Slováci zanevřeli na vlast? Důvěřují víc EU než vládě a parlamentu, ukázal průzkum

Slováci více důvěřují Evropské unii než vlastní vládě a parlamentu, vývoj ve své zemi však hodnotí výrazně lépe než loni na jaře. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který dnes zveřejnilo zastoupení Evropské komise na Slovensku. Zatímco důvěru v EU vyslovilo 43 procent Slováků, v národní parlament pouze 29 procent a ve vládu 32 procent.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bratsilava, Slovensko - Národná rada SR
doporučujeme

Proti loňskému březnu, kdy země čelila politické krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, se důvěra ve slovenskou sněmovnu a v kabinet mezi obyvateli země pod Tatrami ale zvýšila.

Lepšího hodnocení ze strany slovenské veřejnosti v porovnání s loňským jarem se dostalo také policii, byť jí důvěřuje méně než polovina obyvatel Slovenska. V průměru za celou EU důvěryhodnost policie dosahuje 72 procent.

"Události po vraždě Kuciaka a Kušnírové stály za poklesem důvěry (v národní instituce). Zatčení podezřelých stojí i za návratem důvěry, byť nikoliv na původní hodnoty," komentoval zveřejněná data politolog Pavol Baboš.

Situaci v zemi za dobrou označilo v sondáži 47 procent respondentů, loni na jaře stejný názor mělo jen 28 procent dotazovaných.

Slováci si na evropském bloku cení hlavně volného pohybu lidí, zboží a služeb v EU, míru mezi členskými státy a také jednotné měny euro, kterou Slovensko zavedlo před deseti lety.

V souvislosti s členstvím v EU si obyvatelé Slovenska nejvíce stěžovali na životní úroveň a údajnou diktaturou unie kvůli unijní legislativě. Většina respondentů ale uvedla, že nepociťuje žádná negativa. Za největší ohrožení pro EU Slováci považují migraci, terorismus, ale i brexit.

Zhruba čtvrtina (27 procent) respondentů se podle průzkumu plánuje zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu. Před pěti lety účast na eurovolbách na Slovensku dosáhla jen 13 procent, byla tak nejnižší v celé EU. Baboš upozornil, že volby do Evropského parlamentu se na Slovensku konají po přímých prezidentských volbách, které na rozdíl od eurovoleb provází intenzivní kampaň.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Kočner neuspěl stížnost v kauze Kuciak, vyšly najevo další informace

26.04.2019 11:49 Slovenská prokuratura zamítla stížnost Mariana Kočnera na obvinění v případu loňské vraždy novináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama