"Stop Sánchez!" V Madridu demonstrují tisíce lidí, žádají pád levicové vlády

Na demonstraci svolané pravicovou opozicí dnes tisíce lidí v centru Madridu požadují konec levicové vlády, která své odpůrce pobouřila jednáním s katalánskými separatisty. Informovala o tom španělská média. Lídrům pravicových lidovců a strany Ciudadanos se nelíbí postup premiéra Pedra Sáncheze, který loni nastoupil do čela vlády mimo jiné i se slibem, že se pokusí uklidnit napětí mezi Madridem a katalánským vedením. Jeho část stane už v úterý před soudem, kde bude kvůli vypsání referenda o nezávislosti čelit obžalobě ze vzpoury.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Pedro Sánchez
doporučujeme

Demonstranti se dnes před polednem sešli na hlavním madridském náměstí Plaza de Colón. Mnozí měli v rukou španělské vlajky, provolávali hesla na podporu španělských bezpečnostních složek a žádali rezignaci premiéra, uvedla agentura AP. Do protestu se zapojili i příznivci krajně pravicové strany Vox.

zdroj: YouTube

"Čas Sánchezovy vlády se naplnil," řekl davu předseda Lidové strany (PP) Pablo Casado. Ve svém projevu vládu obvinil i z toho, že se se separatisty domlouvá mimo zraky veřejnosti a vyzval lidi, aby za to vládní stranu potrestali v nadcházejících regionálních volbách v květnu.

Levicová vláda nabídla katalánským separatistům jednání a oznámila, že je svolná k některým ústupkům, například poskytnout regionu větší finanční nezávislost. V pátek ale vicepremiérka Carmen Calvová oznámila, že vyjednávání s katalánským vedením končí, protože separatisté stále požadují referendum o nezávislosti, které je pro centrální vládu nepřijatelné.

Sánchezova vláda nahradila předchozí pravicový kabinet loni v červnu, má však nelehkou pozici, protože v parlamentu musí spoléhat na podporu levicové strany Podemos, katalánských nacionalistů a dalších menších stran. Už tento týden ji čeká klíčové hlasování o rozpočtu na letošní rok, který bez podpory katalánských stran zřejmě nemá šanci projít. Pokud by vláda nedokázala rozpočet prosadit, hrozilo by nejspíš vypsání předčasných voleb.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chorvatsko odvolalo z Berlína svou diplomatku, prosazovala "bílou Evropu"

20.08.2019 14:32 Chorvatsko odvolalo vysoce postavenou diplomatku na velvyslanectví v Berlíně, protože na sociálních…

Část Británie se ponořila do tmy a chaosu. Co způsobilo rozsáhlý blackout?

20.08.2019 14:26 Za rozsáhlý výpadek elektřiny, který 9. srpna zasáhl v Británii téměř milion domácností, může úder…

Opovažte se pomáhat íránskému tankeru! USA nevybíravě varují Řecko

20.08.2019 13:17 Aktualizováno Spojené státy varovaly Řecko, aby neposkytovalo jakoukoli pomoc íránskému tankeru, který v noci na…

Africký mor prasat zamořuje Slovensko. Střílet divočáky ve velkém,…

20.08.2019 12:59 Na Slovensku přibylo několik nových případů afrického moru prasat v malochovu a u divočáků.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama