Británie ve slepé ulici? Tvrdý brexit i jeho případné zrušení by bylo zradou referenda

Opustit Evropskou unii bez dohody by znamenalo zradit sliby dané během referenda o brexitu v roce 2016. Podle agentury Reuters to dnes v Davosu řekl britský ministr financí Philip Hammond. Na závažný dopad takového scénáře upozornila Londýn další velká společnost Airbus, která varovala, že by mohla z Británie přesunout výrobu.

Přidejte svůj názor

Brexit, ilustrační foto
doporučujeme

"Neodejít (z EU) by bylo považováno za zradu rozhodnutí referenda. Ale odejít bez dohody by podkopalo naši budoucí prosperitu a zároveň by znamenalo zradu slibů, které byly dány," prohlásil Hammond na Světovém ekonomickém fóru (WEP) ve švýcarském Davosu.

Ministr financí zároveň upozornil na to, že selhání ve snaze dosáhnout "dojednaného brexitu" by mohlo vést k nestabilitě a populismu.

Na nepříjemný dopad brexitu bez dohody pro britskou ekonomiku dnes podle BBC upozornil generální ředitel jednoho ze dvou největších světových výrobců letadel, společnosti Airbus. "Budeme muset učinit pro Británii potenciálně velmi škodlivé rozhodnutí," uvedl Tom Enders. Firma by podle něj v takovém případě mohla v budoucnu ze Spojeného království přesunout výrobu křídel svých letounů jinam.

Toto Endersovo otevřené upozornění uvítal podle BBC britský ministr obchodu Richard Harrington. "Airbus má pravdu, že to řekl veřejně, a já jsem rád, že to udělal," řekl.

Airbus v Británii zaměstnává 14.000 lidí. V továrně na výrobu křídel ve waleském Broughtonu jich pracuje šest tisíc a další tři tisíce zaměstnává ve Filtonu u Bristolu.

BBC poznamenala, že upozornění Airbusu následovalo po oznámení dvou jiných velkých společností, že z Británie přesunou své centrály. Sony sdělila, že své ústředí pro EU kvůli problémům spojeným s brexitem přemístí do Nizozemska. Z Británie do Singapuru hodlá přesunout své ústředí firma Dyson, i když ta tvrdí, že to s brexitem nesouvisí.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Moře u Řecka vydalo 2000 let staré tajemství. Takový nález se nečekal

11.12.2019 07:46 U řeckého ostrova Kefalonia v Jónském moři badatelé objevili zhruba 2000 let starý vrak římské lodě…

Světová média píší o střelbě v Česku. Upozornila na selhání státu

10.12.2019 22:03 Aktualizováno O masové střelbě v ostravské nemocnici píší přední světová média.Televize CNN, BBC, ale i servery…

Muslimský radikál z Ukrajiny chtěl spáchat bombový útok v Polsku

10.12.2019 20:31 Příslušníci polské civilní kontrarozvědky (ABW) zadrželi Ukrajince, který údajně plánoval útok v…

USA uvalily sankce i na Slovensko, Kočnerovy firmy nesmí obchodovat

10.12.2019 18:42 Vláda Spojených států dnes oznámila, že uvalila ekonomické sankce na několik osob podezřelých z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama