NATO přivítalo na jednání Severní Makedonii. Je to velká chvíle, soudí Stoltenberg

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes v alianční centrále v Bruselu osobně přivítal ministryni obrany Severní Makedonie Radmilu Šekerinskou. Zástupkyně vlády ve Skopje bude na dnešním a čtvrtečním jednání ministrů obrany států NATO reprezentovat zemi, která před týdnem podepsala protokol o přistoupení k alianci.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jens Stoltenberg

Posun v dlouhé roky trvající snaze Skopje o sblížení s NATO umožnila nedávná dohoda s Aténami o změně názvu balkánského státu. Původní název Makedonie, který bývalá jugoslávská republika používala od roku 1991, část řecké politické scény chápala jako zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Řešením se tak stalo přejmenování makedonského státu na Severní Makedonii.

"Pro nás pro všechny je tohle velká chvíle. Oceňujeme pokrok, kterého jste dosáhli," prohlásil Stoltenberg. Podotkl, že v úterý byla vlajka NATO vztyčena na budovách makedonských úřadů a dnes se ocitne společně s vlajkami členů aliance před moderní bruselskou centrálou NATO.

Severomakedonská ministryně Šekerinská míní, že vývoj kolem nadcházejícího členství její země v alianci je důkazem, že změna je možná, pokud k ní existuje politická odvaha. "Je to také důkaz, že neexistují zmrazené problémy, ale problémy, které pouze mají zmrazená řešení," poznamenala.

Ministři obrany NATO budou diskutovat především o odpovědi aliance na pravděpodobný konec smlouvy mezi Washingtonem a Moskvou z roku 1987 o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF). Půlroční proces jejího ukončení spustily Spojené státy kvůli vývoji a rozmisťování ruského raketového systému, který podle aliance podmínky INF porušuje. Moskva obvinění odmítá a na americký krok reagovala oznámením, že rovněž od smlouvy odstupuje.

Stoltenberg dnes před novináři zopakoval, že o detailech alianční reakce na "více ruských raket v Evropě" hovořit zatím nelze. Už v úterý uvedl, že NATO v Evropě neplánuje rozmísťovat nové jaderné střely.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu tragicky zahynul populární srbský zpěvák, balkánská země je v…

18.02.2019 13:24 Srbsko oplakává smrt jednoho ze svých nejznámějších zpěváků lidové hudby Šabana Šauliče, který…

Švédská aktivistka bránila deportaci Afghánce, soud jí vyměřil trest

18.02.2019 13:18 K pokutě 3000 švédských korun (7360 Kč) byla dnes ve Švédsku odsouzena mladá aktivistka Elin…

Polsko je uražené, odvolalo účast na summitu V4 s Izraelem

18.02.2019 13:12 Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní…

Zemětřesení u britských labouristů: Stranu opustilo sedm poslanců, mají…

18.02.2019 12:53 Labouristickou stranu, která je hlavní britskou opoziční silou, dnes opustilo sedm poslanců, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama