Slováci zanevřeli na vlast? Důvěřují víc EU než vládě a parlamentu, ukázal průzkum

Slováci více důvěřují Evropské unii než vlastní vládě a parlamentu, vývoj ve své zemi však hodnotí výrazně lépe než loni na jaře. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který dnes zveřejnilo zastoupení Evropské komise na Slovensku. Zatímco důvěru v EU vyslovilo 43 procent Slováků, v národní parlament pouze 29 procent a ve vládu 32 procent.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Bratsilava, Slovensko - Národná rada SR

Proti loňskému březnu, kdy země čelila politické krizi po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, se důvěra ve slovenskou sněmovnu a v kabinet mezi obyvateli země pod Tatrami ale zvýšila.

Lepšího hodnocení ze strany slovenské veřejnosti v porovnání s loňským jarem se dostalo také policii, byť jí důvěřuje méně než polovina obyvatel Slovenska. V průměru za celou EU důvěryhodnost policie dosahuje 72 procent.

"Události po vraždě Kuciaka a Kušnírové stály za poklesem důvěry (v národní instituce). Zatčení podezřelých stojí i za návratem důvěry, byť nikoliv na původní hodnoty," komentoval zveřejněná data politolog Pavol Baboš.

Situaci v zemi za dobrou označilo v sondáži 47 procent respondentů, loni na jaře stejný názor mělo jen 28 procent dotazovaných.

Slováci si na evropském bloku cení hlavně volného pohybu lidí, zboží a služeb v EU, míru mezi členskými státy a také jednotné měny euro, kterou Slovensko zavedlo před deseti lety.

V souvislosti s členstvím v EU si obyvatelé Slovenska nejvíce stěžovali na životní úroveň a údajnou diktaturou unie kvůli unijní legislativě. Většina respondentů ale uvedla, že nepociťuje žádná negativa. Za největší ohrožení pro EU Slováci považují migraci, terorismus, ale i brexit.

Zhruba čtvrtina (27 procent) respondentů se podle průzkumu plánuje zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu. Před pěti lety účast na eurovolbách na Slovensku dosáhla jen 13 procent, byla tak nejnižší v celé EU. Baboš upozornil, že volby do Evropského parlamentu se na Slovensku konají po přímých prezidentských volbách, které na rozdíl od eurovoleb provází intenzivní kampaň.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu tragicky zahynul populární srbský zpěvák, balkánská země je v…

18.02.2019 13:24 Srbsko oplakává smrt jednoho ze svých nejznámějších zpěváků lidové hudby Šabana Šauliče, který…

Švédská aktivistka bránila deportaci Afghánce, soud jí vyměřil trest

18.02.2019 13:18 K pokutě 3000 švédských korun (7360 Kč) byla dnes ve Švédsku odsouzena mladá aktivistka Elin…

Polsko je uražené, odvolalo účast na summitu V4 s Izraelem

18.02.2019 13:12 Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní…

Zemětřesení u britských labouristů: Stranu opustilo sedm poslanců, mají…

18.02.2019 12:53 Labouristickou stranu, která je hlavní britskou opoziční silou, dnes opustilo sedm poslanců, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama