Mayová odpověděla Corbynovi na pět požadavků, v jednom se zcela rozcházejí

Britská premiérka Theresa Mayová v odpovědi na dopis vůdce britské opozice Jeremyho Corbyna z minulého týdne znovu nepřijala jeho představu celní unie s Evropskou unií. Nicméně její list šéfovi labouristů se vyznačuje smířlivějším tónem, zaznamenávají dnes britská média.

Přidejte svůj názor

Jeremy Corbyn

Corbyn ve svém dopise Mayové zformuloval pět podmínek pro podporu vládního plánu odchodu Británie z EU. Hlavní je souhlas s "trvalou a všeobecnou" celní unií i po brexitu. Dalšími jsou udržení těsného vztahu s jednotným trhem, udržení práv a ochranných opatření pro pracující, zapojení do některých unijních agentur a fondů a bezpečnostní spolupráce.

Ministerská předsedkyně v odpovědi uvedla, že chce, aby "obě strany" diskutovaly o "alternativních uspořádáních" v souvislosti s takzvanou irskou pojistkou. Tato pojistka obsažená v připravené dohodě o podmínkách brexitu má zabránit "tvrdé hranici" s EU na hraniční linii mezi Irskou republikou a Severním Irskem.

Mechanismus vypracovaný britskými a unijními vyjednavači ale odmítají stoupenci důsledného rozchodu s unií, kteří se obávají, že v současné podobě představuje pojistka riziko připoutání Británie k unijním strukturám i po brexitu.

Žádný z Corbynových pěti bodů Mayová přímo neodmítla, i když nadále zůstávají rozdílná stanoviska ohledně celní unie, uvedla BBC. Formulace jejího dopisu v této věci je prý sice jemnější, nicméně poradci premiérky v soukromých vyjádřeních "trvalou celní unii" rozhodně vylučují.

Smířlivý tón premiérčiny odpovědi se odrazil ve zdůraznění toho, v čem se s Corbynem nerozchází. "Je dobré, že se shodujeme v tom, že Spojené království by mělo z Evropské unie odejít s dohodou," napsala především Mayová. S vůdcem opozice se podle ní také shodují, že "aktuálním naléhavým úkolem je najít dohodu ohledně hranice Severního Irska s EU, která by mohla získat podporu v parlamentu a kterou by bylo možné dojednat s EU", nikoli "usilovat o volby či o druhé referendum".

Předákovi opozičních labouristů premiérka také napsala, že se těší na setkání "co nejdříve". Žádný termín nicméně zatím stanoven nebyl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brit Awards 2019: Hudební ceny ovládl Calvin Harris a kapela The 1975.…

21.02.2019 05:13 Britské hudební ceny Brit Awards ovládla ve středu večer kapela The 1975 a DJ Calvin Harris, kteří…

Macron a Benalla? Skandál v Elysejském paláci je vážnější, než se myslelo

20.02.2019 22:01 Aktualizováno Vyšetřovací komise francouzského Senátu, která se zabývala skandálem kolem Alexandra Benally, dnes…

Severokorejští špioni řádili v Evropě? Itálie vyšetřuje únos dcery…

20.02.2019 21:23 Itálie vyšetřuje, zda severokorejská tajná služba neodvlekla z Říma násilím do KLDR dceru…

Fico jako premiér mluvil s podnikatelem Vadalou spojovaným s mafiím,…

20.02.2019 20:44 Aktualizováno Robert Fico byl ještě jako předseda slovenské vlády v roce 2012 v telefonickém spojení s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama