Belgii zasáhla generální stávka, chaos hlavně v dopravě. Premiér poslal odborům ostrý vzkaz

Belgii dnes ochromila jednodenní generální stávka, kterou za zvýšení mezd svolaly tři odborové svazy - socialistický, křesťanský a liberální. Na belgických letištích od úterního večera nepřistávají, ani z nich neodlétají pravidelné linky. Ochromena je veřejná doprava, svoz odpadu i činnost místních úřadů, škol, pošt či obchodů a v omezeném režimu fungují i nemocnice. Také železnice zrušily asi polovinu spojů, mezinárodní vlakové doprava ale stávkou příliš ovlivněna není, uvedl deník Le Soir.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Belgie, Brusel
doporučujeme

Vedle zvýšení platů odborové svazy žádají i vyšší důchody, které by odpovídaly rozumným životním podmínkám, dále lepší pracovní podmínky na sklonku kariéry a vyvážení práce a osobního života. Dosud je růst platů na další dva roky omezen na 0,8 procenta.

Letecký provoz nad Belgií funguje pouze pro přelety, pro přistání a odlety mají výjimku jen vládní, vojenské a nouzové lety, řekl agentuře AFP mluvčí řízení letového provozu Dominique Dehaene.

"Ačkoliv terminál zůstává otevřený, laskavě žádáme cestující, aby na letiště ve středu nechodili," informovalo předem mezinárodní bruselské letiště, které odbaví asi 650 letů denně. Také letiště v Charleroi, druhé největší v zemi, které denně přijme a odbaví na dvě stovky letů a odkud operuje zejména společnost Ryanair, zrušilo všechny linky a zůstalo zcela uzavřené.

Stávka se dotkla i leteckého spojení s Českem. Zrušeny byly v souvislosti se stávkou všechny plánované lety mezi Prahou a Bruselem, konkrétně jde o čtyři zpáteční lety, řekl ČTK mluvčí pražského letiště Roman Pacvoň. Cestující, jichž se zrušení linek dotklo, mají kontaktovat svou leteckou společnost, která jim nabídne náhradní řešení.

Chaos panoval i na vlakových nádražích v Belgii, řada spojů byla zrušena. Stávka se ale příliš nedotkla mezinárodních spojů, bez omezení fungují například linky společnosti Eurostar. Ochromena je i městská veřejná doprava, například v Bruselu funguje pouze jedna linka metra. Také antverpský přístav funguje jen asi ze 70 procent, uvedla místní média.

Stávka se ale dotkla i řady soukromých podniků. Odboráři od časného rána blokují některé podniky, na fotkách na sociálních sítích jsou vidět i zátarasy z nákupních vozíků u obchodních center. Agentura AFP uvedla, že v Gentu byli při blokádách zraněni dva odboráři při srážce s autem, police řidiče vozu zadržela.

V metalurgickém a textilním průmyslu byla účast "dosud nevídaná", uvedl William Van Erdegehem, předseda odboru CSC Metea. Stávka podle něj zasáhla na šest stovek podniků.

Ve městě Courcelles u Charleroi na jihu země se s odboráři setkali lidé z hnutí žlutých vest, kteří se tu už několik týdnů střídají u kruhového objezdu.

"Odboráři se musejí vrátit k jednacímu stolu, stávkou se nic neřeší," uvedl v prohlášení premiér Charles Michel, který zároveň poděkoval "těm, kteří dnes pracují". Ministr hospodářství Kris Peeters odhadl škody způsobené dnešní stávkou na 929 milionů eur (asi 24 miliard Kč).

Poslední generální stávka se v Belgii konala v prosinci 2014. Ta nynější je od roku 1993 pátá.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O útoku na Feriho píší i v zahraničí. V ČR není snadné být mladý a černý,…

26.04.2019 14:04 Aktualizováno O údajný útok na poslance TOP 09 Dominika Feriho se zajímají i v zahraničí. Zprávu o incidentu i…

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama