Mayová odpověděla Corbynovi na pět požadavků, v jednom se zcela rozcházejí

Britská premiérka Theresa Mayová v odpovědi na dopis vůdce britské opozice Jeremyho Corbyna z minulého týdne znovu nepřijala jeho představu celní unie s Evropskou unií. Nicméně její list šéfovi labouristů se vyznačuje smířlivějším tónem, zaznamenávají dnes britská média.

Přidejte svůj názor

Jeremy Corbyn
doporučujeme

Corbyn ve svém dopise Mayové zformuloval pět podmínek pro podporu vládního plánu odchodu Británie z EU. Hlavní je souhlas s "trvalou a všeobecnou" celní unií i po brexitu. Dalšími jsou udržení těsného vztahu s jednotným trhem, udržení práv a ochranných opatření pro pracující, zapojení do některých unijních agentur a fondů a bezpečnostní spolupráce.

Ministerská předsedkyně v odpovědi uvedla, že chce, aby "obě strany" diskutovaly o "alternativních uspořádáních" v souvislosti s takzvanou irskou pojistkou. Tato pojistka obsažená v připravené dohodě o podmínkách brexitu má zabránit "tvrdé hranici" s EU na hraniční linii mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Mechanismus vypracovaný britskými a unijními vyjednavači ale odmítají stoupenci důsledného rozchodu s unií, kteří se obávají, že v současné podobě představuje pojistka riziko připoutání Británie k unijním strukturám i po brexitu.

Žádný z Corbynových pěti bodů Mayová přímo neodmítla, i když nadále zůstávají rozdílná stanoviska ohledně celní unie, uvedla BBC. Formulace jejího dopisu v této věci je prý sice jemnější, nicméně poradci premiérky v soukromých vyjádřeních "trvalou celní unii" rozhodně vylučují.

Smířlivý tón premiérčiny odpovědi se odrazil ve zdůraznění toho, v čem se s Corbynem nerozchází. "Je dobré, že se shodujeme v tom, že Spojené království by mělo z Evropské unie odejít s dohodou," napsala především Mayová. S vůdcem opozice se podle ní také shodují, že "aktuálním naléhavým úkolem je najít dohodu ohledně hranice Severního Irska s EU, která by mohla získat podporu v parlamentu a kterou by bylo možné dojednat s EU", nikoli "usilovat o volby či o druhé referendum".

Předákovi opozičních labouristů premiérka také napsala, že se těší na setkání "co nejdříve". Žádný termín nicméně zatím stanoven nebyl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz plastů a dětské práce. Weber se chce stát předsedou Evropské komise,…

22.04.2019 18:16 Německý politik, současný předseda nejvlivnější frakce v Evropském parlamentu a zároveň kandidát…

Mladá aktivistka Greta Thunbergová varuje: Lidstvo způsobí řetězovou…

22.04.2019 15:33 Na začátku uplynulého týdne vystoupila mladá švédská aktivistka Greta Thunberg v Evropském…

Zelenskyj dostává gratulace, Západ mu slibuje podporu. Rusko skřípe zuby

22.04.2019 14:53 Aktualizováno Volodymyrovi Zelenskému k vítězství v nedělních prezidentských volbách na Ukrajině gratulovala řada…

Sánchez opět premiérem? Španělští socialisté nadále posilují, ukázal…

22.04.2019 07:14 Španělští socialisté nadále posilují a podle aktuálního průzkumu, který zveřejnil list ABC, by v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama