Těhotná poslankyně odložila císařský řez, aby mohla hlasovat o brexitu

Těhotná britská poslankyně Tulip Siddiqová odložila porod císařským řezem, aby se mohla v úterý zúčastnit hlasování o brexitové dohodě. Zástupkyně opozičních labouristů bude hlasovat proti podmínkám odchodu z Evropské unie, které dojednala konzervativní vláda premiérky Theresy Mayové. Zprávu dnes přinesl web Evening Standard.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Velká Británie se rozhodla vystoupit z EU a vydat se vlastní cestou. Ilustrační fotografie

Siddiqová měla původně svého druhého potomka na svět přivést až na začátku února, doktoři jí ale po zjištění komplikací doporučili, aby absolvovala v polovině ledna císařský řez. Operace se měla uskutečnit dnes nebo v úterý, opoziční poslankyně ale požádala o odklad na čtvrtek, což doktoři schválili.

"Jestliže má můj syn přijít na svět o den později, než doktoři radili, ale bude to svět, v němž je vyšší šance na silný vztah mezi Británií a Evropou, pak má cenu o to usilovat," uvedla 36letá poslankyně. V parlamentu zastupuje volební obvod na severozápadě Londýna, kde v roce 2016 hlasovalo při referendu o brexitu 76 procent účastníků za setrvání Británie v EU.

Siddiqová se zřejmě k mimořádně důležitému úternímu hlasování dostaví na vozíčku v doprovodu svého manžela. Její labouristická kolegyně Harriet Harmanová dnes o její situaci informovala předsedu Dolní sněmovny Johna Bercowa, který reagoval kritikou vlády, protože ta prý odkládá zavedení možnosti hlasovat prostřednictvím zástupce. Řekl, že je "necivilizované", aby musela být Siddiqová budovou parlamentu tlačena na vozíčku.

Evening Standard vysvětluje, že běžně v takovýchto případech, nebo při závažné nemoci, mohou být indisponovaní poslanci "spárováni" s představitelem druhé strany sněmovny, kterému není umožněno hlasovat, tak aby vynucená absence neovlivnila výsledek. "Jenže poté, co předseda Konzervativní strany Brandon Lewis v červenci 2018 porušil párovací domluvu s liberální demokratkou Jo Swinsonovou, paní Siddiqová uvedla, že už systému nemůže důvěřovat," napsal web.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Po pádu lavin v Jižním Tyrolsku zahynuli dva lidé

19.01.2019 18:07 Při pádu lavin na dvou různých místech v italském Jižním Tyrolsku dnes přišli o život dva lidé. S…

V Paříži demonstruje 5000 členů žlutých vest, chtějí demisi Macrona

19.01.2019 15:44 Francouzskou metropolí dnes prošlo podle odhadu pařížské policie asi 5000 demonstrantů v žlutých…

Španělé nadále zachraňují dvouletého chlapce, který spadl do šachty

19.01.2019 15:39 Španělští záchranáři se už šestý den snaží dostat k dvouletému chlapci, který spadl do úzké a…

EU drsně: Brexit už nás nebaví, nevíte co chcete, nemáme na vás čas

19.01.2019 15:16 Od aktuální politické bouře v Londýně kolem odchodu Británie z Evropské unie je pro mnohé unijní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama