Soros varuje: S EU to vůbec nevypadá dobře, stojí na pokraji kolapsu

Filantrop a miliardář maďarského původu George Soros sepsal komentář pro britský The Guardian. V něm varuje, že v květnových volbách do Evropského parlamentu posílí protiunijní síly. „Ti, kteří chtějí zachovat hodnoty unie, se musí probudit,“ burcuje Soros.

Přidejte svůj názor 103 komentářů

Soros, George
doporučujeme

Soros varuje, že Evropa je jako náměsíčná a pomalu kráčí do zapomnění. „Její lidé se musí probudit, než bude pozdě. Pokud tak neučiní, Evropská unie půjde stejnou cestou jako Sovětský svaz v roce 1991. Ani naši vůdci, ani obyčejní občané zřejmě nepochopili, že prožíváme revoluční okamžik, že rozsah možností je velmi široký a že případný výsledek je proto velmi nejistý,“ tvrdí miliardář.

Většina lidí dle jeho mínění předpokládá, že budoucnost bude víceméně připomínat přítomnost. On však varuje, že tak to vůbec být nemusí. „V dlouhém a veselém životě jsem byl svědkem mnoha období, které označuji za radikální nerovnováhU. V takové době žijeme i dnes,“ myslí si.

Důležité proto prý budou květnové volby do Evropského parlamentu. „Bohužel síly proti EU budou mít konkurenční výhodu,“ tvrdí. Poukazuje na to, že existuje několik důvodů, proč tomu tak bude - včetně zastaralého systému ve většině evropských zemí, praktické nemožnost měnit smlouvy a nedostatku právních nástrojů pro udržení disciplíny v členských státech, které porušují zásady, na nichž je založena EU. „EU může uložit kandidátským zemím, aby zavedly její zákony, ale postrádá dostatečnou kapacitu, aby prosadila dodržování předpisů v členských státech,“ píše Soros.

„Zastaralý stranický systém překáží těm, kteří chtějí zachovat hodnoty, na nichž je založena EU, ale pomáhá těm, kteří chtějí tyto hodnoty nahradit něčím radikálně odlišným. To platí v jednotlivých zemích a ještě více v transevropských spojenectvích. Stranický systém jednotlivých států odráží rozdíly, které byly v 19. a 20. století důležité, jako je konflikt mezi kapitálem a prací. Rozkol, který je nejdůležitější dnes, je mezi pro- a proti-evropskými silami,“ tvrdí filantrop.

To se podle něj projevilo třeba v dominantní zemi EU – Německu. „Dominantní politická aliance mezi Křesťanskodemokratickou unií a Křesťanskou sociální demokracií v Bavorsku se stala neudržitelnou. Koalice spolupracovala tak dlouho, dokud v Bavorsku nebyla vpravo od CSU žádná významná strana. To se změnilo s nárůstem extremistické Alternativy pro Německo (AfD), uvádí a umiňuje výsledky voleb z loňského září, kdy CSU vybojovala nejhorší za více než šest desetiletí a AfD naopak poprvé vstoupila do bavorského parlamentu.

„Vládnoucí koalice nemůže být důsledně proevropská, když čelí hrozbě AfD,“ píše Soros, který ihned dodává, že situace není beznadějná. Zmiňuje německé Zelené, kteří jsou podle něj teď v zemi jedinou důsledně proevropskou stranou a kteří posilují v průzkumech veřejného mínění, zatímco AfD zřejmě dosáhla svého vrcholu. Výjimkou je podle něj jen oblast bývalého východního Německa). „Ale nyní jsou voliči CDU/CSU reprezentováni stranou, jejíž závazek vůči evropským hodnotám je ambivalentní,“ tvrdí.

Ve Spojeném království pak podle něj páchá škody zastaralá stranická struktura. „Labouristé a konzervativci jsou vnitřně rozděleni, ale jejich vůdci, Jeremy Corbyn a Theresa Mayová, jsou rozhodnuti dokončit brexit. Situace je tak komplikovaná, že většina Britů už to prostě chce mít za sebou, i když to bude definovat události pro zemi po celá desetiletí,“ píše ve svém komentáři Soros.

„Tajná úmluva mezi Corbynem a Mayovou probudila opozici v obou stranách, což se v případě labouristů rovná téměř povstání,“ píše. Připomíná také, že šance, že dohoda vyjednaná Mayovou bude poslanci odmítnuta, se každý den zvyšuje. „To by mohlo vyvolat zásadní podporu referenda - nebo ještě lépe odvolání britského oznámení o článku 50,“ tajně doufá filantrop.

Podobně je na tom dle něj i Itálie. „V roce 2017 se EU dopustila fatální chyby, když striktně prosazovala dublinskou dohodu, která nespravedlivě zatěžuje země, jako je Itálie, kde přistěhovalci poprvé vstupují do EU. To v uplynulých volbách vehnalo převážně proevropské a proimigrační voliče do náručí antievropské Ligy a Hnutí pěti hvězd. Původně dominantní Demokratická strana je plná rozporů. Kvůli tomu nemají mnozí voliči, kteří zůstávají proevropskými, žádnou stranu, kterou by mohli volit. Objevil se však pokus zorganizovat sjednocený proevropský list. Podobná změna uspořádání stranických systémů se děje ve Francii, Polsku a Švédsku,“ popisuje situaci Soros.

Pokud jde o transevropské aliance, situace je podle něj ještě horší. „Národní strany mají alespoň některé kořeny v minulosti, ale tyto aliance jsou zcela diktovány vlastním zájmem vůdců stran. Evropská lidová strana (EPP) je nejhorší pachatel - téměř přišli o své zásady, o čemž svědčí její ochota přijmout maďarského premiéra Viktora Orbána a stranu Fidesz, aby si udržela většinu a mohla řídit přidělování nejvyšších postů v EU. Antievropské síly v tomto srovnání vypadají hned lépe: alespoň mají nějaké principy, i když jsou odporné,“ píše Soros, který patří k nejhlasitějším kritikům Orbána.

„Je těžké si představit, že mohou proeunijní strany v květnových volbách zvítězit, pokud nebudou upřednostňovat zájmy Evropy před vlastními. Je možné, aby se EU uchovala a zároveň se radikálně změnila. To by však vyžadovalo změnu srdce v EU. Současné vedení připomíná politbyro, když se hroutil Sovětský svaz - nadále vydávají edikty, jako kdyby byly stále relevantní,“ varuje.

Prvním krokem k obraně Evropy před jejími nepřáteli - vnitřními i vnějšími, je podle něj rozpoznat velikost hrozby, kterou představují. „Druhým je probudit spící proevropskou většinu a zmobilizovat ji, aby bránila hodnoty, na nichž byla založena EU. Jinak by se sen o sjednocené Evropě mohl stát noční můrou 21. století,“ dodává důrazně Soros.

Loading...
Vstupte do diskuze (103)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O útoku na Feriho píší i v zahraničí. V ČR není snadné být mladý a černý,…

26.04.2019 14:04 Aktualizováno O údajný útok na poslance TOP 09 Dominika Feriho se zajímají i v zahraničí. Zprávu o incidentu i…

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama