Přetahovaná o 43 uprchlíků: Itálie dovolila lodi jen zakotvit, migranty přijmout nechce

Italská pobřežní stráž kvůli špatnému počasí dovolila lodi německé nevládní organizace Sea Watch vplout do italských výsostných vod. Informoval o tom dnes list La Repubblica. Plavidlo, na kterém je 47 migrantů, nyní kotví necelé dva kilometry od sicilského města Syrakúsy. Italská vláda nicméně odmítla migranty přijmout a vyzvala, aby si je převzalo Nizozemsko, pod jehož vlajkou se loď plaví.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto

Německá nevládní organizace dnes na twitteru napsala, že kvůli "nepříznivým povětrnostním podmínkám" dostala loď Sea Watch 3 přiděleno kotviště v zátoce mezi Syrakúsami a Augustou na jihozápadě Sicílie. "Je to zatím jen kotviště v pobřežních vodách, žádný bezpečný přístav," zdůraznila organizace, která pomáhá zachraňovat migranty ve Středozemním moři.

Na palubě lodi Sea Watch 3 je nyní 47 migrantů, které posádka zachránila v sobotu u břehů Libye. Podle italské pobřežní stráže se poblíž plavidla pohybují i lodě pobřežní stráže a finanční policie.

Italský vicepremiér Luigi di Maio mezitím vyzval Nizozemsko, pod jehož vlajkou se loď Sea Watch 3 plaví, aby migranty z paluby převzalo. Itálie je podle něj ochotna lidem zajistit lékařskou péči, "náš názor na spolupráci s nevládními organizacemi se ale nemění". "V Itálii není místo," napsal na facebooku také druhý vicepremiér italské vlády a ministr vnitra Matteo Salvini.

Itálie i Malta, evropské země, které leží nejblíže libyjským břehů, odmítají přijímat migranty zachráněné loděmi nevládních organizací. Jejich snahou je odradit pašeráky lidí od toho, aby vysílali migranty na vratkých člunech na nebezpečnou cestu po Středozemním moři do Evropy.

Plavidlo Sea Watch 3 muselo na počátku roku více než dva týdny strávit na moři, neboť žádná členská země EU nebyla ochotna přijmout 32 migrantů na jeho palubě. Nakonec se o ně a migranty z další lodi se stejným osudem podělilo devět zemí.

Vstupte do diskuze (8)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelec z Utrechtu obviněn z několikanásobné vraždy, motiv útoku stále…

21.03.2019 13:02 Aktualizováno Muž podezřelý z pondělní střelby v tramvaji v nizozemském Utrechtu bude čelit obvinění z…

"Vybouchne" brexitová dohoda i napotřetí? Ministr naznačil, co by…

21.03.2019 12:58 Aktualizováno Dvakrát odmítnutá "rozvodová" dohoda Británie s Evropskou unií má příští týden dobrou šanci na…

Brexit vůbec nebude? Britové v petici žádají odvolání článku 50

21.03.2019 12:56 Dnes ráno, 21. 3. 2019, jen týden před očekávaným odchodem Velké Británie z EU, se obyvatelé…

Spor o jez v Děčíně: Juncker poslal do Česka ráznou odpověď

21.03.2019 11:18 Aktualizováno Kompenzace negativních dopadů stavby vodního jezu u Děčína na krajinu není možné přenést do jiného…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama