Ostrý vzkaz pro Babiše z EU: Jestli chcete peníze z EU, odejděte z politiky

Ingeborg Grässleová, předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu, poskytla rozhovor webu European Interest. V něm mimo jiné mluví o českém premiérovi Andreji Babišovi.

Přidejte svůj názor 251 komentářů

Andrej Babiš /ANO/
doporučujeme

„Podvody představují pro Evropskou unii zásadní problém. Politické elity v některých členských státech využívají finanční prostředky EU ve svůj prospěch. Zdá se, že Česká republika a Maďarsko patří mezi šampiony,“ píše se v úvodu rozhovoru.

Právě Babiše a jeho možného střetu zájmů se týká hned první otázka, na kterou Grässleová odpovídala. Připomněla, že Komisař Günther Oettinger poslal českému premiérovi Andreji Babišovi jednoznačný dopis. „V něm mu vzkázal, že chce-li získat peníze z EU na projekty svých společností, buď se vzdá své politické kariéry, nebo se zřekne své společnosti. Nyní čekáme na odpověď předsedy vlády,“ vysvětluje předsedkyně výboru.

Europoslankyně také připomněla, že při zjištění podvodů s evropskými fondy je další postup jasný - Evropská unie požaduje 100% navrácení všech prostředků. „V některých členských státech vidíme zásadní nedostatky týkající se právního státu. Politici se snaží zasahovat do policejního vyšetřování nebo do rozhodování justice,“ odpověděla Grässleová na otázku, jakými nástroji musí EU tlačit země, aby jednaly podle zásad právního státu.

Zdůraznila, že právě pro takové případy bude zřízen Úřad evropského veřejného žalobce. Ten se bude zabývat právě zneužíváním dotací nebo praním špinavých peněz. „Je to první evropský orgán schopný jednat bez souhlasu členského státu!“ dodala.

Nová evropský úřad se zaměří na vyšetřování činů poškozujících nebo ohrožujících finanční zájmy unie, tedy zejména podvody s evropskými dotacemi. Vznikne podle podkladů k předloze na přelomu let 2020 a 2021. Bude v něm působit evropský nejvyšší žalobce a jednotliví evropští žalobci z 22 dosud zúčastněných členských států. V jednotlivých zemích povedou trestní řízení evropští pověření žalobci.

Loading...
Vstupte do diskuze (251)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump zavítá do Británie na státní návštěvu. Pozve ho královna na banket?

23.04.2019 08:21 Americký prezident Donald Trump v červnu zavítá do Británie na státní návštěvu, během níž jej…

"Likvidace Španělska!" Předvolební debata politiků se změnila v hádky o…

23.04.2019 07:40 Nezávislost Katalánska byla ústředním tématem pondělní předvolební debaty španělských politických…

Zákaz plastů a dětské práce. Weber se chce stát předsedou Evropské komise,…

22.04.2019 18:16 Německý politik, současný předseda nejvlivnější frakce v Evropském parlamentu a zároveň kandidát…

Mladá aktivistka Greta Thunbergová varuje: Lidstvo způsobí řetězovou…

22.04.2019 15:33 Na začátku uplynulého týdne vystoupila mladá švédská aktivistka Greta Thunberg v Evropském…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama