Úsvit autonomních vozů. Německé automobilky je chtějí vyvíjet společně

Německé automobilky chtějí vytvořit rozsáhlou alianci a společně vyvíjet systémy autonomního řízení vozů. Informoval o tom list Manager Magazin. Rozhovory spolu vedou mimo jiné firmy Volkswagen, BMW a Daimler, které přizvaly i dodavatele součástek Bosch a Continental.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Duší celého podniku jsou podle webu měsíčníku šéf Volkswagenu Herbert Diess spolu s členem představenstva BMW Klausem Fröhlichem. Rozhodnutí o případném vzniku aliance by mělo padnout do března.

Svazek by podle zúčastněných koncernů zůstal otevřený ostatním výrobcům a technickým koncernům. Dosud se vědělo jen to, že rozhovory spolu vedou BMW a Daimler. Pracovní skupiny jinak konkurenčních firem jednají mimo jiné o spolupráci na vývoji a sdílení patentů a při výrobě baterií do elektrických vozů. Musí se rozhodnout, čí technika by sloužila jako základ a kdo by ve svazku převzal jakou roli.

Důvodů ke spolupráci mají podniky dost - roboticky řízená auta by totiž mohla výrazně ohrozit jejich obchodní model. Navíc již tyto firmy bojují se stagnací tržeb, poklesem zisku a dlouhodobě také s nízkými kurzy svých akcií.

Automobilky spolu dosud spolupracovaly jednotlivě. BMW investuje s americkou technologickou společností Intel a s italsko-americkou automobilkou Fiat Chrysler miliardy do vývoje autonomně řízeného vozu, jenž by měl do roku 2021 zvládat bez řidiče jízdu na delších úsecích dálnic. Daimler spolupracuje na podobném projektu s Boschem. Volkswagen pak chce s Fordem společně vyvíjet elektrododávky a pick-upy a později i samořízené vozy a osobní elektroauta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Barclay a Barnier se opět sešli kvůli brexitu

18.02.2019 21:39 Ve snaze prolomit patovou situaci kolem plánovaného odchodu Británie z Evropské unie se dnes v…

Napětí mezi Polskem a Izraelem: Židovské organizace vyzvaly k uklidnění…

18.02.2019 20:54 Významné židovské organizace ve Spojených státech a Polsku se dnes pokusily uklidnit hlasitý spor…

Zálohované výživné? Německé zkušenosti nejsou příliš pozitivní

18.02.2019 20:29 Peníze vyplácené na zálohovaném výživném, kterým Německo pomáhá rodičům samoživitelům, jimž druhý…

Brát islamisty zpět do Evropy? To těžko, usadil Trumpa německý ministr

18.02.2019 20:26 Aktualizováno Požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby evropské země vzaly zpět bojovníky takzvaného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama