Děti druhé kategorie? Brusel zahájil řízení s Rakouskem kvůli dávkám pro cizince

Evropská komise (EK) dnes dala dva měsíce Vídni na vysvětlení nových pravidel, podle nichž se občanům EU pracujícím v Rakousku indexují rodinné dávky a daňové úlevy, jestliže jejich děti bydlí v zahraničí. Začalo tak řízení, které teoreticky může skončit až před unijním soudem. Pravidla, která v Rakousku platí od počátku roku, se nelíbí především zemím ze střední a východní části EU, Rumunsko kvůli nim zvažuje žalobu. Vídeň nadále trvá na tom, že takzvanou indexací žádné předpisy neporušila.

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.
doporučujeme

Od 1. ledna se v Rakousku výše rodinných dávek a slev na dani na dítě odvíjí od výše životních nákladů v členském státě, kde dítě žije. Podle komise to znamená, že řada pracovníků z jiných zemí unie, kteří v Rakousku platí stejné odvody do systému sociálního zabezpečení a mají stejné daňové povinnosti jako místní, obdrželo nižší dávky jen proto, že jejich děti žijí v jiné zemi.

"Tímto krokem neděláte nic proti sociální turistice. Naopak míříte na ty, kdo ráno vstávají, tvrdě pracují a reálně přispívají vašemu hospodářství," upozornila dnes novináře komisařka pro zaměstnanost, sociální věci, dovednosti a pracovní mobilitu Marianne Thyssenová. Věc je podle ní otázkou spravedlnosti a rovného přístupu.

"Vzniklá situace je podle mě velmi nespravedlivá. V Evropské unii neexistují občané, zaměstnanci nebo děti druhé kategorie," zdůraznila komisařka.

"Komise má právo přezkoumat indexaci rodinných dávek," uvedla podle agentury APA rakouská lidovecká ministryně pro rodinu Juliane Bognerová-Straussová. "My nadále vycházíme z toho, že řešení, které jsme zvolili, je v souladu s evropským právem," dodala.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expremiér Pellegrini se stal šéfem nové strany Hlas-SD, na Slovensku je…

28.11.2020 12:21 Aktualizováno Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini se podle očekávání stal předsedou nové strany Hlas…

Evropa překročila hranici 400 tisíc mrtvých s covidem

28.11.2020 10:56 Evropa podle výpočtů agentury AFP zaznamenala již 400.649 mrtvých s covidem-19. Celkem se na…

Italská mafie přišla o majlant. Běžná silniční kontrola vyústila v…

28.11.2020 10:14 Běžná silniční kontrola v jihoitalské Kalábrii vedla k zabavení 17 kilogramů kokainu a pěti milionů…

Německo hlásí dalších 21 695 případů koronaviru a 379 úmrtí

28.11.2020 07:31 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 21.695 případů nákazy koronavirem, tedy o zhruba 1300 méně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama