Uprchlíci ovlivňují i slovník: Německým paslovem roku je "protivyhošťovací průmysl"

Takzvaným paslovem loňského roku se v Německu stal výraz "protivyhošťovací průmysl" (Anti-Abschiebe-Industrie), který použil politik bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Alexander Dobridt. Oznámila to dnes nezávislá porota, která výraz vybírá pravidelně od roku 1991. Loni se paslovem roku stalo sousloví "alternativní fakta", předloni "zrádce národa".

Přidejte svůj názor

Německá vlajka
doporučujeme

Poslanec Dobrindt v květnovém rozhovoru označil praxi, kdy odmítnutí žadatelé o azyl podávají žaloby ke správním soudům, aby tím zabránili svému vyhoštění, za sabotáž právního státu. Použil pro ni označení "protivyhošťovací průmysl".

Podle jazykovědkyně Niny Janichové, mluvčí poroty, která paslovo roku vybírala, Dobrindtův výraz jasně dokládá, "jak se politický diskurz jazykově i věcně posunul doprava".

Nezávislá porota dostala od veřejnosti celkem 900 návrhů na paslovo roku. Z toho 60 výrazů odpovídalo daným kritériím poroty, která volí taková slova, jež jsou eufemistická nebo matoucí a jsou v rozporu s lidskou důstojností nebo principy demokracie.

Do užšího výběru paslova roku 2018 se dostal také výrok starosty jihoněmeckého města Tübingen a člena strany Zelených Borise Palmera, který hovořil v debatě o zachraňování migrantů ve Středozemním moři o "lidskoprávním fundamentalismu" (Menschenrechtsfundamentalismus).

Finalistou byl také další termín související s migrační krizí, a sice "Ankerzentrum". To je středisko, ve kterém se mají roztřídit migranti: ty, kteří nemají nárok na azyl, má čekat vyhoštění. Anker v němčině znamená kotvu, s tou ale název nemá nic společného, protože jde o akronym slov Ankunft, Entscheidung, Rückführung (příchod, rozhodnutí, navrácení).

V Německu se pravidelně vybírá i slovo roku. V polovině prosince oznámila Společnost pro německý jazyk (GfdS), že pro rok 2018 se jím stal termín doba horká či horké období (Heisszeit). Odkazuje nejen na extrémní letní vedra, ale i na oteplování zemského klimatu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nechcete uprchlíky? Řecko posílá hodně ostrý vzkaz i Česku

19.11.2019 22:20 Aktualizováno Nelze využívat výhody schengenského prostoru volného pohybu a zároveň odmítat dělit se o zátěž…

Johnson: Brexit bude určitě 31. ledna

19.11.2019 21:58 Británie "rozhodně" vystoupí z Evropské unie 31. ledna a do konce příštího roku je schopná uzavřít…

Na palubě trajektu v Nizozemsku našli desítky migrantů

19.11.2019 21:22 Nejméně 25 migrantů bylo dnes nalezeno v nákladním trajektu krátce poté, co vyplul z Nizozemska do…

Otřes v Británii: Strany pro brexit se propadají na dno

19.11.2019 20:38 Aktualizováno Podpora Konzervativní strany britského premiéra Borise Johnsona se podle všeho před prosincovými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama