Souboj o Bratislavský hrad bude drama: Šefčovičovi šlape na paty Mistrík, šanci má i žena

Největší popularitu Maroše Šefčoviče ze všech 15 kandidátů na budoucího prezidenta Slovenska potvrdil i druhý průzkum. Podle sondáže agentury Focus, kterou zadalo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, na druhém místě skončil vědec Mistrík před třetí Zuzanou Čaputovou. Sondáž také ukázala, že ve druhém, rozhodujícím kole přímé volby hlavy státu by Mistrík těsně porazil místopředsedu Evropské komise Šefčoviče.

Přidejte svůj názor

Maroš Šefčovič

Ze sondáže Focusu vyplývá, že Šefčovič, který kandiduje s podporou nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), by získal 20,1 procenta rozhodnutých voličů. Podpora Mistríka, za kterým stojí i největší opoziční strana Svoboda a solidarita, dosáhla 17,1 procenta.

zdroj: YouTube

Na třetím místě se ziskem 14,4 procenta skončila právnička a místopředsedkyně neparlamentní strany Progresivní Slovensko Čaputová, těsně před kontroverzním soudcem nejvyššího soudu a exministrem spravedlnosti Štefanem Harabin s podporou 13,6 procenta.

V rozhodujícím druhém kole hlavy státu by podle sondáže Mistrík se ziskem 50,7 procenta hlasů porazil Šefčoviče. Pokud by ale do druhého kola spolu se Šefčovičem postoupila Čaputová, prezidentem by byl zvolen Šefčovič.

Mistrík i Čaputová se dříve opakovaně vymezili proti Směru-SD a jejímu předsedovi, expremiérovi Robertu Ficovi. Byť dříve oba zmínění zájemci o funkci hlavy státu zvažovali, že méně populární kandidát se před prezidentskými volbami vzdá ve prospěch oblíbenějšího kandidáta z této dvojice, Čaputová dnes dopoledne oznámila setrvání v kampani. Zdůvodnila to výsledky dřívějšího průzkumu agentury AKO, ve kterém skončila z prezidentských kandidátů sice rovněž na třetím místě, ale s menší ztrátou na Mistríka než podle sondáže Focusu.

První kolo prezidentských voleb na Slovensku se uskuteční 16. března, případné druhé kolo je naplánováno o dva týdny později. Současný prezident Andrej Kiska, kterému pětiletý mandát skončí v polovině června, se o znovuzvolení neuchází.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu tragicky zahynul populární srbský zpěvák, balkánská země je v…

18.02.2019 13:24 Srbsko oplakává smrt jednoho ze svých nejznámějších zpěváků lidové hudby Šabana Šauliče, který…

Švédská aktivistka bránila deportaci Afghánce, soud jí vyměřil trest

18.02.2019 13:18 K pokutě 3000 švédských korun (7360 Kč) byla dnes ve Švédsku odsouzena mladá aktivistka Elin…

Polsko je uražené, odvolalo účast na summitu V4 s Izraelem

18.02.2019 13:12 Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní…

Zemětřesení u britských labouristů: Stranu opustilo sedm poslanců, mají…

18.02.2019 12:53 Labouristickou stranu, která je hlavní britskou opoziční silou, dnes opustilo sedm poslanců, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama