Přetahovaná o 43 uprchlíků: Itálie dovolila lodi jen zakotvit, migranty přijmout nechce

Italská pobřežní stráž kvůli špatnému počasí dovolila lodi německé nevládní organizace Sea Watch vplout do italských výsostných vod. Informoval o tom dnes list La Repubblica. Plavidlo, na kterém je 47 migrantů, nyní kotví necelé dva kilometry od sicilského města Syrakúsy. Italská vláda nicméně odmítla migranty přijmout a vyzvala, aby si je převzalo Nizozemsko, pod jehož vlajkou se loď plaví.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Německá nevládní organizace dnes na twitteru napsala, že kvůli "nepříznivým povětrnostním podmínkám" dostala loď Sea Watch 3 přiděleno kotviště v zátoce mezi Syrakúsami a Augustou na jihozápadě Sicílie. "Je to zatím jen kotviště v pobřežních vodách, žádný bezpečný přístav," zdůraznila organizace, která pomáhá zachraňovat migranty ve Středozemním moři.

Na palubě lodi Sea Watch 3 je nyní 47 migrantů, které posádka zachránila v sobotu u břehů Libye. Podle italské pobřežní stráže se poblíž plavidla pohybují i lodě pobřežní stráže a finanční policie.

Italský vicepremiér Luigi di Maio mezitím vyzval Nizozemsko, pod jehož vlajkou se loď Sea Watch 3 plaví, aby migranty z paluby převzalo. Itálie je podle něj ochotna lidem zajistit lékařskou péči, "náš názor na spolupráci s nevládními organizacemi se ale nemění". "V Itálii není místo," napsal na facebooku také druhý vicepremiér italské vlády a ministr vnitra Matteo Salvini.

Itálie i Malta, evropské země, které leží nejblíže libyjským břehů, odmítají přijímat migranty zachráněné loděmi nevládních organizací. Jejich snahou je odradit pašeráky lidí od toho, aby vysílali migranty na vratkých člunech na nebezpečnou cestu po Středozemním moři do Evropy.

Plavidlo Sea Watch 3 muselo na počátku roku více než dva týdny strávit na moři, neboť žádná členská země EU nebyla ochotna přijmout 32 migrantů na jeho palubě. Nakonec se o ně a migranty z další lodi se stejným osudem podělilo devět zemí.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Paul McCartney o brexitu: referendum byla chyba

19.09.2019 22:23 Britský zpěvák legendární kapely the Beatles – Paul McCartney, nedávno prozradil, že se v průběhu…

Řecko praská pod tíhou migrantů. Tisíce dalších jsou na cestě

19.09.2019 19:07 Na řecké ostrovy v Egejském moři, jejichž infrastruktura už nyní praská ve švech kvůli náporu…

Jak rozdělit uprchlíky? Nový návrh se Česku líbit nebude, Macron hrozí i…

19.09.2019 18:07 Aktualizováno Francie a Itálie budou na půdě Evropské unie společně usilovat o zavedení automatického mechanismu…

Prolomení brexitového patu? Británie poslala do Bruselu nové návrhy

19.09.2019 17:20 Aktualizováno Mluvčí Evropské komise dnes novinářům řekla, že Brusel od Londýna dostal nové dokumenty týkající se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama