"Muslimové se nebudou množit." Divadlo hraje kontroverzní hru, srovnává AfD s nacisty

Nové kontroverzní představení Drážďanské státní činohry varuje před nebezpečím, které může vycházet z Alternativy pro Německo (AfD). Politiky strany, kterou mnozí považují za pravicově radikální, otevřeně přirovnává k nacistům. Na sobotní premiéře diváci hru Modrý zázrak ocenili hlasitým potleskem, někteří se ale ptají, jestli nejde v kritice příliš daleko a nestává se tak propagandou.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

AfD (Alternativa pro Německo)
doporučujeme

Hra režiséra Volkera Lösche ukazuje, jak by spolková republika mohla vypadat, kdyby se moci ujala opoziční protiimigrační strana a německá demokracie by se rychle začala měnit v diktaturu. Lidé, kteří stranu zpočátku podporovali, brzy zjišťují, že jejich svoboda slova je oklešťována a že se musí pevně držet nedotknutelné Modré knihy, v níž jsou shromážděny části programu AfD a výroky jejích politiků. Když tak neučiní, hrozí jim smrt, stejně jako třeba homosexuálům nebo migrantům.

Antiutopické představení, které vzniklo ve městě, kde má AfD velmi silnou podporu voličů, přitom přední straníky otevřeně srovnává s nacisty. V jedné scéně se tak podle týdeníku Die Zeit například nacistický doktor z Osvětimi Josef Mengele setkává s postavou nazvanou Höggenland (kombinace příjmení politiků AfD Björna Höckeho a Alexandera Gaulanda). Höggenland si stěžuje na to, že kolem něj roste "islámská školka". Mengele mu pak navrhne, že by se tomu dalo zabránit podáváním pilulek, díky nimž se muslimové nebudou rozmnožovat.

Děj asi dvouapůlhodinové grotesky, jejíž název odkazuje na tradiční barvu AfD, několikrát přeruší vystoupení zástupců drážďanských iniciativ, které pomáhají přistěhovalcům nebo bojují proti krajní pravici. Obhajují v nich hodnoty, za které se angažují, a zároveň vyjadřují obavy, aby se saská politika po letošních zemských volbách neposunula příliš doprava.

I kvůli takovýmto scénám si někteří kladou otázku, jestli režisér Lösche, který musel čelit i nevůli části zaměstnanců činohry, nezašel příliš daleko. "Je to celé ještě divadlo? Nebo propaganda? Zneužití pódia? A navíc zneužití veřejných prostředků?" shrnula některé otázky rozhlasová a televizní stanice MDR.

Saská AfD na ně odpovídá jednoznačně. "Je to neuvěřitelné, že státní divadlo ve jménu svobody umění a s penězi daňových poplatníků poštvává proti demokraticky zvolené straně, která navíc v posledních spolkových volbách získala v Sasku nejvíce hlasů."

Režisér Lösch si uvědomuje, jak provokativně jeho nová hra může působit. Zároveň ale zdůrazňuje, že pokud jde o citáty politiků AfD, jsou všechny reálné. "Ve hře ukazujeme, co by se stalo, kdyby se z těchto slov skutečně staly činy," podotýká.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otřes v Britské vládě. Hammond kvůli brexitu končí

21.07.2019 19:03 Aktualizováno Britský ministr financí Philip Hammond ve středu podá demisi. V televizi BBC dnes prohlásil, že tak…

Rakouská policie pátrá po účastnících ilegálního závodu, hledá i Čechy

21.07.2019 17:21 Při srážce dvou osobních aut v centru Salcburku v sobotu večer byla zraněna žena. Podle…

Chorvatsko se vysmálo českým turistům. Co si o nás myslí tamní lidé?

21.07.2019 16:55 Aktualizováno Každý rok vyráží statisíce Čechů na dovolenou do Chorvatska. Ačkoliv se o nás traduje ledacos a…

Britská policie na letišti zabavila přes sto kilogramů zlata

21.07.2019 16:18 Policie na londýnském letišti Heathrow zabavila 104 kilogramů zlata, které podle ní patrně patřilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama