Francii dnes čekají další demonstrace žlutých vest

Již po dvanácté budou dnes ve Francii demonstrovat příznivci hnutí žlutých vest, které vyjadřuje nespokojenost s politikou prezidenta Emmanuela Macrona. Dnešní protest má být věnován více než 1900 lidem, kteří od počátku místy násilných protestů v polovině loňského listopadu utrpěli zranění. Na pařížské náměstí Republiky je svolán protest s názvem "žlutá noc".

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo vnitra oznámilo, že opět počítá s "mimořádným" nasazením bezpečnostních složek. Minulou sobotu se protestů po celé Francii zúčastnilo podle vládních údajů 69.000 demonstrantů, o týden dříve to bylo 84.000. Na první demonstraci 17. listopadu ve žlutých vestách vyšlo do ulic přes 280.000 lidí.

Organizátoři se rozhodli dnešní protest věnovat lidem, kteří v uplynulých týdnech utrpěli zranění při demonstracích, při nichž někteří účastníci mimo jiné ničili cizí majetek. Kontroverzi vyvolal především případ z minulé soboty, kdy policisté gumovým projektilem vážně zranili jednu z výrazných postav protestního hnutí Jérôma Rodriguese.

Státní rada, která ve Francii zastává roli nejvyššího správního soudu, nicméně v pátek odmítla policistům užívání zbraní na gumové projektily zakázat s odkazem na časté násilnosti a výtržnosti, kterých se žluté vesty v ulicích francouzských měst dopouští.

Někteří příznivci hnutí by dnes mohli také vyslyšet výzvy, aby se zapojili do "žluté noci", shromáždění na pařížském náměstí Republiky. Na místě častých demonstrací se mají odpůrci vlády sejít v 17:00 a vydržet nejméně do 22:00.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Macronův projev? Většina Francouzů je dál naštvaná, politologové to vidí…

26.04.2019 10:22 Francouzský prezident Emmanuel Macron svým čtvrtečním projevem nepřesvědčil 63 procent Francouzů,…

loading...

Slovensko zastavilo vyšetřování aktivistů Greenpeace, v kauze figurovali i…

26.04.2019 10:06 Slovenská policie zastavila vyšetřování aktivistů ekologické organizace Greenpeace, kteří loni v…

Jak vnímají odborníci EU? ČR není jen montovna

26.04.2019 09:51 Jak vidí Češi Evropskou unii? Co pro ně znamená členství ve společenství evropských zemí? V rámci…

Německá vstřícnost je u konce. Odpor k uprchlíkům roste, ukázal průzkum

25.04.2019 22:29 Aktualizováno Ačkoli počet žadatelů o azyl v Německu v posledních letech klesá, negativní postoj k nim v německé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama