Plastické operace kvůli selfie? Mezi mladými se šíří nový trend

Dnešní doba plná sociálních sítí, dostupných telefonů a populárních selfie aplikací, s sebou přinesla nový, znepokojivý trend. Především mladí lidé stále častěji usilují o „dokonalý“ vzhled a podstupují různé zákroky a plastické operace. Podle odborníků jsou na vině filtry a aplikace, na nichž lidé vypadají lépe.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Pro tento trend se již vžil i specifický název. V zahraničí mu říkají „snapchatová dysmorfie“. Lidé přicházejí do ordinací plastických chirurgů s tím, že chtějí vypadat stejně, jako na svých selfie fotkách. Většinou přitom ukazují nereálné snímky, často upravené právě v aplikaci Snapchat.

Nedávná lékařská studie ze Spojených států zmiňuje, že fotky s použitým filtrem „rozmazávají hranici mezi realitou a fikcí“ a mohou tak vyvolat tělesnou dysmorfickou poruchu (BDD). Při té si postižení pacienti chronicky představují domnělé vzhledové vady na svém těle. BDD se celosvětově vyskytuje zhruba u 2 % obyvatel, a postihuje rovnoměrně ženy i muže.

Někteří estetičtí doktoři nabízejí takovým pacientům dočasné a neinvazivní zákroky, jako jsou botoxové injekce nebo dermální výplně. Těmi mohou například zvětšit objem svých rtů nebo upravit nos, zároveň však nemusí podstoupit skutečnou plastickou operaci.

Doktor Wassim Taktouk, který podobné zákroky provádí, popsal své zkušenosti pro deník Guardian. Jedna z pacientek přinesla například silně upravené fotky a chtěla, aby jí Taktouk pomohl vypadat stejně. „Ty fotky však neměly se skutečnou lidskou tváří nic společného,“ komentoval doktor požadavky pacientky.

Podle studie, která byla publikována v odborném časopise, poznají lidé „upravené“ fotky maximálně v 65 % případů. Tijion Esho, který přišel s termínem snapchatová dysmorfie, varuje, že všudypřítomné retušování selfie fotografií tak může vyvolat „nereálná očekávání o tom, co je normální“.

Americká zdravotnická společnost AAFPRS, která se věnuje plastické a rekonstrukční chirurgii, dělala mezi svými členy v roce 2017 průzkum. Z něj vyplynulo, že k 55 % chirurgů chodili pacienti, jejichž motivací bylo, aby vypadali lépe na selfie fotkách. V roce 2016 to přitom bylo jen 13 %.

Podle odborníků může být podobné chování skutečným problémem především u mladých lidí. Zhruba 60 % uživatelů aplikace Instagram je mezi 18 a 24 lety. Proto někteří lékaři odmítají mladé pacienty ošetřovat. S žádostí o „preventivní botox“ k nim však někdy přijdou i šestnáctiletí mladiství.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mladá Britka, která odešla k IS, ztratí občanství. Její rodiče dostali…

20.02.2019 10:18 Aktualizováno Britka (19), která před čtyřmi lety se svými dvěma kamarádkami utekla z domova a přidala se k…

Český kamioňák v Německu riskantně předjížděl, je obviněn z pokusu vraždy …

20.02.2019 09:59 Český řidič kamionu čelí v Německu obvinění z pokusu o vraždu kvůli riskantnímu předjíždění na…

Vokřál vyjádřil lítost nad "brněnským pochodem smrti", Rakousko ho za to…

20.02.2019 09:39 Bývalý brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) dostane Velké zlaté čestné vyznamenání za zásluhy o…

Rodiče Kuciaka jsou zoufalí. Někdo se snaží zabránit vyšetření vraždy?

20.02.2019 09:33 Rodiče zastřeleného slovenského novináře Jána Kuciaka mají pochybnosti, zda se vyšetřovatelům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama