Francie a Itálie na ostří nože? Macron hasí roztržku, telefonoval do Říma

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý večer hovořil po telefonu se svým italským protějškem Sergiem Mattarellou v čase nezvyklého napětí mezi Paříží a Římem. Prezidenti se prý shodli na tom, že jejich země by měly spolupracovat na rozvoji Evropské unie.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Emmanuel Macron, prezident Francie
doporučujeme

"Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes po telefonu spojil s hlavou italského státu Sergiem Mattarellou po povolání francouzského velvyslance v Itálii ke konzultacím. Dva prezidenti znovu potvrdili význam, který pro obě země má francouzsko-italský vztah, živený mimořádnými historickými, ekonomickými, kulturními a lidskými vazbami," citovala prohlášení Elysejského paláce agentura ANSA.

Mezi Římem a Paříží se v posledních týdnech rozhořela diplomatická roztržka, která podle agentury Reuters nemá od roku 1940, kdy Benito Mussolini vyhlásil Francii válku, obdoby. Představitelé italské vlády letos několikrát ostře kritizovali počínání té francouzské a prezidenta Macrona.

Spor pak vyhrotilo neohlášené setkání italského vicepremiéra Luigiho Di Maia se zástupci hnutí tzv. žlutých vest, které se bouří proti Macronově politice. Francie minulý čtvrtek reagovala povoláním svého velvyslance ke konzultacím do Paříže.

zdroj: YouTube

Macron s Mattarellou se tak snažili zmírnit napětí a podle Elysejského paláce se při telefonátu shodli, že jejich země, "které společně vybudovaly Evropu, mají zvláštní zodpovědnost pracovat společně na obraně a oživení Evropské unie".

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O útoku na Feriho píší i v zahraničí. V ČR není snadné být mladý a černý,…

26.04.2019 14:04 Aktualizováno O údajný útok na poslance TOP 09 Dominika Feriho se zajímají i v zahraničí. Zprávu o incidentu i…

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama