Macronův dopis Francouzům? Změna metody, nikoliv směru. Styl didaktický, klinicky chladný, rýpe komentátorka

Školní cvičení pro studenty? Dopis prezidenta Emmanuela Macrona Francouzům, který má ve Francii otevřít od zítřka "národní rozpravu’’ k palčivým otázkám, jež nastolilo protestní hnuti "žlutých vest’’, neoznamuje změnu politického směru, jde pouze o změnu metody, píše dnes ve svém ranním komentáři Alba Venturová na rádiu RTL.

Přidejte svůj názor

Alba Venturová (komentátorka)

"Dokázal Macron najít ta správná slova?’’ ptá se Alba Venturová, komentátorka francouzského rádia RTL. "To, co nejvíce překvapí, je styl: pragmaticky, věcný, téměř klinicky chladný, ty tam jsou vzletné věty jeho předchozích projevu," píše.

Třiatřicet otázek, které ve svém dopisu klade prezident Macron svým občanům, připomíná více než dopis státníka, snahu vytvořit jakési otázky pro školní dizertaci na Vysoké škole politické, soudí. Otázky typu: "Cítíte potřebu veřejné služby?’’ - "Jak ji financovat?’’ - "Jak zdanit spravedlivěji? Jak lépe?’’ - "Jak lépe zorganizovat naší sociální smlouvu?’’ Tyto otázky prozrazují, mini Venturová, že se prezident Macron odhodlal jít cestou školní didaktiky. "Dámy a pánové, máte čtyři hodiny, abyste vypracovali odpovědi,’’ ironizuje.

Komentátorka Venturovå míní, že tento způsob komunikace nemůže v žádném ohledu vytvořit společný kolektivní elán a entuziasmus, kdy byste si sami řekli: "Skvělé, konečné velká diskuse!’’

Je zjevné, že prezident Macron nemění své politické krédo. Když tvrdí, že neexistují "zakázané otázky’’ a zároveň opakuje, že to "co jsme rozhodli, měnit nebudeme’’, jako kdyby řekl: "o všem je možné diskutovat’”, ale rozhodně "nedáme zpátečku’’.

Mezi požadavky, které se opětovném objevují je například navrácení zdanění milionářů, jak ho uzákonil Macronúv předchůdce François Hollande, známý pod zkratkou ISF. To se rozhodně od prezidenta, přezdívaného "prezident bohatých’’ nedá v žádném případě očekávat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po pádu lavin v Jižním Tyrolsku zahynuli dva lidé

19.01.2019 18:07 Při pádu lavin na dvou různých místech v italském Jižním Tyrolsku dnes přišli o život dva lidé. S…

V Paříži demonstruje 5000 členů žlutých vest, chtějí demisi Macrona

19.01.2019 15:44 Francouzskou metropolí dnes prošlo podle odhadu pařížské policie asi 5000 demonstrantů v žlutých…

Španělé nadále zachraňují dvouletého chlapce, který spadl do šachty

19.01.2019 15:39 Španělští záchranáři se už šestý den snaží dostat k dvouletému chlapci, který spadl do úzké a…

EU drsně: Brexit už nás nebaví, nevíte co chcete, nemáme na vás čas

19.01.2019 15:16 Od aktuální politické bouře v Londýně kolem odchodu Británie z Evropské unie je pro mnohé unijní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama