Souboj o Bratislavský hrad bude drama: Šefčovičovi šlape na paty Mistrík, šanci má i žena

Největší popularitu Maroše Šefčoviče ze všech 15 kandidátů na budoucího prezidenta Slovenska potvrdil i druhý průzkum. Podle sondáže agentury Focus, kterou zadalo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, na druhém místě skončil vědec Mistrík před třetí Zuzanou Čaputovou. Sondáž také ukázala, že ve druhém, rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu by Mistrík těsně porazil místopředsedu Evropské komise Šefčoviče.

Přidejte svůj názor

Maroš Šefčovič
doporučujeme

Ze sondáže Focusu vyplývá, že Šefčovič, který kandiduje s podporou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), by získal 20,1 procenta rozhodnutých voličů. Podpora Mistríka, za kterým stojí i největší opoziční strana Svoboda a solidarita, dosáhla 17,1 procenta.

zdroj: YouTube

Na třetím místě se ziskem 14,4 procenta skončila právnička a místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová, těsně před kontroverzním soudcem nejvyššího soudu a exministrem spravedlnosti Štefanem Harabin s podporou 13,6 procenta.

V rozhodujícím druhém kole hlavy státu by podle sondáže Mistrík se ziskem 50,7 procenta hlasů porazil Šefčoviče. Pokud by ale do druhého kola spolu se Šefčovičem postoupila Čaputová, prezidentem by byl zvolen Šefčovič.

Mistrík i Čaputová se dříve opakovaně vymezili proti Směru-SD a jejímu předsedovi, expremiérovi Robertu Ficovi. Byť dříve oba zmínění zájemci o funkci hlavy státu zvažovali, že méně populární kandidát se před prezidentskými volbami vzdá ve prospěch oblíbenějšího kandidáta z této dvojice, Čaputová dnes dopoledne oznámila setrvání v kampani. Zdůvodnila to výsledky dřívějšího průzkumu agentury AKO, ve kterém skončila z prezidentských kandidátů sice rovněž na třetím místě, ale s menší ztrátou na Mistríka než podle sondáže Focusu.

První kolo prezidentských voleb na Slovensku se uskuteční 16. března, případné druhé kolo je naplánováno o dva týdny později. Současný prezident Andrej Kiska, kterému pětiletý mandát skončí v polovině června, se o znovuzvolení neuchází.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Kočner neuspěl stížnost v kauze Kuciak, vyšly najevo další informace

26.04.2019 11:49 Slovenská prokuratura zamítla stížnost Mariana Kočnera na obvinění v případu loňské vraždy novináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama