Pompeo dal Evropě ultimátum: Buď nás, nebo Huawei a Putina
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes v Budapešti podle agentury AP varoval, že Spojené státy by mohly být nuceny omezit některé operace v Evropě, pokud by evropské státy dále obchodovaly s čínským výrobcem telekomunikačního zařízení Huawei. Pompeo přislíbil, že seznámí maďarského premiéra Viktora Orbána a další vysoce postavené představitele s poznatky USA ohledně rizik spojených s Huawei. Přijel také debatovat o znepokojení ohledně stavu právního státu, demokracie a lidských práv v regionu a zejména v Maďarsku, kde vláda čelí kritice za stále více autoritářský způsob vládnutí.
doporučujeme
Lékaři přiznali, že se v otázce infarktu spletli. Chyba zasáhla celou populaci
Regulace prostituce v Česku? Pirátský návrh má řadu nedořešených míst, varuje neziskovka
Češi se zbláznili, žárlíte, nestačíte na nás a my se nenecháme vydírat. Budeme kontrolovat pivo, hrozí Poláci
Německá ekonomika trpí nedostatkem lidí. Země chce dalších 10 milionů migrantů
Nevycházíte s penězi? Stát vám může dávat na bydlení až 20 tisíc korun
Co je podstatné u pojištění aut a proč neplatit za zbytečnosti?
"Obírají stát, žijí ze sociálních dávek." Mají se Romové tak dobře, že nemusí pracovat?
Důchody v roce 2020: Doba blahobytu končí, seniory čekají zásadní změny
"Pokud je toto vybavení (od Huawei) umístěno tam, kde máme důležité americké systémy, ztěžuje to spolupráci," řekl Pompeo novinářům v Budapešti. "(Maďarsko) je svrchovaný stát, samo rozhoduje o těchto věcech. Je ale nezbytné, abychom s nimi (Maďary) sdíleli to, co víme o rizicích přítomnosti Huawei ve svých sítích, o aktuálních rizicích pro jejich lidi, o hrozbě ztráty ochrany soukromí pro jejich vlastní obyvatele, o riziku, že Čína to využije způsobem, který nebude v nejlepším zájmu Maďarska. Máme povinnost s nimi tyto poznatky sdílet a uděláme to," řekl Pompeo.
Společnost Huawei Technologies má v plánu vybudovat v Maďarsku evropské logistické centrum. Kvůli obavám ze špionáže ale firma čelí restrikcím na některých západních trzích včetně Spojených států. Společnost obvinění z možné špionáže označuje za nepodložené, brání se mu i v ČR.
Pompeo po jednání se svým protějškem vyzval Maďarsko, považované podle agentury AFP za hlavního spojence Moskvy v Evropské unii, aby nenechalo Rusko rozeštvat západní spojence. Dočkal se však příkré reakce.
"Nesmíme nechat (ruského prezidenta Vladimira) Putina hloubit rozkol mezi přáteli v NATO," prohlásil americký host na tiskové konferenci ve zřejmé reakci na časté kontakty Putina a Orbána. Péter Szijjártó ale kritizoval jako "obrovské pokrytectví" kritiku Ruska ze strany západních zemí, které jinak s Moskvou v energetice čile spolupracují.
Maďarský ministr podle agentury MTI označil za pilíře vzájemných vztahů s USA ekonomiku a obranu, ocenil ale také, že od nástupu vlády amerických republikánů k moci se i politické vztahy začaly rychle zlepšovat, jak svědčí i Pompeova návštěva.
Ministr navštívil jako první člen vlády Donalda Trumpa Budapešť, která patří mezi vzácné Trumpovy obdivatele v Evropské unii, převážně velice kritické k americkému prezidentovi, poznamenala AFP a dodala, že Orbán neváhal Trumpa po antiglobalistickém projevu v OSN označit za ikonu.
Maďarsko je první zastávkou na Pompeově cestě po regionu, která má za cíl čelit ruské a čínské snaze údajně odvrátit Maďarsko a další země v regionu od Západu a rozdělit Evropskou unii a NATO.
Orbánova vláda bývá kritizována za autoritářská opatření, včetně zastrašování opozice, odborů, nezávislých médií a akademické obce, jakož i donucení Středoevropské univerzity, založené miliardářským filantropem Georgem Sorosem, přesunout většinu svého programu z Budapešti do Vídně. Nicméně američtí představitelé hájí zastávku v Budapešti argumentem, že není možné efektivně prosazovat zájmy USA bez setkání s Orbánem.
Z šéfů americké diplomacie navštívila Budapešť naposledy ministryně zahraničí Hillary Clintonová v roce 2011. Pompeo se dnes setkal také s představiteli nevládních organizací, tak často obviňovaných maďarskou vládou z napomáhání migraci.
Rozhovory s maďarskými a následně v úterý slovenskými představiteli se mají týkat i obranné spolupráce a diverzifikace energetických zdrojů. Pompeo doufá, že zvrátí to, co američtí činitelé označují za desetiletí odpoutávání USA od střední Evropy, což vytvořilo vakuum, které prý Rusko a Čína zneužily. Ruský prezident Vladimir Putin a čínští vůdci se v regionu stali mnohem agresivnějšími a získali svá předmostí, uvedli američtí představitelé podle AP před ministrovou návštěvou.
V úterý Pompeo ze Slovenska odjede do Polska, kde se setká se svým polským protějškem a zúčastní se rovněž mezinárodní konference o Blízkém východě, od které si Washington slibuje vytvoření koalice proti Íránu. Poté ho čeká návštěva Bruselu a mimo jiné jednání s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou, s níž by měl hovořit i o situaci ve Venezuele. Na závěr své evropské cesty v pátek 15. února odletí na Island.
Vlna antisemitismu pokračuje: Na domech v Paříži se objevily hanlivé nápisy
21.02.2019 18:27 Aktualizováno Série antisemitských incidentů ve Francii nekončí poté, co obyvatelé 14. pařížského obvodu našli…
V Gdaňsku strhli sochu kněze Jankowského, po smrti na něj praskl pedofilní…
21.02.2019 18:20 Aktualizováno Tři aktivisté v noci na dnešek v Gdaňsku na severu Polska strhli pomník katolického preláta Henryka…
Orbán spojil Junckera se Sorosem. Předseda Evropské komise našel zastání u…
21.02.2019 18:01 Ve sporu maďarského premiéra Viktora Orbána s Jeanem-Claudem Junckerem kvůli evropské migrační…
Odveta Bukurešti? Rumunsko chce vyšetřovat Jourovou a Timmermanse
21.02.2019 17:11 Nedávno zřízený rumunský úřad pro vyšetřování pracovníků justice (SIIJ) uvedl, že zahájil…