Světová města zavádějí noční starosty, vzorem je Amsterdam

Ve velkých městech po celém světě se šíří nový trend v podobě jmenování "nočního starosty". Jako první tento úřad zavedl nizozemský Amsterodam v roce 2014. Po něm následovala řada evropských měst, mezi něž se nyní zařadila i Praha. V zámoří převzal starost o noční život noční starosta v New Yorku či Washington, v Latinské Americe se pak k tomuto trendu jako první připojilo kolumbijské město Cali a stejný krok zvažuje australské Sydney.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Myšlenkou, která za jmenováním nočních starostů stojí, je podpořit ekonomickou aktivitu 24 hodin sedm dní v týdnu - a zároveň také zvýšit bezpečnost nočních měst.

Průkopníkem se stal nizozemský Amsterodam, kde se v roce 2014 stal prvním držitelem titulu Nacht Burgemeester - tedy noční starosta - Mirik Milan. Tento bývalý klubový promotér oficiálně pracuje pro neziskovou organizaci, kterou společně financuje městská radnice a soukromý sektor.

zdroj: YouTube

Jeho práce brzy ovlivnila další města - a noční starosty nyní mají například francouzská města Paříž a Toulouse, švýcarský Curych či německý Berlín a Mannheim. "Prošlapal cestu dalším nočním starostům," řekla Amy Laméová, kterou v roce 2016 jmenoval noční starostkou Londýna starosta britské metropole Sadiq Khan.

Londýn vytvořil post "nočního pověřence" (Night Czar) v reakci na gentrifikaci, která zdecimovala londýnskou kreativní scénu. Více než 50 procent nočních klubů během posledního desetiletí ukončilo provoz, což Khana přesvědčilo, že je čas začít jednat. "Tato místa jsou líhní talentů," komentovala své jmenování Laméová. "Pokud bereme kreativní průmysl vážně, pak se musíme postarat, aby tato místa prosperovala."

Zatímco Malik popisuje svou práci jako "snahu kočírovat a zlepšovat vztahy mezi vedením města a denními versus nočními obyvateli Amsterodamu", z nichž první by měli radši klidnější město a ti druzí město kypící nočním životem, úkol nočního starosty v 9000 kilometrů vzdáleném kolumbijském Cali je zcela odlišný.

Prvním nočním starostou tohoto dvoumiliónového města se stal ekonom Alejandro Vásquez Zawadzky. Jeho hlavním úkolem je změnit všeobecně rozšířené přesvědčení, že noc je obdobím naplněným zločinem, kdy není v ulicích bezpečno. Ostatně tento názor není nijak překvapivý vzhledem k tomu, že Cali bylo v nedávné minulosti nejčastěji spojováno s obchodem s drogami a s ním související brutální kriminalitou.

To si vybralo svou daň na turistickém průmyslu, a proto se noční starosta snaží především posílit bezpečnost ve městě a podpořit noční ekonomiku. V Cali už bylo mimo jiné vytipováno pět nejnebezpečnějších oblastí města, kde má být posílena policejní přítomnost.

Důkazem toho, jaký vliv a význam by mohla tato relativně nová funkce mít, dokazuje i každoroční Summit nočních starostů. První z nich se konal - kde jinde než v Amsterodamu - začátkem roku 2016 a přitáhl mezinárodní zájem. Zúčastnili se ho jak zástupci měst, kde už noční starostové působí, ale také představitelé zábavního průmyslu, výzkumníci i radní měst, která o zřízení tohoto úřadu uvažují.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Děsivé video výbuchu domu v Prešově. Počet obětí stoupl na osm

07.12.2019 22:06 Aktualizováno Hasiči již prohledali všechna patra v bytovém domě ve východoslovenském Prešově zničeném pátečním…

Policie zadržela kvůli výbuchu plynu šest lidí. Statici chtějí dům zbourat

07.12.2019 20:15 Aktualizováno Slovenská policie v souvislosti s pátečním výbuchem plynu v bytovém domě v Prešově zadržela…

Ve Francii protestují řidiči kamionů, zablokovali hlavní tahy v zemi

07.12.2019 19:48 Aktualizováno Silniční dopravu ve Francii dnes narušil protest několika stovek řidičů kamionů, kteří svými auty…

Dokument britské vlády o vztazích s USA byl zřejmě vypuštěn ruskými…

07.12.2019 18:33 Dokument britské vlády o obchodních rozhovorech se Spojenými státy, který v předvolební kampani…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama