Vzít mi ochranku? Nenechám se zastrašit! Evropa už není bezpečným místem, tvrdí italský spisovatel

Italský spisovatel a novinář Roberto Saviano tvrdí, že se „nenechá zastrašit" ministrem vnitra Mattem Salvinim, který tvrdí, že přezkoumá důvody k tomu, aby měl ochranku. Píše agentura AFP z filmového festivalu Berlinale, kde je Saviano jako jeden z autorů scénáře filmu La paranza dei bambini (Síť na dětí).

Přidejte svůj názor

Roberto Saviano (spisovatel)
doporučujeme

„Zůstávám v klidu. Budu pokračovat v tom, co dělám. Budu i nadále říkat, co se děje, nenechám se zastrašit hrozbami, které systematicky provozuje italský ministr vnitra," řekl Roberto Saviano na tiskové konferenci k filmu Cladia Giovannesiho: La paranza dei bambini (Síť na dětí), který vypráví o gangu mladých v Neapoli.

Film byl natočen podle stejnojmenného třetího románu Roberta Saviana, publikovaného v roce 2016 v nakladatelství Feltrinelli. Jde o první zcela fiktivní román, inspirovaný způsoby náboru neapolské mafie Camorra.

Mít ochranku není privilegium, to je drama!

Vicepremiér Salvini, který je vedle své funkce ministra vnitra rovněž předsedou separatistické Ligy, oznámil v červnu, že přezkoumá, zda musí mít spisovatel Saviano, autor slavné knihy Gomorra o nemilosrdném světě mafie, stále policejní ochranku. Ta mu byla přidělena v roce 2006, kdy mu po vydání zmíněné knihy bylo mafií vyhrožováno smrtí.

Saviano připomněl, že ochrana byla odebrání již dříve jinému novináři, Sandro Ruotolovi. „Kromě otázky mé osobní ochrany, je to drama být eskortován, to není žádné privilegium," zdůraznil. V Evropě je podle něj na desítku novinářů, kteří jsou v Itálii a Evropě pod ochranou. „Evropa již není jistým územím pro ty, kteří píšou, co se děje," uvedl.

Mezi Salvinim a Savianem proběhlo již dříve několik slovních výměn. Saviano několikrát kritizoval ministra vnitra Salviniho, že pravidelně nosí policejní uniformu. „Je to agrese demokracie. Je jediný v Evropě, který to dělá," zopakoval. V červnu spisovatel Saviano ministra obvinil, že je placený mafií. Salvini podal žalobu za nactiutrhání . 

„Ministr Mala Vita (jedno z přízvisek mafie, doslova Podsvětí nebo Špatný život) se rozhodl podat žalobu (...) Nezastavím se před mocí, která má strach z kritických hlasů. Před tribunálem bude Matteo Salvini vyzván k tomu, aby řekl pravdu, což pro něj bude nová zkušenost," podotkl na jeho adresu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O útoku na Feriho píší i v zahraničí. V ČR není snadné být mladý a černý,…

26.04.2019 14:04 Aktualizováno O údajný útok na poslance TOP 09 Dominika Feriho se zajímají i v zahraničí. Zprávu o incidentu i…

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama