodě, "nabídneme technické prodloužení až do července". Podle dalších zdrojů by se mohl v případě potřeby termín brexitu posunout i vícekrát, pokud by se v Británii konaly předčasné volby nebo bylo vypsáno nové referendum o setrvání země v EU.

Podle irské stanice RTÉ hodlá dnes Evropská unie zveřejnit dopis, ve kterém budou záruky ve vztahu k takzvané irské pojistce. Ta má zajistit, aby na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, která zůstává součástí EU, nevznikl po brexitu přísný hraniční režim. Zároveň je pojistka jednou z nejspornějších součástí brexitové dohody. Řada britských poslanců v ní totiž vidí riziko dlouhodobého připoutání Británie k unijním strukturám.

Unie v dopise podle RTÉ zdůrazní, že aktivace pojistky není řešením, které si Brusel přeje, že pojistka nepodkopává Velkopáteční dohodu, která v 90. letech ukončila sektářské násilí v Severním Irsku, ale i to, že není pokusem EU "anektovat" Severní Irsko. Unijní dopis zároveň znovu zopakuje, že Unie nehodlá opět otevřít jednání o brexitové dohodě, informovala irská veřejnoprávní stanice.

V úterý večer by se mělo v britském parlamentu hlasovat o dohodě, kterou vyjednala vlády premiérky Mayové se zástupci evropské sedmadvacítky. Všeobecně se očekává, že poslanci dohodu odmítnou. Podle dodatku, který Dolní sněmovna schválila minulý týden, by měl kabinet nejpozději do tří zasedacích dnů přijít s alternativami dalšího postupu.

Pokud by poslanci dohodu odmítli a Mayová nepožádala o odsunutí brexitu, hrozí, že Spojené království 29. března opustí EU bez vzájemně uspořádaných vztahů. Podle agentury Reuters se dnes Mayová chystá říct, že je nyní zablokování brexitu pravděpodobnější než odchod Británie z EU bez dohody.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Muslim je jedním z nejvlivnějších politiků v Berlíně, představil nezvyklý…

23.03.2019 21:40 Aktualizováno Raedu Salehovi bylo pět let, když jeho rodina opustila palestinskou vesnici na Západním břehu, aby…

Armáda proti žlutým vestám: 40 tisíc protestujících, řada zatčených,…

23.03.2019 21:23 Aktualizováno Demonstrací takzvaných žlutých vest proti politice prezidenta Emmanuela Macrona se dnes po celé…

V rakouském pohoří Rax se utrhla lavina. Zavalila turisty, jeden zahynul

23.03.2019 21:05 Aktualizováno Lavina mokrého těžkého sněhu se dnes utrhla ve východorakouském pohoří Rax v nadmořské výšce zhruba…

Ostrá hádka kvůli uprchlíkům. Rakouská ÖVP odmítla kritiku, odkazuje se na…

23.03.2019 20:22 Aktualizováno Rakouská lidová strana (ÖVP) odmítla kritiku šéfa liberální frakce v Evropském parlamentu ALDE Guye…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama