Ostrý vzkaz pro Babiše z EU: Jestli chcete peníze z EU, odejděte z politiky

Ingeborg Grässleová, předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, poskytla rozhovor webu European Interest. V něm mimo jiné mluví o českém premiérovi Andreji Babišovi.

Přidejte svůj názor 251 komentářů

Andrej Babiš /ANO/

„Podvody představují pro Evropskou unii zásadní problém. Politické elity v některých členských státech využívají finanční prostředky EU ve svůj prospěch. Zdá se, že Česká republika a Maďarsko patří mezi šampiony,“ píše se v úvodu rozhovoru.

Právě Babiše a jeho možného střetu zájmů se týká hned první otázka, na kterou Grässleová odpovídala. Připomněla, že Komisař Günther Oettinger poslal českému premiérovi Andreji Babišovi jednoznačný dopis. „V něm mu vzkázal, že chce-li získat peníze z EU na projekty svých společností, buď se vzdá své politické kariéry, nebo se zřekne své společnosti. Nyní čekáme na odpověď předsedy vlády,“ vysvětluje předsedkyně výboru.

Europoslankyně také připomněla, že při zjištění podvodů s evropskými fondy je další postup jasný - Evropská unie požaduje 100% navrácení všech prostředků. „V některých členských státech vidíme zásadní nedostatky týkající se právního státu. Politici se snaží zasahovat do policejního vyšetřování nebo do rozhodování justice,“ odpověděla Grässleová na otázku, jakými nástroji musí EU tlačit země, aby jednaly podle zásad právního státu.

Zdůraznila, že právě pro takové případy bude zřízen Úřad evropského veřejného žalobce. Ten se bude zabývat právě zneužíváním dotací nebo praním špinavých peněz. „Je to první evropský orgán schopný jednat bez souhlasu členského státu!“ dodala.

Nová evropský úřad se zaměří na vyšetřování činů poškozujících nebo ohrožujících finanční zájmy unie, tedy zejména podvody s evropskými dotacemi. Vznikne podle podkladů k předloze na přelomu let 2020 a 2021. Bude v něm působit evropský nejvyšší žalobce a jednotliví evropští žalobci z 22 dosud zúčastněných členských států. V jednotlivých zemích povedou trestní řízení evropští pověření žalobci.

Vstupte do diskuze (251)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brit Awards 2019: Hudební ceny ovládl Calvin Harris a kapela The 1975.…

21.02.2019 05:13 Britské hudební ceny Brit Awards ovládla ve středu večer kapela The 1975 a DJ Calvin Harris, kteří…

Macron a Benalla? Skandál v Elysejském paláci je vážnější, než se myslelo

20.02.2019 22:01 Aktualizováno Vyšetřovací komise francouzského Senátu, která se zabývala skandálem kolem Alexandra Benally, dnes…

Severokorejští špioni řádili v Evropě? Itálie vyšetřuje únos dcery…

20.02.2019 21:23 Itálie vyšetřuje, zda severokorejská tajná služba neodvlekla z Říma násilím do KLDR dceru…

Fico jako premiér mluvil s podnikatelem Vadalou spojovaným s mafiím,…

20.02.2019 20:44 Aktualizováno Robert Fico byl ještě jako předseda slovenské vlády v roce 2012 v telefonickém spojení s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama