Rumunský prezident s hákovým křížem? Člen vládní strany na fotomontáž doplatil

Poradce vlivného místního politika z rumunské vládní Sociálnědemokratické strany šířil fotomontáž, na níž byl prezident Klaus Iohannis oblečený v nacistické uniformě s hákovým křížem. Kvůli této narážce na prezidentovu německou národnost ho mateřská strana dnes zbavila funkce, uvedla agentura AP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Klaus Iohannis

Prezidenta, který vládu dlouhodobě kritizuje, přitom v uplynulých měsících s nacismem beztrestně spojovala řada čelných představitelů vládní strany. Rumunsko se nyní těší zvýšené mezinárodní pozornosti, neboť je od začátku ledna předsednickou zemí EU.

Vládní strana se ve svém prohlášení od činů politického poradce distancovala a uvedla, že "podobné chování" přísně odsuzuje. O obdobně vyznívajících prohlášeních vládního senátora a ministryně přitom na svých webových stránkách v minulosti informovala rozhlasová stanice Deutsche Welle. Ta jejich výroky vyhodnotila jako útok na celou německou etnickou menšinu v Rumunsku.

Spojování prezidenta Iohanise s nacismem odsoudila i židovská komunita a rumunský Národní institut Elieho Wiesla pro studium holokaustu.

Prezident Klaus Iohannis vede se současnou vládou spor o podobu boje proti korupci. Sociální demokraté v Rumunsku od nástupu k moci v roce 2016 již prosadili několik opatření, která oslabují justici v protikorupčním boji. Kvůli obviněním z korupce má totiž problémy řada vysokých politiků strany.

Kvůli čistkám v justici a obecně snaze podkopávat boj proti korupci loni vládu kritizovala Evropská unie, které nyní Rumunsko na půl roku předsedá.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po pádu lavin v Jižním Tyrolsku zahynuli dva lidé

19.01.2019 18:07 Při pádu lavin na dvou různých místech v italském Jižním Tyrolsku dnes přišli o život dva lidé. S…

V Paříži demonstruje 5000 členů žlutých vest, chtějí demisi Macrona

19.01.2019 15:44 Francouzskou metropolí dnes prošlo podle odhadu pařížské policie asi 5000 demonstrantů v žlutých…

Španělé nadále zachraňují dvouletého chlapce, který spadl do šachty

19.01.2019 15:39 Španělští záchranáři se už šestý den snaží dostat k dvouletému chlapci, který spadl do úzké a…

EU drsně: Brexit už nás nebaví, nevíte co chcete, nemáme na vás čas

19.01.2019 15:16 Od aktuální politické bouře v Londýně kolem odchodu Británie z Evropské unie je pro mnohé unijní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama