Největší změna v historii internetu? Evropa kvůli článku 11 a 13 už nikdy nebude stejná

Z Bruselu možná již brzy dorazí do České republiky nařízení, které výrazně ovlivní mediální trh. Pokud tomu však nezabrání Google, který vyvíjí značné síly, aby Evropskou unii i samotné vydavatele přesvědčil o chybnosti zákona.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Logo společnosti Google.
doporučujeme

Do finále se pomalu blíží finální verze nařízení Evropské komise, které upraví pravidla kolem autorských práv. Jeho součástí by měly být i kontroverzní články nacházející se pod čísly 11 a 13.

Právě první zmiňovaný článek se dotkne agregátorů zpráv a dalších webů, po kterých bude požadovat licenční poplatky za zobrazený obsah. Americká společnost Google teď webu Search Engine Land ukázala testovací podobu toho, jak by v takovém případě výsledky vyhledávání vypadaly.

Problémem je především přebírání úryvků a obrázků, kdy si uživatelé stěžují, že jim Google bere část návštěvníků. Těm totiž stačí si přečíst informace v jeho službě, takže již nemusí pokračovat dále přímo na stránku autora.

Firma už nyní připravila upravenou verzi vyhledávače, který by legislativě Evropské unie vyhovoval. Výsledky vyhledávání ukázaly, že z dříve přehledné stránky by se tím stala obří bílá plocha, kterou neocení uživatelé Googlu ani samotní vydavatelé obsahu.

Sporný článek 11 se do novely autorského zákona propracoval právě díky vydavatelům, které trápí využívání jejich autorských děl k provozu a výdělku třetích stran. Sami z toho přitom nemají žádný finanční zisk, ani si jej nemohou nárokovat.

Nově by to sice možné být mělo, problémem však může být právě podoba vyhledávačů. Předpokládá se totiž, že internetoví uživatelé nebudou mít zájem naslepo klikat na odkazy, u nichž nebude jasné, kam vedou. V Německu, kde Google náhledy přestal zobrazovat, už došlo k jejich opětovnému zavedení. Změna totiž přinesla velké propady čtenosti.

Google však testovací verzí vyhledávače možná jen straší a snaží se zatlačit na změnu nebo nepřijatí této evropské legislativy. Může však rovněž dojít k tomu, že americký gigant tyto funkce a služby v zemích Evropské unie úplně vypne. Ve Španělsku už kvůli protestům vydavatelů nefunguje služba Google News.

Využití původního odkazu článku či jeho odstavce by po přijetí novely mělo vydavatelům umožnit, aby si nárokovali autorskou odměnu. Text nařízení však nikterak nestanovuje, co přesně je běžný odkaz. Poprat se s tím budou muset zákonodárci v jednotlivých členských státech včetně České republiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hnutí pěti hvězd Salvinimu nevěří, už s ním vládnout nechce

18.08.2019 21:13 Rozpad italské vládní koalice, která se k moci dostala po volbách před 14 měsíci, je zřejmě…

Španělé evakuovali kvůli požáru tisíce lidí

18.08.2019 19:16 Aktualizováno Kolem 4000 lidí se muselo evakuovat kvůli lesnímu požáru, který na španělském ostrově Gran Canaria…

Evropu zaplavila staronová droga. Je legální, úřadům jde na nervy

18.08.2019 18:45 Aktualizováno Inhaluje se z balónku nebo ze šlehačkové bombičky - díky rychlému opojení je rajský plyn mezi…

Madrid nabídl lodi Open Arms přístav na jihu Španělska

18.08.2019 14:07 Španělská vláda dnes nabídla humanitární lodi Open Arms, která kotví už přes dva týdny u italského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama