Těhotná poslankyně odložila císařský řez, aby mohla hlasovat o brexitu

Těhotná britská poslankyně Tulip Siddiqová odložila porod císařským řezem, aby se mohla v úterý zúčastnit hlasování o brexitové dohodě. Zástupkyně opozičních labouristů bude hlasovat proti podmínkám odchodu z Evropské unie, které dojednala konzervativní vláda premiérky Theresy Mayové. Zprávu dnes přinesl web Evening Standard.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Velká Británie se rozhodla vystoupit z EU a vydat se vlastní cestou. Ilustrační fotografie

Siddiqová měla původně svého druhého potomka na svět přivést až na začátku února, doktoři jí ale po zjištění komplikací doporučili, aby absolvovala v polovině ledna císařský řez. Operace se měla uskutečnit dnes nebo v úterý, opoziční poslankyně ale požádala o odklad na čtvrtek, což doktoři schválili.

"Jestliže má můj syn přijít na svět o den později, než doktoři radili, ale bude to svět, v němž je vyšší šance na silný vztah mezi Británií a Evropou, pak má cenu o to usilovat," uvedla 36letá poslankyně. V parlamentu zastupuje volební obvod na severozápadě Londýna, kde v roce 2016 hlasovalo při referendu o brexitu 76 procent účastníků za setrvání Británie v EU.

Siddiqová se zřejmě k mimořádně důležitému úternímu hlasování dostaví na vozíčku v doprovodu svého manžela. Její labouristická kolegyně Harriet Harmanová dnes o její situaci informovala předsedu Dolní sněmovny Johna Bercowa, který reagoval kritikou vlády, protože ta prý odkládá zavedení možnosti hlasovat prostřednictvím zástupce. Řekl, že je "necivilizované", aby musela být Siddiqová budovou parlamentu tlačena na vozíčku.

Evening Standard vysvětluje, že běžně v takovýchto případech, nebo při závažné nemoci, mohou být indisponovaní poslanci "spárováni" s představitelem druhé strany sněmovny, kterému není umožněno hlasovat, tak aby vynucená absence neovlivnila výsledek. "Jenže poté, co předseda Konzervativní strany Brandon Lewis v červenci 2018 porušil párovací domluvu s liberální demokratkou Jo Swinsonovou, paní Siddiqová uvedla, že už systému nemůže důvěřovat," napsal web.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič ze Senegalu polil autobus plný dětí benzínem a zapálil ho

20.03.2019 22:11 Aktualizováno Italská policie dnes zatkla řidiče, který u Milána unesl autobus s 51 školními dětmi, který později…

Sporný článek 13 dostane stopku? Europoslanci objevili kličku

20.03.2019 20:50 Evropský parlament má příští týden hlasovat o návrhu směrnice EU o ochraně autorských práv na…

Doživotí. "Balkánský řezník" Karadžić dostal přísnější trest za genocidu v…

20.03.2019 20:18 Aktualizováno Soud OSN v Haagu dnes v odvolacím řízení uložil bývalému vůdci bosenských Srbů Radovanu Karadžičovi…

Evropští lidovci pozastavili členství Orbánově straně Fidesz, nemůže ani…

20.03.2019 20:05 Maďarské vládní straně Fidesz premiéra Viktora Orbána bylo dnes pozastaveno členství v Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama