Je to síla. Mám z toho husí kůži. Kmenta promluvil o nových informacích v kauze Kuciak

Slovenská média zveřejnila záznam telefonního rozhovoru, na kterém podnikatel Marian Kočner vyhrožuje novináři Jánu Kuciakovi. Varoval ho, že bude na něj i jeho rodinu házet špínu. Novinář to sice ohlásil generální prokuratuře, ta ale nezasáhla. Nahrávku ostře okomentoval i český investigativní novinář Jaroslav Kmenta.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Jaroslav Kmenta, autor knih Padrino Krejčíř, Padrino Krejčíř: Afričan a FILM vs. REALITA. Krátce po vydání díla Gangster Ka: Afričan, jehož filmová podoba vstoupí do kin 26. 11. 2015, pokřtil investigativní novinář Jaroslav Kmenta za přítomnosti několika herců ze zmíněného snímku knihu FILM vs. REALITA, odhalující zákulisí dvou filmů volně inspirovaných osudy Radovana Krejčíře. Slavnostního křtu se vedle Jaroslava Kmenty zúčastnili představitel filmového Radima Kraviece Hynek Čermák, dále jeho filmová manželka Vlastina Svátková, dále Alexej Pyško, Brian Caspe, producent Adam Dvořák a bývalý policejní důstojník Karel Tichý, který se případem Krejčíř zabýval. Křest proběhl 16. 11. 2015, symbolicky den před vyhlášením rozsudku R. Krejčíře v JAR, v pražském Paláci knih Luxor.
doporučujeme

Rozhovor, jehož záznam se dostal na veřejnost, proběhl 5. září 2017, tedy necelý půlrok předtím, než byli Kuciak a jeho snoubenka Martina Kušnírová zavražděni.

Kočner na nahrávce mimo jiné tvrdí, že je Kuciak „zlý člověk, kterého někdo úkoluje“. „Můžete si být jistý, že se vám začnu, pane Kuciaku, speciálně věnovat,“ řekl také Kočner, který je aktuálně ve vazbě kvůli obvinění v kauze falšování směnek. Dodal také, že se zaměří nejen na něj, ale i jeho rodiče a sourozence.

K rozhovoru, který mezi zavražděným novinářem a kontroverzním podnikatelem došlo, se obšírněji vyjádřil i Jaroslav Kmenta. „Nechci vám kazit začátek týdne. Ale poslechněte si ten audiozáznam hovoru, který měl nebohý novinář Ján Kuciak s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem. Přepis hovoru je známý, už byl zveřejněn. Ale to audio ještě celé publikované - pokud vím – nebylo,“ vysvětluje investigativní novinář.

Jeho samotného nahrávka v klidu nenechala. „Je to síla. Mám z toho husí kůži. Ta chladnokrevnost Kočnera je děsivá. Nevím, jestli to byl on, kdo si vraždu Jána Kuciaka objednal. Jisté stopy a indície k tomu směřují. Ale ten jeho pocit, že se mu nemůže nic stát (protože ve vládě jsou jeho spříznění kumpáni), je zřejmý,“ upozorňuje Kmenta.

Podle něj je tento případ memento pro celou společnost. „I pro českou, neboť takovéto nátlaky a vyděračské telefonáty zažil za svůj život každý z investigativních novinářů,“ upozorňuje novinář, který má s nebezpečnými kauzami svoje zkušenosti.

„Případ také ukazuje, že stát (policie a justice) má být v podobných situacích na straně novinářů, kteří ve veřejném zájmu odhalují nepravosti, nikoli na straně všehoschopných gaunerů. Protože když zločin sroste s politikou, stává se i ze státu zločinný systém,“ dodává Kmenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Litevský prezident omilostnil ruské špiony, otevřel cestu k výměně agentů…

15.11.2019 08:57 Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni…

U bývalého pracovního tábora Treblinka I našli hromadný hrob

15.11.2019 08:54 Aktualizováno Dosud neznámý hromadný hrob vězňů bývalého trestného pracovního tábora Treblinka, ležícího asi 100…

Berlín spustí rádio v arabštině. Média mají být rozmanitá, zdůvodnila rada

15.11.2019 08:44 Německé hlavní město Berlín bude mít svou arabskojazyčnou rozhlasovou stanici. Schválila to ve…

Nápor sněhu ochromil jihovýchod Francie. Jeden muž tragicky zahynul

15.11.2019 07:33 Jihovýchod Francie ve čtvrtek potrápila sněhová nadílka. Jeden muž zahynul, když na něj spadl strom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama