NATO přivítalo na jednání Severní Makedonii. Je to velká chvíle, soudí Stoltenberg

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes v alianční centrále v Bruselu osobně přivítal ministryni obrany Severní Makedonie Radmilu Šekerinskou. Zástupkyně vlády ve Skopje bude na dnešním a čtvrtečním jednání ministrů obrany států NATO reprezentovat zemi, která před týdnem podepsala protokol o přistoupení k alianci.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jens Stoltenberg
doporučujeme

Posun v dlouhé roky trvající snaze Skopje o sblížení s NATO umožnila nedávná dohoda s Aténami o změně názvu balkánského státu. Původní název Makedonie, který bývalá jugoslávská republika používala od roku 1991, část řecké politické scény chápala jako zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Řešením se tak stalo přejmenování makedonského státu na Severní Makedonii.

"Pro nás pro všechny je tohle velká chvíle. Oceňujeme pokrok, kterého jste dosáhli," prohlásil Stoltenberg. Podotkl, že v úterý byla vlajka NATO vztyčena na budovách makedonských úřadů a dnes se ocitne společně s vlajkami členů aliance před moderní bruselskou centrálou NATO.

Severomakedonská ministryně Šekerinská míní, že vývoj kolem nadcházejícího členství její země v alianci je důkazem, že změna je možná, pokud k ní existuje politická odvaha. "Je to také důkaz, že neexistují zmrazené problémy, ale problémy, které pouze mají zmrazená řešení," poznamenala.

Ministři obrany NATO budou diskutovat především o odpovědi aliance na pravděpodobný konec smlouvy mezi Washingtonem a Moskvou z roku 1987 o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF). Půlroční proces jejího ukončení spustily Spojené státy kvůli vývoji a rozmisťování ruského raketového systému, který podle aliance podmínky INF porušuje. Moskva obvinění odmítá a na americký krok reagovala oznámením, že rovněž od smlouvy odstupuje.

Stoltenberg dnes před novináři zopakoval, že o detailech alianční reakce na "více ruských raket v Evropě" hovořit zatím nelze. Už v úterý uvedl, že NATO v Evropě neplánuje rozmísťovat nové jaderné střely.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O útoku na Feriho píší i v zahraničí. V ČR není snadné být mladý a černý,…

26.04.2019 14:04 Aktualizováno O údajný útok na poslance TOP 09 Dominika Feriho se zajímají i v zahraničí. Zprávu o incidentu i…

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama