Francii dnes čekají další demonstrace žlutých vest

Již po dvanácté budou dnes ve Francii demonstrovat příznivci hnutí žlutých vest, které vyjadřuje nespokojenost s politikou prezidenta Emmanuela Macrona. Dnešní protest má být věnován více než 1900 lidem, kteří od počátku místy násilných protestů v polovině loňského listopadu utrpěli zranění. Na pařížské náměstí Republiky je svolán protest s názvem "žlutá noc".

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Ministerstvo vnitra oznámilo, že opět počítá s "mimořádným" nasazením bezpečnostních složek. Minulou sobotu se protestů po celé Francii zúčastnilo podle vládních údajů 69.000 demonstrantů, o týden dříve to bylo 84.000. Na první demonstraci 17. listopadu ve žlutých vestách vyšlo do ulic přes 280.000 lidí.

Organizátoři se rozhodli dnešní protest věnovat lidem, kteří v uplynulých týdnech utrpěli zranění při demonstracích, při nichž někteří účastníci mimo jiné ničili cizí majetek. Kontroverzi vyvolal především případ z minulé soboty, kdy policisté gumovým projektilem vážně zranili jednu z výrazných postav protestního hnutí Jérôma Rodriguese.

Státní rada, která ve Francii zastává roli nejvyššího správního soudu, nicméně v pátek odmítla policistům užívání zbraní na gumové projektily zakázat s odkazem na časté násilnosti a výtržnosti, kterých se žluté vesty v ulicích francouzských měst dopouští.

Někteří příznivci hnutí by dnes mohli také vyslyšet výzvy, aby se zapojili do "žluté noci", shromáždění na pařížském náměstí Republiky. Na místě častých demonstrací se mají odpůrci vlády sejít v 17:00 a vydržet nejméně do 22:00.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zálohované výživné? Německé zkušenosti nejsou příliš pozitivní

18.02.2019 20:29 Peníze vyplácené na zálohovaném výživném, kterým Německo pomáhá rodičům samoživitelům, jimž druhý…

Brát islamisty zpět do Evropy? To těžko, usadil Trumpa německý ministr

18.02.2019 20:26 Aktualizováno Požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby evropské země vzaly zpět bojovníky takzvaného…

Ministerstvo průmyslu chce v Praze evropské středisko pro umělou…

18.02.2019 20:22 Česká republika má zájem zřídit v Praze jedno z budoucích takzvaných evropských center excelence…

Dánští ministři navštívili pohraniční plot u německé hranice

18.02.2019 19:45 Ministři dánské vlády dnes podnikli inspekční cestu na stavbu nového pohraničního plotu u německých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama