Úsvit autonomních vozů. Německé automobilky je chtějí vyvíjet společně

Německé automobilky chtějí vytvořit rozsáhlou alianci a společně vyvíjet systémy autonomního řízení vozů. Informoval o tom list Manager Magazin. Rozhovory spolu vedou mimo jiné firmy Volkswagen, BMW a Daimler, které přizvaly i dodavatele součástek Bosch a Continental.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Duší celého podniku jsou podle webu měsíčníku šéf Volkswagenu Herbert Diess spolu s členem představenstva BMW Klausem Fröhlichem. Rozhodnutí o případném vzniku aliance by mělo padnout do března.

Svazek by podle zúčastněných koncernů zůstal otevřený ostatním výrobcům a technickým koncernům. Dosud se vědělo jen to, že rozhovory spolu vedou BMW a Daimler. Pracovní skupiny jinak konkurenčních firem jednají mimo jiné o spolupráci na vývoji a sdílení patentů a při výrobě baterií do elektrických vozů. Musí se rozhodnout, čí technika by sloužila jako základ a kdo by ve svazku převzal jakou roli.

Důvodů ke spolupráci mají podniky dost - roboticky řízená auta by totiž mohla výrazně ohrozit jejich obchodní model. Navíc již tyto firmy bojují se stagnací tržeb, poklesem zisku a dlouhodobě také s nízkými kurzy svých akcií.

Automobilky spolu dosud spolupracovaly jednotlivě. BMW investuje s americkou technologickou společností Intel a s italsko-americkou automobilkou Fiat Chrysler miliardy do vývoje autonomně řízeného vozu, jenž by měl do roku 2021 zvládat bez řidiče jízdu na delších úsecích dálnic. Daimler spolupracuje na podobném projektu s Boschem. Volkswagen pak chce s Fordem společně vyvíjet elektrododávky a pick-upy a později i samořízené vozy a osobní elektroauta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pakt svobodných měst míří proti populistům. Podepíše ho i primátor Hřib

11.12.2019 20:53 Cílem Paktu svobodných měst, který se 16. prosince chystají v maďarské metropoli podepsat primátoři…

Korupce minulé Kurzovy vlády? Poslanci to chtějí prověřit

11.12.2019 19:56 Rakouští sociální demokraté (SPÖ) spolu s liberály ze strany NEOS chtějí prověřit korupční aféry v…

Na madridské klimatické konferenci se protestovalo, zasáhla policie

11.12.2019 19:21 Bezpečnostní síly rozehnaly dnešní protestní akci desítek mladých lidí na konferenci OSN o změnách…

Rakousko chce blokovat unijní podporu jaderné energetice. Vadí mu i Temelín

11.12.2019 19:00 Aktualizováno Rakousko a Lucembursko jsou před nadcházejícím summitem Evropské unie připraveny zablokovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama