Corbyn nabídl Mayové podporu brexitu. Zadarmo to nebude, má pět podmínek

Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn nabídl dopisem premiérce Therese Mayové podporu brexitové dohody, pokud splní pětici požadavků jeho strany včetně zřízení trvalé celní unie Británie s Evropskou unií. Britská média poukazují na to, že oproti dřívějším podmínkám labouristů mezi těmi novými není zajištění "totožných výhod" jako při členství v EU. Nejednoznačnost labouristického postoje k brexitu ale podle všeho pokračuje, neboť Corbyn údajně své stranické kolegy ujišťuje, že dopis premiérce neznamená zavržení možnosti druhého referenda.

Přidejte svůj názor

Jeremy Corbyn

Corbyn od Mayové chce souhlas s "trvalou a všeobecnou" celní unií s EU, která bude zahrnovat území celého Spojeného království. Takové řešení považuje za jediné, které zajistí bezproblémové obchodování a zabrání vzniku takzvané tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Možnosti, jak zabránit hraničnímu režimu, tvoří jádro sporu kolem stávající brexitové dohody.

Corbyn dále žádá příklon k jednotnému unijnímu trhu přes sdílené instituce a závazky, "dynamickou podporu" práv a ochranných mechanismů tak, aby britské standardy přinejmenším držely krok s těmi evropskými, závazek účasti v unijních programech financování projektů týkajících se životního prostředí, vzdělávání a průmyslové regulace a také souhlas s bezpečnostními dohodami například o společných databázích k potírání a prevenci kriminality či o evropském zatykači.

Dosud labouristé podmiňovali podporu pro vládní brexitovou dohodu splněním "šesti zkoušek", které však podle médií byly navrženy tak, aby bylo jejich splnění nemožné. Nyní už Corbyn nepožaduje zachování všech výhod členství v jednotném trhu a bezcelní zóně, což podle politického zpravodaje BBC Iaina Watsona má dávat najevo, že "labouristé to s dohodou myslí vážně".

Watson uvádí, že seznam Corbynových požadavků představuje na jedné straně chytrý politický krok. Jeví se totiž rozumně, jsou v souladu s postojem EU ohledně bližšího budoucího vztahu s Londýnem, a pakliže na ně premiérka Mayová odmítne přistoupit, voliči by z případného chaotického odchodu z EU mohli více vinit ji. Na druhé straně se ale Corbyn nabídkou na kompromis odklání od prosazování nového referenda, které řada jeho poslanců podporuje.

Stínový ministr pro brexit Keir Starmer následně ujišťoval, že druhý plebiscit je pro vedení labouristů stále ve hře. "(Dopis premiérce) Nevylučuje možnost druhého referenda a Jeremy Corbyn dnes napíše členům (strany), aby je o tom ujistil," řekl BBC.

Není však jasné, zda by labouristé po případném odmítnutí svých požadavků začali ihned naplno prosazovat opakování referenda, což si podle všeho sám Corbyn nepřeje. Jeden ze Starmerových blízkých spolupracovníků Matthew Pennycook dnes uvedl, že buď Mayová novou nabídku přijme, nebo labouristé "musí začít podporovat veřejné hlasování". Vzápětí se ale v britských médiích objevily reakce činitelů hlavní opoziční strany, podle kterých Pennycookův výrok nepředstavuje její oficiální pozici.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení u britských labouristů: Stranu opustilo sedm poslanců, mají…

18.02.2019 19:26 Aktualizováno Labouristickou stranu, která je hlavní britskou opoziční silou, dnes opustilo sedm poslanců, kteří…

To stačí! Paříž bude v úterý manifestovat proti antisemitismu. Macron ale…

18.02.2019 19:16 Dvacet politických stran a sdružení se hodlá v úterý v Paříži spojit na společném shromáždění s…

"Otrocký zákon" v Maďarsku? Opozice na protest opustila zasedání parlamentu

18.02.2019 18:10 Poslanci maďarských opozičních stran opustili dnes zasedání parlamentu. Na společné tiskové…

V Německu začal soud s expředsedkyní AfD Petryovou

18.02.2019 17:49 V Drážďanech dnes začal soud s bývalou předsedkyní protiimigrační strany Alternativa pro Německo …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama