Muslimové v Evropě týrají ženy? Rada bije na poplach

Podle Rady Evropy umožňují sňatky podle práva šaría diskriminaci žen. Chce proto, aby muslimové ve Velké Británii vedle náboženského obřadu registrovali uzavření manželství i na občanské úrovni.

Ilustrační foto
doporučujeme

Rezoluce volá po tom, aby byly odstraněny bariéry znemožňující muslimským ženám přístup ke spravedlnosti. Britské úřady by měly zajistit ochranu a asistenci těm, kdo jsou ve zranitelné pozici, a pomocí kampaně lépe vysvětlovat těmto ženám jejich práva. „Přestože soudy šaría nejsou považovány za součást britského právního systému, pokoušejí se poskytovat jeho alternativní formu v řešení některých problémů,“ stojí podle deníku Independent v textu rezoluce.

„Příslušníci muslimské komunity přijímají tuto náboženskou jurisdikci – někdy dobrovolně, často ale pod silným sociálním tlakem – především v záležitosti manželství a rozvodu, ale také v otázce obchodních vztahů a dědictví,“ pokračuje dokument. „Obáváme se, že v otázce rozvodů a dědických nároků soudy šaría jednoznačně diskriminují ženy.“

Ve Velké Británii je na základě zákona o manželství z roku 1949 požadováno, aby byly náboženské sňatky stvrzeny civilní registrací. Podle některých odborníků však mnoho muslimů tuto část vynechává. Zatím se zákon výslovně vztahuje jen na křesťanské a židovské sňatky, což chce Rada Evropy změnit.

V únoru 2018 komise britského ministerstva vnitra doporučila, že by muslimové měli uzavírat jak náboženský, tak civilní obřad, aby se zajistilo, že budou ženy dostatečně chráněny zákonem. Opatření mělo zmírnit „diskriminační praktiky“ náboženských soudů. Jejich úplné zrušení však nedoporučila s odůvodněním, že „naplňují potřebu některých muslimských komunit.“

Komise dále zjistila, že drtivou většinu případů, které se k šaría soudům dostaly, přednesly ženy usilující o rozvod. Procento párů, které nejsou sezdané ve smyslu občanského práva je přitom “vysoké a nadále roste“.

Rezoluce Rady Evropy doporučení vítá. Zároveň stanovila červen 2020 jako termín, do kdy by měla Velká Británie upravit zákon o manželství tak, aby byl občanský sňatek vyžadován i po muslimských párech.

„Šaría není součástí právního rámce Anglie ani Walesu. Bez ohledu na náboženské vyznání jsme si před zákonem všichni rovni. Soudy šaría se tomu musí přizpůsobit,“ reagovalo prostřednictvím svého mluvčího ministerstvo vnitra. „Zákony na ochranu práv žen, které mají zabránit diskriminaci, existují. V součinnosti s patřičnými orgány budeme usilovat o to, aby byly bez výjimek a efektivně vymáhány.“

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská vláda chystá reformu justice, změna se dotkne i ústavního soudu

09.07.2020 14:51 Zavedení prověrek majetkových poměrů soudců a jejich spolehlivosti, změny při obsazování členů…

Maďarsko se chystá změnit pravidla cestování se sousedními státy

09.07.2020 14:08 Maďarská vláda se chystá přezkoumat pravidla cestování do sousedních zemí, kde opět roste počet…

Seehofer varuje: Pravicový extremismus je největším nebezpečím pro Německo

09.07.2020 13:52 Pravicový extremismus, rasismus a antisemitismus jsou podle německého ministra vnitra Horsta…

Aktivisté z Greenpeace vyvěsili transparent na jeřáb u Notre-Dame

09.07.2020 12:38 Aktivisté z organizace Greenpeace dnes vyvěsili protestní transparent na obřím jeřábu u katedrály…

Související:

Právě se děje

Další zprávy