Macronův dopis Francouzům? Změna metody, nikoliv směru. Styl didaktický, klinicky chladný, rýpe komentátorka

Školní cvičení pro studenty? Dopis prezidenta Emmanuela Macrona Francouzům, který má ve Francii otevřít od zítřka "národní rozpravu’’ k palčivým otázkám, jež nastolilo protestní hnuti "žlutých vest’’, neoznamuje změnu politického směru, jde pouze o změnu metody, píše dnes ve svém ranním komentáři Alba Venturová na rádiu RTL.

Přidejte svůj názor

Alba Venturová (komentátorka)

"Dokázal Macron najít ta správná slova?’’ ptá se Alba Venturová, komentátorka francouzského rádia RTL. "To, co nejvíce překvapí, je styl: pragmaticky, věcný, téměř klinicky chladný, ty tam jsou vzletné věty jeho předchozích projevu," píše.

Třiatřicet otázek, které ve svém dopisu klade prezident Macron svým občanům, připomíná více než dopis státníka, snahu vytvořit jakési otázky pro školní dizertaci na Vysoké škole politické, soudí. Otázky typu: "Cítíte potřebu veřejné služby?’’ - "Jak ji financovat?’’ - "Jak zdanit spravedlivěji? Jak lépe?’’ - "Jak lépe zorganizovat naší sociální smlouvu?’’ Tyto otázky prozrazují, mini Venturová, že se prezident Macron odhodlal jít cestou školní didaktiky. "Dámy a pánové, máte čtyři hodiny, abyste vypracovali odpovědi,’’ ironizuje.

Komentátorka Venturovå míní, že tento způsob komunikace nemůže v žádném ohledu vytvořit společný kolektivní elán a entuziasmus, kdy byste si sami řekli: "Skvělé, konečné velká diskuse!’’

Je zjevné, že prezident Macron nemění své politické krédo. Když tvrdí, že neexistují "zakázané otázky’’ a zároveň opakuje, že to "co jsme rozhodli, měnit nebudeme’’, jako kdyby řekl: "o všem je možné diskutovat’”, ale rozhodně "nedáme zpátečku’’.

Mezi požadavky, které se opětovném objevují je například navrácení zdanění milionářů, jak ho uzákonil Macronúv předchůdce François Hollande, známý pod zkratkou ISF. To se rozhodně od prezidenta, přezdívaného "prezident bohatých’’ nedá v žádném případě očekávat.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama