Plastické operace kvůli selfie? Mezi mladými se šíří nový trend

Dnešní doba plná sociálních sítí, dostupných telefonů a populárních selfie aplikací, s sebou přinesla nový, znepokojivý trend. Především mladí lidé stále častěji usilují o „dokonalý“ vzhled a podstupují různé zákroky a plastické operace. Podle odborníků jsou na vině filtry a aplikace, na nichž lidé vypadají lépe.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Pro tento trend se již vžil i specifický název. V zahraničí mu říkají „snapchatová dysmorfie“. Lidé přicházejí do ordinací plastických chirurgů s tím, že chtějí vypadat stejně, jako na svých selfie fotkách. Většinou přitom ukazují nereálné snímky, často upravené právě v aplikaci Snapchat.

Nedávná lékařská studie ze Spojených států zmiňuje, že fotky s použitým filtrem „rozmazávají hranici mezi realitou a fikcí“ a mohou tak vyvolat tělesnou dysmorfickou poruchu (BDD). Při té si postižení pacienti chronicky představují domnělé vzhledové vady na svém těle. BDD se celosvětově vyskytuje zhruba u 2 % obyvatel, a postihuje rovnoměrně ženy i muže.

Někteří estetičtí doktoři nabízejí takovým pacientům dočasné a neinvazivní zákroky, jako jsou botoxové injekce nebo dermální výplně. Těmi mohou například zvětšit objem svých rtů nebo upravit nos, zároveň však nemusí podstoupit skutečnou plastickou operaci.

Doktor Wassim Taktouk, který podobné zákroky provádí, popsal své zkušenosti pro deník Guardian. Jedna z pacientek přinesla například silně upravené fotky a chtěla, aby jí Taktouk pomohl vypadat stejně. „Ty fotky však neměly se skutečnou lidskou tváří nic společného,“ komentoval doktor požadavky pacientky.

Podle studie, která byla publikována v odborném časopise, poznají lidé „upravené“ fotky maximálně v 65 % případů. Tijion Esho, který přišel s termínem snapchatová dysmorfie, varuje, že všudypřítomné retušování selfie fotografií tak může vyvolat „nereálná očekávání o tom, co je normální“.

Americká zdravotnická společnost AAFPRS, která se věnuje plastické a rekonstrukční chirurgii, dělala mezi svými členy v roce 2017 průzkum. Z něj vyplynulo, že k 55 % chirurgů chodili pacienti, jejichž motivací bylo, aby vypadali lépe na selfie fotkách. V roce 2016 to přitom bylo jen 13 %.

Podle odborníků může být podobné chování skutečným problémem především u mladých lidí. Zhruba 60 % uživatelů aplikace Instagram je mezi 18 a 24 lety. Proto někteří lékaři odmítají mladé pacienty ošetřovat. S žádostí o „preventivní botox“ k nim však někdy přijdou i šestnáctiletí mladiství.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Arcibiskup sloužil mši pro hasiče z Notre-Dame, dostali začouzenou Bibli

21.04.2019 20:58 Slavnostní velikonoční mši věnovanou pařížským hasičům dnes v kostele sv. Eustacha na břehu Seiny…

Španělské volby vyhrajou socialisté. Ultrapravice posílí, naznačuje průzkum

21.04.2019 17:39 Aktualizováno Vítězem španělských parlamentních voleb by se podle aktuálního průzkumu měli stát vládnoucí…

Theresa Mayová v problémech? Čelí rostoucí nespokojenosti Toryů

21.04.2019 17:06 Způsob, jakým se britská premiérka Theresa Mayová snaží vyjednat (nebo spíš nevyjednat) odchod…

Zemřel Peter Colotka (†94), komunistický papaláš z dob ČSSR

21.04.2019 16:14 Bývalý dlouholetý československý komunistický funkcionář, místopředseda československé vlády a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama