Řecký parlament jedná o dohodě s Makedonií, konzervativci zvolí zdržovací taktiku

Řecký parlament dnes začal debatovat o loni uzavřené dohodě, která by měla ukončit dlouholetý diplomatický spor o název sousední Makedonie. Řecký a makedonský premiér se loni domluvili na kompromisu, přičemž Skopje souhlasilo s tím, že jako nové oficiální pojmenování státu bude používat název Republika Severní Makedonie, zkráceně Severní Makedonie. Řecká pravicová opozice a nacionalisté toto řešení odmítají, v parlamentu však nemají dostatek hlasů, aby dokázali ratifikaci zastavit.

Přidejte svůj názor

Alexis Tsipras, předseda vítězné strany SYRIZA v parlamentních volbách 25.1.2015.
doporučujeme

Poslanci by o ratifikaci smlouvy měli hlasovat ve čtvrtek večer, časový harmonogram se však ještě může změnit. Listy Kathimerini a To Vima na svých zpravodajských serverech upozorňují, že hlasování se může zdržet, pokud se opozice rozhodne vyvolat hlasování o nedůvěře. Takový krok nevylučuje hlavní opoziční strana Nová demokracie (ND), která je nejhlasitějším kritikem dohody.

Opozice se domnívá, že dohoda uzavřená premiérem Alexisem Tsiprasem zrazuje řecké národní zájmy, protože sousední země bude ve svém názvu dál smět používat jméno Makedonie a její obyvatelé o sobě budou mluvit jako o Makedoncích. Řečtí konzervativci přitom tvrdí, že toto jméno historicky náleží řecké provincii a jeho používání cizím státem je ohrožením řecké suverenity.

V debatě předcházející hlasování proto podle řeckých médií zvolí zdržovací taktiku, jejíž součástí by mohl být i návrh na vyslovení nedůvěry vládě. Pokud se tak stane, bude se o ratifikaci smlouvy hlasovat nejspíš až během víkendu nebo příští týden.

Návrh na vyslovení nedůvěry levicovému kabinetu nicméně nemá téměř žádnou naději na úspěch: opozice by potřebovala ve 300členném parlamentu podporu nejméně 151 poslanců a tu nemá.

Minulý týden parlament hlasoval o důvěře vládě na žádost premiéra Tsiprase, který chtěl potvrdit legitimitu svého kabinetu po odchodu menšího koaličního partnera, pravicové strany Nezávislí Řekové (ANEL). Ačkoli premiérova strana SYRIZA má pouze 145 poslanců, nakonec ji při hlasování podpořilo 151 zákonodárců.

zdroj: YouTube

Nezávislí Řekové z vlády odešli právě na protest proti podobě dohody s Makedonií. O víkendu proti dohodě v Aténách demonstrovaly desetitisíce lidí.

Na makedonské straně naproti tomu vstoupení dohody v platnost už nic nebrání. Ústavní změnu názvu země tamní parlament schválil začátkem měsíce.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřes v Britské vládě. Hammond kvůli brexitu končí

21.07.2019 15:11 Britský ministr financí Philip Hammond ve středu podá demisi. V televizi BBC dnes prohlásil, že tak…

Výletní loď zachránila u řeckého Peloponésu přes stovku migrantů

21.07.2019 13:12 Velká výletní loď Marella Discovery zachránila u řeckého Peloponéského poloostrova 111 migrantů,…

Lékaři bez hranic obnovili záchranu migrantů ve Středomoří

21.07.2019 11:17 Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic (MSF) dnes oznámila, že obnoví…

Írán zadržel tanker ve vodách Ománu, tvrdí Británie

21.07.2019 09:26 Britský tanker, který v pátek zadržel Teherán v oblasti Hormuzského průlivu, se podle Londýna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama