Německo rozšíří seznam bezpečných zemí, deportovat uprchlíky půjde snáz

Německý Spolkový sněm dnes na seznam takzvaných bezpečných zemí, do nichž je jednodušší vracet migranty, zařadil Gruzii, Maroko, Alžírsko a Tunisko. Aby schválené opatření vstoupilo v platnost, musí s ním ještě souhlasit Spolková rada, která zastupuje zájmy jednotlivých německých zemí. To se ale zatím jeví jako nepravděpodobné.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Uprchlíci na německém nádraží
doporučujeme

Velká koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se o zařazení trojice států severní Afriky na seznam bezpečných zemí snažila už v minulém volebním období. Návrh se jí ale nepodařilo prosadit, protože ho ve Spolkové radě zablokovaly zemské vlády s účastí Zelených, kteří jsou přesvědčení, že v zemích Maghribu lidem stále hrozí mučení nebo jiné nepřípustné zacházení ze strany státu.

Zatím svůj názor nezměnili. Poslanecká odbornice Zelených na migrační problematiku Luise Amtsbergová listu Die Welt řekla, že Alžírsko, Maroko a Tunisko bohužel ani v roce 2019 nelze označit za bezpečné země. Menšiny jako homosexuálové jsou v nich nadále pronásledovány, navíc podle ní tyto státy vykazují vážné nedostatky, pokud jde o svobodu tisku a mínění.

Postoj Zelených kritizují například poslanci křesťanských demokratů, podle nichž se tím blokuje urychlení vyřizování azylových žádostí. Zařazení daného státu na seznam bezpečných zemí, pro něž se dnes poslanci vyslovili velkou většinou 509 ku 138, totiž německým úřadům umožňuje rychlejší vyřízení takových žádostí. Ty jsou zpravidla zamítány, výjimky jsou možné, jen pokud daná osoba věrohodně doloží, že skutečně byla pronásledována.

Zelení mohou návrh ve Spolkové radě blokovat díky tomu, že jsou zastoupeni ve vládě většiny německých spolkových zemí. Při rozhodování o zákonech ve Spolkové radě musejí zástupci jednotlivých spolkových vlád hlasovat jednotně, jinak není jejich názor brán v potaz. Bez Zelených, kteří sedí v devíti ze 16 zemských vlád, tak ve Spolkové radě zákony neprojdou.

Na seznamu takzvaných bezpečných zemí jsou už dnes například Ghana, Senegal, Srbsko, Makedonie, Albánie či Kosovo.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Wuchanský koronavirus straší Evropu. Propukne epidemie?

25.01.2020 23:50 Aktualizováno Dva přední francouzští lékaři, kteří se v Paříži starají o dvojici infikovanou novým typem…

Ve Francii uvěznili teroristy, mezi nimi i syrský uprchlík. Scházeli se v…

25.01.2020 20:40 Aktualizováno Sedm mužů, kteří byli v pondělí zadrženi v západní Francii kvůli podezření z terorismu, bylo…

Guaidó přiletěl do Madridu, návštěva vyvolala roztržku politiků

25.01.2020 19:22 Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož téměř 60 zemí od loňska uznává jako prozatímního…

Útěk před koronavirem: Chystá se evakuace cizinců z Wu-chanu, včetně Čechů

25.01.2020 15:07 Spojené státy, Francie a Rusko plánují evakuaci svých občanů z čínského města Wu-chan, odkud se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama