Británie ve slepé ulici? Tvrdý brexit i jeho případné zrušení by bylo zradou referenda

Opustit Evropskou unii bez dohody by znamenalo zradit sliby dané během referenda o brexitu v roce 2016. Podle agentury Reuters to dnes v Davosu řekl britský ministr financí Philip Hammond. Na závažný dopad takového scénáře upozornila Londýn další velká společnost Airbus, která varovala, že by mohla z Británie přesunout výrobu.

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

"Neodejít (z EU) by bylo považováno za zradu rozhodnutí referenda. Ale odejít bez dohody by podkopalo naši budoucí prosperitu a zároveň by znamenalo zradu slibů, které byly dány," prohlásil Hammond na Světovém ekonomickém fóru (WEP) ve švýcarském Davosu.

Ministr financí zároveň upozornil na to, že selhání ve snaze dosáhnout "dojednaného brexitu" by mohlo vést k nestabilitě a populismu.

Na nepříjemný dopad brexitu bez dohody pro britskou ekonomiku dnes podle BBC upozornil generální ředitel jednoho ze dvou největších světových výrobců letadel, společnosti Airbus. "Budeme muset učinit pro Británii potenciálně velmi škodlivé rozhodnutí," uvedl Tom Enders. Firma by podle něj v takovém případě mohla v budoucnu ze Spojeného království přesunout výrobu křídel svých letounů jinam.

Toto Endersovo otevřené upozornění uvítal podle BBC britský ministr obchodu Richard Harrington. "Airbus má pravdu, že to řekl veřejně, a já jsem rád, že to udělal," řekl.

Airbus v Británii zaměstnává 14.000 lidí. V továrně na výrobu křídel ve waleském Broughtonu jich pracuje šest tisíc a další tři tisíce zaměstnává ve Filtonu u Bristolu.

BBC poznamenala, že upozornění Airbusu následovalo po oznámení dvou jiných velkých společností, že z Británie přesunou své centrály. Sony sdělila, že své ústředí pro EU kvůli problémům spojeným s brexitem přemístí do Nizozemska. Z Británie do Singapuru hodlá přesunout své ústředí firma Dyson, i když ta tvrdí, že to s brexitem nesouvisí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Šéf slovenského parlamentu Kollár měl vážnou nehodu

24.10.2020 19:45 Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl dnes vážnou dopravní nehodu, uvádí slovenská média…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama