Rumunský prezident s hákovým křížem? Člen vládní strany na fotomontáž doplatil

Poradce vlivného místního politika z rumunské vládní Sociálnědemokratické strany šířil fotomontáž, na níž byl prezident Klaus Iohannis oblečený v nacistické uniformě s hákovým křížem. Kvůli této narážce na prezidentovu německou národnost ho mateřská strana dnes zbavila funkce, uvedla agentura AP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Klaus Iohannis

Prezidenta, který vládu dlouhodobě kritizuje, přitom v uplynulých měsících s nacismem beztrestně spojovala řada čelných představitelů vládní strany. Rumunsko se nyní těší zvýšené mezinárodní pozornosti, neboť je od začátku ledna předsednickou zemí EU.

Vládní strana se ve svém prohlášení od činů politického poradce distancovala a uvedla, že "podobné chování" přísně odsuzuje. O obdobně vyznívajících prohlášeních vládního senátora a ministryně přitom na svých webových stránkách v minulosti informovala rozhlasová stanice Deutsche Welle. Ta jejich výroky vyhodnotila jako útok na celou německou etnickou menšinu v Rumunsku.

Spojování prezidenta Iohanise s nacismem odsoudila i židovská komunita a rumunský Národní institut Elieho Wiesla pro studium holokaustu.

Prezident Klaus Iohannis vede se současnou vládou spor o podobu boje proti korupci. Sociální demokraté v Rumunsku od nástupu k moci v roce 2016 již prosadili několik opatření, která oslabují justici v protikorupčním boji. Kvůli obviněním z korupce má totiž problémy řada vysokých politiků strany.

Kvůli čistkám v justici a obecně snaze podkopávat boj proti korupci loni vládu kritizovala Evropská unie, které nyní Rumunsko na půl roku předsedá.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama