Ostrý vzkaz pro Babiše z EU: Jestli chcete peníze z EU, odejděte z politiky

Ingeborg Grässleová, předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, poskytla rozhovor webu European Interest. V něm mimo jiné mluví o českém premiérovi Andreji Babišovi.

Andrej Babiš /ANO/
doporučujeme

„Podvody představují pro Evropskou unii zásadní problém. Politické elity v některých členských státech využívají finanční prostředky EU ve svůj prospěch. Zdá se, že Česká republika a Maďarsko patří mezi šampiony,“ píše se v úvodu rozhovoru.

Právě Babiše a jeho možného střetu zájmů se týká hned první otázka, na kterou Grässleová odpovídala. Připomněla, že Komisař Günther Oettinger poslal českému premiérovi Andreji Babišovi jednoznačný dopis. „V něm mu vzkázal, že chce-li získat peníze z EU na projekty svých společností, buď se vzdá své politické kariéry, nebo se zřekne své společnosti. Nyní čekáme na odpověď předsedy vlády,“ vysvětluje předsedkyně výboru.

Europoslankyně také připomněla, že při zjištění podvodů s evropskými fondy je další postup jasný - Evropská unie požaduje 100% navrácení všech prostředků. „V některých členských státech vidíme zásadní nedostatky týkající se právního státu. Politici se snaží zasahovat do policejního vyšetřování nebo do rozhodování justice,“ odpověděla Grässleová na otázku, jakými nástroji musí EU tlačit země, aby jednaly podle zásad právního státu.

Zdůraznila, že právě pro takové případy bude zřízen Úřad evropského veřejného žalobce. Ten se bude zabývat právě zneužíváním dotací nebo praním špinavých peněz. „Je to první evropský orgán schopný jednat bez souhlasu členského státu!“ dodala.

Nová evropský úřad se zaměří na vyšetřování činů poškozujících nebo ohrožujících finanční zájmy unie, tedy zejména podvody s evropskými dotacemi. Vznikne podle podkladů k předloze na přelomu let 2020 a 2021. Bude v něm působit evropský nejvyšší žalobce a jednotliví evropští žalobci z 22 dosud zúčastněných členských států. V jednotlivých zemích povedou trestní řízení evropští pověření žalobci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii přibylo přes 2000 nakažených, je to nejvíce od května

07.08.2020 21:25 Ve Francii za posledních 24 hodin přibylo 2288 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Evropská unie vyřadila Maroko ze seznamu zdravotně bezpečných zemí

07.08.2020 20:36 Evropská unie vyškrtla Maroko ze seznamu zemí, jejichž obyvatelé mohou cestovat na území evropského…

Malta kvůli růstu počtu nakažených zavádí povinné roušky

07.08.2020 17:19 Na Maltě bude kvůli opětovnému šíření koronaviru povinné nošení roušek na veřejnosti. Na turisty…

Španělsko už má víc nakažených koronavirem než Británie, rizikem jsou…

07.08.2020 16:57 Španělsko už eviduje druhý nejvyšší počet nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Evropě po Rusku, když…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama