Úsvit autonomních vozů. Německé automobilky je chtějí vyvíjet společně

Německé automobilky chtějí vytvořit rozsáhlou alianci a společně vyvíjet systémy autonomního řízení vozů. Informoval o tom list Manager Magazin. Rozhovory spolu vedou mimo jiné firmy Volkswagen, BMW a Daimler, které přizvaly i dodavatele součástek Bosch a Continental.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Duší celého podniku jsou podle webu měsíčníku šéf Volkswagenu Herbert Diess spolu s členem představenstva BMW Klausem Fröhlichem. Rozhodnutí o případném vzniku aliance by mělo padnout do března.

Svazek by podle zúčastněných koncernů zůstal otevřený ostatním výrobcům a technickým koncernům. Dosud se vědělo jen to, že rozhovory spolu vedou BMW a Daimler. Pracovní skupiny jinak konkurenčních firem jednají mimo jiné o spolupráci na vývoji a sdílení patentů a při výrobě baterií do elektrických vozů. Musí se rozhodnout, čí technika by sloužila jako základ a kdo by ve svazku převzal jakou roli.

Důvodů ke spolupráci mají podniky dost - roboticky řízená auta by totiž mohla výrazně ohrozit jejich obchodní model. Navíc již tyto firmy bojují se stagnací tržeb, poklesem zisku a dlouhodobě také s nízkými kurzy svých akcií.

Automobilky spolu dosud spolupracovaly jednotlivě. BMW investuje s americkou technologickou společností Intel a s italsko-americkou automobilkou Fiat Chrysler miliardy do vývoje autonomně řízeného vozu, jenž by měl do roku 2021 zvládat bez řidiče jízdu na delších úsecích dálnic. Daimler spolupracuje na podobném projektu s Boschem. Volkswagen pak chce s Fordem společně vyvíjet elektrododávky a pick-upy a později i samořízené vozy a osobní elektroauta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz plastů a dětské práce. Weber se chce stát předsedou Evropské komise,…

22.04.2019 18:16 Německý politik, současný předseda nejvlivnější frakce v Evropském parlamentu a zároveň kandidát…

Mladá aktivistka Greta Thunbergová varuje: Lidstvo způsobí řetězovou…

22.04.2019 15:33 Na začátku uplynulého týdne vystoupila mladá švédská aktivistka Greta Thunberg v Evropském…

Zelenskyj dostává gratulace, Západ mu slibuje podporu. Rusko skřípe zuby

22.04.2019 14:53 Aktualizováno Volodymyrovi Zelenskému k vítězství v nedělních prezidentských volbách na Ukrajině gratulovala řada…

Sánchez opět premiérem? Španělští socialisté nadále posilují, ukázal…

22.04.2019 07:14 Španělští socialisté nadále posilují a podle aktuálního průzkumu, který zveřejnil list ABC, by v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama