Irové si postavili hlavu, alternativy k "brexitové pojistce" striktně odmítají

Irský premiér Leo Varadkar nevěří, že existují alternativy k takzvané irské pojistce, která je nejvíce problematickou součástí stávající dohody o brexitu. Tento názor dnes ministerský předseda vyjádřil v dolní komoře irského parlamentu poté, co se v projevu k roli Irska po odchodu Británie z Evropské unie podobně vyslovil irský ministr zahraničí Simon Coveney. Podle Varadkara aktuálně není v plánu mimořádný summit lídrů EU kvůli novým požadavkům britské premiérky Theresy Mayové. S tou by měl ještě dnes irský premiér hovořit po telefonu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Leo Varadkar
doporučujeme

Vyjádření Dublinu reagují na úterní dění v dolní komoře britského parlamentu, která podpořila návrh požadující nahrazení irské pojistky "alternativními ujednáními" pro zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Mayová slíbila, že bude usilovat o změny v této části "rozvodové" dohody s EU.

"Už jsme si tím vším prošli. Zkoušeli jsme je a zjistili jsme, že neobstojí," řekl dnes šéf irské diplomacie na adresu alternativních řešení problému s pozemní hranicí Irska a Spojeného království po brexitu. "A nyní přichází britská premiérka a zasazuje se o stejné věci, které jsme již zkoušeli," dodal.

"Nevím, co jsou tato alternativní ujednání. Již jsme v této situaci byli a já nevěřím, že taková opatření existují," řekl následně před irskými poslanci Varadkar. Podle něj není žádný důvod k uspořádání mimořádného summitu Evropské rady, a ani prý v tomto směru není vyvíjen žádný tlak.

"To, co po nás chtějí, je přistoupit na kompromis v řešení, které funguje, a nahradit jej zbožným přáním. To je to, co po irské vládě žádají, a my na to nepřistoupíme," dodal Coveney.

Dublin dlouhodobě upozorňuje, že pojistka je už v nynější podobě kompromisem respektujícím požadavky Británie, která si stejně jako Irsko od počátku nepřála přísný hraniční režim mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Brusel rovněž trvá na tom, že obnovení rozhovorů o úmluvě uzavřené v listopadu není možné.

"Dynamika se včera (v úterý) večer změnila," je přesvědčený britský ministr pro brexit Stephen Barclay, podle kterého nyní Británie pracuje na alternativních řešeních. Jaká řešení by to měla být, ale v rozhovoru s BBC neupřesnil. Sdělil pouze, že "existuje řada možností".

Irský ministr zahraničí Coveney připustil, že by bylo možné nalézt řešení současné patové situace v Británii. Jediným způsobem je ale podle něj zásah do politické deklarace. V tomto právně nezávazném textu, který doprovází samotnou dohodu o vystoupení, obě strany popisují, jak by měly vypadat v budoucnu dojednané smlouvy zajišťující úzké vztahy Británie a EU v řadě oblastí.

Coveney také hovořil o možnosti prodloužit lhůtu stanovenou článkem 50 Lisabonské smlouvy a odložit tak datum britského odchodu z Unie. "Pokud by Spojené království chtělo požádat o prodloužení článku 50, unijní sedmadvacítka včetně Irska je připravena takovou žádost zvážit a jednomyslně o ní rozhodnout," řekl šéf irské diplomacie. Klíčové by podle něj v takovém případě bylo zdůvodnění britské žádosti a navrhovaná délka odkladu brexitu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová promluvila o řešení migrace. Budou sankce pro nesolidární země?

19.07.2019 22:49 Aktualizováno Sankce proti těm zemím, které se odmítají podílet na přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie,…

Brexit bez dohody bude opět odložen? EU má pro Brity nabídku

19.07.2019 20:48 Evropská unie se připravuje Borisi Johnsonovi, který je favoritem na úřad britského premiéra,…

Dva roky vězení. Ve Francii odsoudili českého řidiče, který měl v kamionu…

19.07.2019 20:45 Francouzská justice uložila dva roky vězení českému řidiči kamionu, který chtěl údajně do Británie…

Auto se vřítilo do davu v Británii. Z videa běhá mráz po zádech

19.07.2019 17:04 Aktualizováno Sedmnáct lidí utrpělo ve čtvrtek večer zranění při srážce dvou vozů na pravidelném setkání…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama