Hannover bude genderově vyvážený, běžně používaná slova se změní

Hannover se rozhodl v úřední komunikaci používat pouze genderově vyvážené výrazy. Nařízením, které se odrazí třeba na tiskových zprávách, formulářích, dopisech nebo e-mailech, se musí řídit 11.000 zaměstnanců hlavního města Dolního Saska.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Německá policie hlídkuje u obchodních center
doporučujeme

"Městská správa se ve svých dopisech a publikacích obrací na všechny lidi. Na ženy a muže a ty, kteří se sami nepopisují jako žena, nebo muž. Ještě více než dosud by se do budoucna měly používat výrazy zahrnující všechna pohlaví," uvádí na svém webu město s více než půlmilionem obyvatel.

Změna povede například k tomu, že místo slova učitel se bude používat výraz vyučující, místo slova volič výraz volící. Podobné úpravy čekají i další běžně používaná slova. Tam, kde jednoduchá změna nebude možná, budou úředníci využívat hvězdičku. Příklad může vypadat takto: referent*ka.

Město věří, že krok přispěje k odstranění oslovení, která by někteří mohli vnímat jako diskriminační. "Rozmanitost je naše síla - využití této základní myšlenky v našem správním jazyce je důležitý signál a další krok k oslovení všech lidí bez ohledu na jejich pohlaví," je přesvědčen primátor Stefan Schostok.

Hannover při vysvětlování opatření odkazuje i na nedávnou legislativní změnu. Parlament na konci loňského roku totiž rozhodl, že do rodného listu bude nově možné zapisovat jedno ze tří pohlaví - mužské, ženské, či různé (divers).

Dříve bylo ve spolkové republice možné pro zápis do rodného listu vybírat mezi mužským a ženským pohlavím, případně uvést "bez údajů". Ústavní soud ale v říjnu 2017 dospěl k závěru, že tato pravidla porušují osobnostní práva i protidiskriminační nařízení a dal zákonodárcům čas k nápravě právě do konce loňského roku. Podle soudců musí existovat možnost "pozitivního zápisu pohlaví" také pro lidi, jejichž tělo má mužské i ženské prvky. Ve více než osmdesátimilionovém Německu jich je podle odhadů kolem 160.000.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Orbán vládne pomocí dekretů. Evropská komise je znepokojena, říká Jourová

02.04.2020 11:20 Evropská komise se znepokojením sleduje vývoj v Maďarsku, kde vláda získala v rámci nouzového stavu…

Soud EU: Odmítáním migračních kvót porušily země své povinnosti. Verdikt…

02.04.2020 10:46 Česko, Polsko a Maďarsko odmítáním povinného přerozdělování uprchlíků nesplnily své povinnosti…

Tábor pro migranty v Řecku musel do karantény, šíří se nákaza COVID-19

02.04.2020 10:05 Řecké úřady nařídily ode dneška dvoutýdenní karanténu pro migrační tábor v obci Ritsona severně od…

V Německu je 73 522 nakažených, přibylo obětí nemoci COVID-19

02.04.2020 08:51 Počet prokázaných případů nákazy koronavirem v Německu překročil 70.000 a vyšplhal se na 73.522,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy