Tsiprasova vláda získala důvěru, schválení makedonské dohody je o krok blíž

Vláda řeckého premiéra Alexise Tsiprase dnes těsně získala důvěru parlamentu. Zažehnala tím vládní krizi způsobenou víkendovým odchodem menšího koaličního partnera, který nesouhlasil s dohodou o názvu sousední Makedonie. Tsiprase podpořilo 151 poslanců ze 300, což mu otevírá cestu k parlamentnímu schválení makedonské dohody, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Alexis Tsipras
doporučujeme

Tsipras požádal parlament o důvěru poté, co vládní koalici opustila pravicová strana Nezávislí Řekové (ANEL), jejíž šéf a ministr obrany Panos Kammenos rezignoval kvůli nesouhlasu s dohodou o názvu Makedonie. Premiér chtěl hlasováním znovu získat legitimitu pro svůj kabinet; v případě neúspěchu by zemi hrozily předčasné volby.

Vládu Tsiprasovy levicové strany SYRIZA disponující 145 křesly se před hlasováním rozhodlo podpořit pět rebelujících poslanců strany ANEL a klíčový 151. hlas přislíbil dodat zástupce opoziční proevropské strany Potami Spyros Danellis.

Řecký premiér loni podepsal dohodu se Skopje, která řeší dlouho trvající spor o název Makedonie. Klíčovým prvkem kompromisu bylo, že sousední země přijme název Severní Makedonie. Řečtí konzervativci, k nimž patří i Kammenos, s tím ale nesouhlasí, protože podle nich by země neměla ve svém názvu jméno Makedonie používat vůbec. Jsou přesvědčeni, že toto označení historicky náleží severořecké provincii a jeho používání cizím státem ohrožuje suverenitu Řecka.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko na prahu politické krize? Sánchez napoprvé důvěru nezískal

23.07.2019 15:58 Španělští poslanci dnes podle očekávání nedali v prvním kole šéfovi socialistů Pedru Sánchezovi…

Boris Johnson bude skvělý, raduje se Trump. Opozice skřípe zuby

23.07.2019 15:53 Aktualizováno Konzervativní strana musí společně usilovat o brexit, který je prospěšný pro celou Británii, a…

Komentář: Brexitová nejistota zas a znovu. Johnson je premiérem, co bude s…

23.07.2019 14:56 Komentář Anety Navrátilové: I přestože se "brexitové" referendum konalo před více než třemi lety,…

Boris Johnson slíbil dokončení brexitu. Nesnesitelně trapný, sepsul ho…

23.07.2019 14:39 Nový šéf konzervativců a příští britský premiér Boris Johnson dnes v projevu po svém zvolení do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama