Teror olověných let? Itálie požádala Francii o vydání levicových extremistů

Itálie formálně požádala Francii o vydání levicového extremisty, který se podle Říma zapojil do teroru během takzvaných olověných let. S odvoláním na francouzské ministerstvo spravedlnosti o tom informovala agentura Reuters. Italský ministr vnitra a šéf pravicové strany Liga Matteo Salvini minulý měsíc naléhavě žádal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby Paříž vydala levicové extremisty, kteří se desítky let skrývají ve Francii, a unikají tak vězení v Itálii.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

Během takzvaných olověných let zaplavila Itálii vlna terorismu - mezi roky 1969 a 1982 bylo spácháno asi 14.000 politicky motivovaných atentátů, které si vyžádaly na 2000 obětí. Zatímco v první polovině tohoto období převažoval terorismus pravicový, ve druhé polovině nastoupil terorismus levicový.

"Do dneška jednali ministři spravedlnosti Francie a Itálie o 15 takových případech," uvedl mluvčí francouzského ministerstva. Dodal, že o vydání jednoho extremisty požádala italská strana minulý týden. Francie podle něj očekává další žádost a ve středu se má na toto téma uskutečnit schůzka.

Podle italského deníku La Repubblica uprchlo do Francie devět levicových extremistů, kteří páchali zločiny právě během olověných let. Týká se to i tří členů Rudých brigád, kteří byli v Itálii odsouzeni za podíl na únosu a vraždě premiéra Alda Mora v roce 1978.

zdroj: YouTube

Bývalý francouzský prezident François Mitterrand v polovině 80. let zavedl doktrínu, na jejímž základě Francie poskytovala útočiště levicovým aktivistům. Levicový prezident tvrdil, že italská justice je proti nim zaujatá. Francie Mitterrandovu doktrínu opustila na začátku nového tisíciletí.

Minulý měsíc vydala do Itálie levicového extremistu Cesarea Battistiho Brazílie. Battisti v roce 1981 uprchl z italského vězení, kde čekal na soud. V souvislosti se čtyřmi vraždami ze 70. let byl v nepřítomnosti odsouzen k doživotí.

Battisti po útěku pobýval přes 15 let ve Francii a stal se z něj úspěšný autor detektivek. V roce 2009 mu Brazílie přes protesty Říma udělila politický azyl. Jeho vydání do Itálie pak v polovině loňského prosince schválil dosluhující brazilský prezident Michel Temer. Battisti si v římském vězení Rebibbia odpyká doživotní trest.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drama v Německu: Na velikonoční mši vtrhl Somálec, který útočil na věřící.…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Více než 20 lidí bylo zraněno v jednom z německých kostelů poté, co v chrámu vypukla masové panika.…

loading...

Meghan opustí zemi, William bude králem. Královský palác odklidí vévodkyni…

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Vévodkyně Meghan každým dnem přivede na svět nového královského potomka, se svým manželem princem…

Další rána Zemanovi. I Slováky vidí Trump raději než jeho

24.04.2019 22:58 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump upřednostnil schůzku s premiérem Andrejem Babišem před možným…

Dvojice ruských komiků zesměšnila Macrona

24.04.2019 21:52 Dvojice ruských komiků tvrdí, že se jim podařilo vystřelit si z francouzského prezidenta Emmanuela…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama