Francie a Itálie na ostří nože? Macron hasí roztržku, telefonoval do Říma

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý večer hovořil po telefonu se svým italským protějškem Sergiem Mattarellou v čase nezvyklého napětí mezi Paříží a Římem. Prezidenti se prý shodli na tom, že jejich země by měly spolupracovat na rozvoji Evropské unie.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmanuel Macron, prezident Francie

"Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes po telefonu spojil s hlavou italského státu Sergiem Mattarellou po povolání francouzského velvyslance v Itálii ke konzultacím. Dva prezidenti znovu potvrdili význam, který pro obě země má francouzsko-italský vztah, živený mimořádnými historickými, ekonomickými, kulturními a lidskými vazbami," citovala prohlášení Elysejského paláce agentura ANSA.

Mezi Římem a Paříží se v posledních týdnech rozhořela diplomatická roztržka, která podle agentury Reuters nemá od roku 1940, kdy Benito Mussolini vyhlásil Francii válku, obdoby. Představitelé italské vlády letos několikrát ostře kritizovali počínání té francouzské a prezidenta Macrona.

Spor pak vyhrotilo neohlášené setkání italského vicepremiéra Luigiho Di Maia se zástupci hnutí tzv. žlutých vest, které se bouří proti Macronově politice. Francie minulý čtvrtek reagovala povoláním svého velvyslance ke konzultacím do Paříže.

zdroj: YouTube

Macron s Mattarellou se tak snažili zmírnit napětí a podle Elysejského paláce se při telefonátu shodli, že jejich země, "které společně vybudovaly Evropu, mají zvláštní zodpovědnost pracovat společně na obraně a oživení Evropské unie".

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení u britských labouristů: Stranu opustilo sedm poslanců, mají…

18.02.2019 13:49 Aktualizováno Labouristickou stranu, která je hlavní britskou opoziční silou, dnes opustilo sedm poslanců, kteří…

V Německu tragicky zahynul populární srbský zpěvák, balkánská země je v…

18.02.2019 13:24 Srbsko oplakává smrt jednoho ze svých nejznámějších zpěváků lidové hudby Šabana Šauliče, který…

Švédská aktivistka bránila deportaci Afghánce, soud jí vyměřil trest

18.02.2019 13:18 K pokutě 3000 švédských korun (7360 Kč) byla dnes ve Švédsku odsouzena mladá aktivistka Elin…

Polsko je uražené, odvolalo účast na summitu V4 s Izraelem

18.02.2019 13:12 Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama