Kubera zavítal do Bratislavy. Je pro zlepšení znalosti slovenštiny mezi českými dětmi

České děti přestávají rozumět slovenštině a pro změnu tohoto stavu existuje prostor hlavně v oblasti kultury. Při dnešní návštěvě Slovenska to novinářům řekl předseda českého Senátu Jaroslav Kubera, který se v Bratislavě setkal se slovenským prezidentem i s předsedou parlamentu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Jaroslav Kubera, předseda Senátu
doporučujeme

"České děti přestávají rozumět slovenštině. Slovenské děti jsou na tom líp, protože je mnohem více českých pořadů a pohádek, které sledují na Slovensku. Mohli bychom něco udělat tak, aby děti nezapomínaly a slovenštině rozuměly. Je mnoho prostoru zejména v kultuře," řekl Kubera, který na svou první zahraniční cestu ve funkci šéfa horní komory parlamentu zamířil právě na Slovensko.

Kubera vyjádřil údiv nad tím, že v Česku je mnohem obtížnější dostat se k pořadům vysílaným ve slovenštině než na Slovensku k českým. "My starší vzpomínáme na (televizní) pondělky, protože byla (vysílána) slovenská inscenace, díky tomu všichni slovensky rozuměli," uvedl 71letý Kubera, který v minulosti na Slovensku 20 let pracoval.

Předseda českého Senátu po schůzce se šéfem slovenském sněmovny Andrejem Dankem řekl, že se na Slovensku zajímal i o pravidla komunálních voleb. Na Slovensku jsou na rozdíl od Česka starostové obcí a primátoři měst voleni přímo obyvateli.

Danko a Kubera hovořili rovněž o oslavách letošního kulatého výročí takzvané sametové revoluce, která v roce 1989 vedla v tehdejším Československu k pádu komunistického režimu. "Taková výročí se mají slavit a nikoli z toho dělat silnou politickou záležitost," řekl Kubera.

Předseda slovenské sněmovny Danko připomenul tradici, že vrcholní čeští a slovenští politici po nástupu do úřadu zamíří na svou první zahraniční cestu do druhého státu někdejší československé federace.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko zasáhla tragédie. 12 mrtvých po srážce autobusu s kamionem

13.11.2019 22:15 Aktualizováno Dvanáct lidí zemřelo a dvě desítky osob se zranily při dnešní srážce nákladního auta a autobusu na…

Francouzům dochází trpělivost. Stupňující se požadavky homosexuálů je…

13.11.2019 22:01 Aktualizováno Před 6 lety zaplavily pařížské ulice masy odpůrců zákona, který umožnil homosexuálním párům…

Zeman kondoloval Čaputové kvůli tragické nehodě autobusu

13.11.2019 18:01 Aktualizováno Český prezident Miloš Zeman poslal kondolenční dopis slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové kvůli…

Německá policie zasáhla proti ilegálům

13.11.2019 17:41 Německá policie dnes zakročila proti zločinecké síti, jež umožňovala ilegální zaměstnávání cizinců,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama