Slovenský prokurátor přišel o funkci, měl podezřelé kontakty v kauze Kuciak

Slovenský generální prokurátor Jaromír Čižnár dnes odvolal z funkce jednoho ze svých náměstků Reného Vaneka. Důvodem jsou jeho dřívější kontakty s jednou ze čtyř obviněných z vraždy novináře Jána Kuciaka. O Čižnárově rozhodnutí dnes ČTK informovala jeho mluvčí Andrea Predajňová.

Přidejte svůj názor

Ján Kuciak
doporučujeme

"Takové jednání považuje generální prokurátor za neslučitelné s funkcí náměstka, která je jednou z nejvyšších funkcí v rámci resortu prokuratury," uvedla Predajňová. Dodala, že o dalším působení Vaneka na prokuratuře bude rozhodnuto v příštích dnech.

Vanek až po dotazech novinářů v pondělí přiznal, že v minulosti prostřednictvím sociální sítě komunikoval s Alenou Zsuzsovou, která je podle dostupných informací druhotnou objednavatelkou Kuciakovy vraždy. Komunikaci Vaneka a dalších známých osob s obviněnou podle médií odhalili vyšetřovatelé po analýze dat z jejího mobilního telefonu a počítače.

Dosud byl Vanek náměstkem generálního prokurátora pro netrestní úsek, od roku 2013 až do května 2018 zastával post Čižnárova prvního náměstka. Vanek tvrdil, že neměl vliv na vyšetřování vraždy investigativního novináře. Se Zsuzsovou se prý nikdy nesetkal, kontakty s ní označil za chybu. Naposledy s obviněnou podle médií komunikoval jen několika dnů předtím, než ji loni v září zadržela policie a o komunikaci s ní až do tohoto týdne generálního prokurátora neinformoval.

Zsuzsová je v médiích označována za osobu blízkou podnikateli Marianu Kočnerovi, který je podle nepotvrzených informací tisku podezřelý z objednávky Kuciakovy vraždy. Investigativní novinář Kuciak psal rovněž o aktivitách kontroverzního podnikatele Kočnera. Kočner je od loňského června ve vazbě kvůli obvinění v případu falšování směnek. Podle listu Denník N mohl Kočner využívat Zsuzsovou jako návnadu na politiky a jiné vlivné lidi.

Například šéf menšího opozičního hnutí Jsme rodina Boris Kollár již loni potvrdil, že Zsuzsové dal peníze pro její dceru. Naopak místopředseda parlamentu za nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie Martin Glváč popřel informace médií, že se zmíněnou ženou rovněž komunikoval.

Šéf vydavatele listu Denník N Lukáš Fila na blogu napsal, že ho v roce 2013, kdy byl zástupcem šéfredaktora listu Sme, oslovila Zsuzsová prostřednictvím sociální sítě. Fila také zveřejnil komunikaci se Zsuzsovou, která vystupovala pod jménem Aya Alia a která si s Filou vyměňovala zprávy zejména o jeho působení v hudební kapele.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Špionážní aktivity Huawei? Německo poslalo Američany k šípku, důkazy jsou…

18.02.2020 09:34 Americké důkazy o špionáži ze strany čínské telekomunikační společnosti Huawei, které Bílý dům…

Bouře Dennis vyplavila na irské pobřeží loď duchů. Kam se námořníci poděli?

18.02.2020 07:51 Bouře Dennis, se kterou se v minulých dnech potýkal severozápad Evropy, vyplavila na jižní pobřeží…

Shoda ohledně víceletého rozpočtu EU stále není

17.02.2020 21:55 Výhrady k aktuálnímu návrhu víceletého rozpočtu Evropské unie dali dnes najevo ministři členských…

Salvini opět provokoval, mluvil o potratech cizinek

17.02.2020 21:49 Vůdce italské opoziční pravicové strany Liga a bývalý ministr vnitra Matteo Salvini vyvolal v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama