Evropská armáda? Zatím jen spolufinancování obranných projektů, rozhodla Evropská komise

Evropská komise v příštích týdnech potvrdí vůbec první pracovní program spolufinancování společných projektů evropského obranného průmyslu. Novinářům to dnes ve Štrasburku řekl místopředseda komise pro pracovní místa, růst a investice Jyrki Katainen.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto.
doporučujeme

"Obranná spolupráce, něco nepředstavitelného ještě před několika lety, začíná být realitou," zdůraznil. Kooperace zemí unie má podle něj tři základní cíle. Prvním je efektivnější vynakládání prostředků na obranu, snaha vyhnout se dublování výdajů a zajistit, aby země za své peníze získaly co nejvíce.

Druhým cílem je podle Katainena podpora vzniku silného obranného průmyslu, který obstojí ve světové konkurenci v oblastech jako je umělá inteligence, specializovaný software, technologie související s drony či satelitní komunikace. Za třetí má evropská spolupráce v obranné oblasti posílit evropskou strategickou autonomii a nezávislost.

Evropská unie s obrannou spoluprácí začala teprve před několika lety, státy kooperují například v rámci společných programů trvalé strukturované spolupráce označované zkratkou PESCO. Země i unijní instituce zdůrazňují, že evropské aktivity mají za cíl doplňovat plány Severoatlantické aliance.

Evropská komise předpokládá v příštím víceletém rozpočtu pro roky 2021 až 2027 vznik Evropského obranného fondu, který by disponoval 13 miliardami eur (přes 336 miliard Kč). O návrhu nyní diskutují europarlament a členské země bloku.

Pracovní program, který EK přijme v příštích týdnech, bude definovat kategorie obranných projektů, které budou moci být následně podpořeny z unijních peněz. Jeho finální podoba vznikne po konzultacích s členskými státy EU.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenská vláda poslala milion eur na pomoc po explozi

07.12.2019 16:00 Slovenská vláda dnes vyčlenila jeden milion eur (25,5 milionu korun) na odstraňování následků…

Ve Francii protestují řidiči kamionů, zablokovali hlavní tahy v zemi

07.12.2019 15:45 Silniční dopravu ve Francii dnes narušil protest několika stovek řidičů kamionů, kteří svými auty…

Babiš, čínský vliv, Hřib. Prestižní zahraniční magazín píše o Česku

07.12.2019 15:25 Britský týdeník The Economist se ve svém posledním vydání obsáhle věnuje pronikání čínského vlivu…

Trojice Slováků chtěla přes Rakousko prodat radioaktivní materiál

07.12.2019 14:31 Trojice ze Slovenska chtěla přes Rakousko propašovat údajný radioaktivní materiál a prodat jej za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama