EU zaspala? Pro převzetí zodpovědnosti za svět musí udělat víc, burcuje Ischinger

Evropská unie nemůže jen mluvit o tom, že chce převzít větší zodpovědnost za dění ve světě, ale musí pro to dělat více, je přesvědčen šéf mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger. Dosavadní kroky nejsou dostatečné, řekl dnes na tiskové konferenci v Berlíně. Na převzetí větší zodpovědnosti i kvůli negativním změnám ve vztahu se Spojenými státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opakovaně apeluje německá kancléřka Angela Merkelová i další evropští politici.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Evropská Unie
doporučujeme

"Řekl bych, že nejsme tam, kde musíme být," míní Ischinger, podle něhož se sice v posledních letech o tématu rozproudila diskuze a začalo se například se zvyšováním obranných výdajů, to ale nestačí. Evropa už by měla být dál například pokud jde o armádní spolupráci nebo o společné zbrojní programy.

"Výsledek (dosavadních snah) je znát, ale není velkolepý. Pohybujeme se jako Německo a Evropská unie s určitou pomalostí správným směrem," je přesvědčen dlouholetý diplomat Ischinger.

zdroj: YouTube

Spojeným státům podle něj evropské kroky v mnoha ohledech stačit nebudou. Očekává proto, že americký viceprezident Mike Pence v Mnichově dá jasně najevo nespokojenost s tím, jak pomalu třeba Německo zvyšuje své obranné výdaje.

Spolková republika chce na obranu do roku 2024 dávat 1,5 procenta svého hrubého domácího produktu. Cíl Severoatlantické aliance z roku 2014 přitom počítal s tím, že země NATO budou během deseti letech směřovat k výdajům ve výši dvou procent HDP. O dosažení dvou procent ale německá vláda ve střednědobém výhledu vůbec neuvažuje. Naopak se v ní objevují hlasy, že i 1,5 procenta je příliš.

Vedle výdajů na obranu a dalších konkrétních opatření se Evropská unie podle Ischingera musí více zabývat také otázkami, co vlastně větší zodpovědnost za dění ve světě znamená. "Je potřeba se ptát, za co chceme převzít více zodpovědnosti? Vůči komu? Nakonec jde o otázky, jakými prostředky a s jakými aliančními partnery budeme bránit naše zájmy," míní Ischinger, podle něhož je síla Evropské unie důležitá zejména v době, kdy slábne dosavadní liberální mezinárodní řád.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie a Nový Zéland chystají summit, bude se řešit terorismus na…

24.04.2019 10:44 Francie a Nový Zéland uspořádají v reakci na nedávné atentáty v Christchurchi vrcholnou schůzku, na…

Další rána Zemanovi. I Slováky vidí Trump raději než jeho

24.04.2019 10:20 Americký prezident Donald Trump upřednostnil schůzku s premiérem Andrejem Babišem před možným…

Change UK: Nová britská strana hájí setrvání Spojeného království v EU

24.04.2019 09:25 Protibrexitové hnutí nesoucí název Nezávislá skupina, jež přibližně před dvěma měsíci založili…

Vězni si odpykají část trestu jako poutníci, musí jít do Santiaga de…

24.04.2019 09:18 Skupina šesti trestanců poprvé po mnoha letech opouští dveře vězení v Segovii. Jeden z nich byl za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama