Německo je na nohou: Co bude s migranty, kteří mají být deportování?

Německé věznice již dnes bojují s přeplněním a násilím. Podle nového návrhu by ale měly nově přijímat i ty uchazeči o azyl, kteří mají povinnost opustit zemi. Podle německého serveru Deutsche Welle (DW) se tak může vězeňský systém stát jakýmsi politickým hráčem.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Německé věznice se dnes potýkají s nedostatkem zaměstnanců, s rostoucím počtem uživatelů drog i útoků na stráže. A pokud bude ministr vnitra Horst Seehofer trvat na svém návrhu, budou muset cizinci, kteří jsou určeni k deportaci, také zůstat ve vězeních. „Iniciativa, která rozdělila vůdce v německé vládě, má za cíl omezit vysoký počet repatriací, které se nezdařily, kvůli tomu, že cizinci, kteří museli opustit zemi, nebyli v den deportace k nalezení,“ vysvětluje DW..

Seehoferova iniciativa je podle serveru ukázkou rostoucí politické instrumentalizace v soudnictví. „Po událostech, které se staly na Silvestra 2015 v Kolíně, se zvýšil tlak na soud," říká Peter Brock, předseda odborové organizace státních vězeňských pracovníků BSBD v Severním Porýní-Vestfálsku. „A pak bylo uloženo více trestů odnětí svobody."

Uprchlická politika, nedostatek kvalifikovaných pracovníků, spotřeba drog, terorismus, politická a náboženská radikalizace - německé sociální problémy se podle DW zrcadlí a ještě více zvětšují v celkem 180 věznicích v celé zemi. „Musíme za to všechno řídit. To je naše práce," říká Brock.

Podle šetření, které se uskutečnilo v roce 2018 na popud politiků v Bádensku-Württembersku, za zdmi věznice násilí skutečně přibývá. Jde jen o bití, ale i o slovní urážky nebo třeba plivání. Agresivního chování se přitom nedopouští jen vězni sami mezi sebou, ale i vůči strážím. V roce 2012 bylo v této spolkové zemi zaznamenáno 9 vážných případů, loni už to bylo 24 incidentů. V Sasku, kde je mnohem méně vězňů, bylo v roce 2016 zdokumentováno 25 případů, o rok později už to bylo 31.

Navíc vzrostl počet lidí, kteří za mřížemi spáchali sebevraždu. Podle ministerstva spravedlnosti bylo jen v Severním Porýní-Vestfálsku v roce 2016 zaznamenáno 19 sebevražd. Ještě v roce 2009 to bylo jen bylo devět případů.

To je jen "špička ledovce", varuje Brock. „Nikdy jsem neviděl tolik útoků proti kolegům jako v posledních třech letech. Jen v roce 2018 jsme měli v Severním Porýní-Vestfálsku více než 600 útoků, urážek a hrozeb,“ tvrdí.

Přeplněnost a užívání drog

Důvody pro tento vzestup brutality jsou vždy stejné: narůstající počet psychologických poruch u vězňů, závislost na drogách a alkoholu, komunikační potíže, národnostní konflikty a přeplněnost. V mnoha spolkových zemích v posledních letech klesl počet volných míst ve vězení. Věznice byly buď renovovány nebo uzavřeny kvůli poklesu vězeňského personálu.

Současně s uzavíráním věznic ale došlo v roce 2015 k neočekávanému přílivu uprchlíků a přistěhovalců a následně i k nárůstu počtu vězňů . V Severním Porýní-Vestfálsku, kde je nejvyšší počet vězňů v Německu (18 tisíc), se podíl cizinců zvýšil z 29 procent v roce 2013 na 36 procent v roce 2018. V Bádensku-Württembersku nastal ve stejném období nárůst z 36 na 48 procent.

„Zvláště u zahraničních pachatelů existuje nebezpečí koluze nebo útěku," vysvětluje Brock. „Německý pachatel nemusí být uvězněn, protože má trvalé bydliště nebo zaměstnání, takže se předpokládá, že neuteče. V případě zahraničních pachatelů bez trvalého bydliště je rozumné předpokládat, že budou pokusí překročit hranici a už nebude v našich silách ho dopadnout,“ vysvětluje.

V Severním Porýní-Vestfálsku věznice v současné době zaměstnávají integrační důstojníky, poskytují tu kurzy němčiny a kurzy gramotnosti. Zaměstnáni jsou tu i tlumočníci a islámští učenci. Podle Marcuse Strunka ze státního ředitelství pro vězeňství díky tomu dochází k opětovnému poklesu násilí ve vězení.

Návrhy z Berlína? Ne, díky

Strunk nad plánem ministra vnitra Seehofera, aby věznice ubytovaly žadatele o azyl určené k deportaci v přeplněných německých zařízeních, jen kroutí hlavou. „Evropský zákon zakazuje společné ubytování deportovaných a zločinců," říká Strunk. „Kromě toho je vězeňský systém pro dospělé kapacitně plný,“ upozorňuje.

Také v Sasku se na Seehoferův plán nedívají nadšeně. „O něčem takovém bychom neměli ani uvažovat," říká Jörg Herold, mluvčí ministerstva spravedlnosti Saska. „Máme v Drážďanech deportační zařízení, které není kapacitně plné,“ nabízí možnou alternativu.

Ministerstvo spravedlnosti Bádensko-Württemberska se k návrhu vyjádřilo stručným prohlášením. „Jak je všeobecně známo, situace obsazenosti v nápravných zařízeních v Bádensku-Württembersku je napjatá,“ cituje úřady DW.

Loading...
Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Peter Colotka, jeden z nejvyšších bývalých komunistických politiků

21.04.2019 16:14 Bývalý dlouholetý československý komunistický funkcionář, místopředseda československé vlády a…

Devastující a hrůzné. Celý svět ostře odsuzuje teroristické útoky na Srí…

21.04.2019 14:47 Aktualizováno Exploze v několika kostelech a hotelích na Srí Lance, které si dnes vyžádaly přes 180 mrtvých,…

Bezdomovec překonal 1600 kilometrů na podvozku letadla

21.04.2019 13:55 Aktualizováno Bezdomovec přežil na podvozku letadla cestu dlouhou 1600 kilometrů mezi dvěma francouzskými…

VIDEO: Podívejte se na reportáž německé televize, která rozzuřila Andreje…

21.04.2019 12:20 Velký poprask tento týden způsobil reportážní a investigativní pořad německé veřejnoprávní televize…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama