Vzít mi ochranku? Nenechám se zastrašit! Evropa už není bezpečným místem, tvrdí italský spisovatel

Italský spisovatel a novinář Roberto Saviano tvrdí, že se „nenechá zastrašit" ministrem vnitra Mattem Salvinim, který tvrdí, že přezkoumá důvody k tomu, aby měl ochranku. Píše agentura AFP z filmového festivalu Berlinale, kde je Saviano jako jeden z autorů scénáře filmu La paranza dei bambini (Síť na dětí).

Přidejte svůj názor

Roberto Saviano (spisovatel)

„Zůstávám v klidu. Budu pokračovat v tom, co dělám. Budu i nadále říkat, co se děje, nenechám se zastrašit hrozbami, které systematicky provozuje italský ministr vnitra," řekl Roberto Saviano na tiskové konferenci k filmu Cladia Giovannesiho: La paranza dei bambini (Síť na dětí), který vypráví o gangu mladých v Neapoli.

Film byl natočen podle stejnojmenného třetího románu Roberta Saviana, publikovaného v roce 2016 v nakladatelství Feltrinelli. Jde o první zcela fiktivní román, inspirovaný způsoby náboru neapolské mafie Camorra.

Mít ochranku není privilegium, to je drama!

Vicepremiér Salvini, který je vedle své funkce ministra vnitra rovněž předsedou separatistické Ligy, oznámil v červnu, že přezkoumá, zda musí mít spisovatel Saviano, autor slavné knihy Gomorra o nemilosrdném světě mafie, stále policejní ochranku. Ta mu byla přidělena v roce 2006, kdy mu po vydání zmíněné knihy bylo mafií vyhrožováno smrtí.

Saviano připomněl, že ochrana byla odebrání již dříve jinému novináři, Sandro Ruotolovi. „Kromě otázky mé osobní ochrany, je to drama být eskortován, to není žádné privilegium," zdůraznil. V Evropě je podle něj na desítku novinářů, kteří jsou v Itálii a Evropě pod ochranou. „Evropa již není jistým územím pro ty, kteří píšou, co se děje," uvedl.

Mezi Salvinim a Savianem proběhlo již dříve několik slovních výměn. Saviano několikrát kritizoval ministra vnitra Salviniho, že pravidelně nosí policejní uniformu. „Je to agrese demokracie. Je jediný v Evropě, který to dělá," zopakoval. V červnu spisovatel Saviano ministra obvinil, že je placený mafií. Salvini podal žalobu za nactiutrhání . 

„Ministr Mala Vita (jedno z přízvisek mafie, doslova Podsvětí nebo Špatný život) se rozhodl podat žalobu (...) Nezastavím se před mocí, která má strach z kritických hlasů. Před tribunálem bude Matteo Salvini vyzván k tomu, aby řekl pravdu, což pro něj bude nová zkušenost," podotkl na jeho adresu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu tragicky zahynul populární srbský zpěvák, balkánská země je v…

18.02.2019 13:24 Srbsko oplakává smrt jednoho ze svých nejznámějších zpěváků lidové hudby Šabana Šauliče, který…

Švédská aktivistka bránila deportaci Afghánce, soud jí vyměřil trest

18.02.2019 13:18 K pokutě 3000 švédských korun (7360 Kč) byla dnes ve Švédsku odsouzena mladá aktivistka Elin…

Polsko je uražené, odvolalo účast na summitu V4 s Izraelem

18.02.2019 13:12 Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní…

Zemětřesení u britských labouristů: Stranu opustilo sedm poslanců, mají…

18.02.2019 12:53 Labouristickou stranu, která je hlavní britskou opoziční silou, dnes opustilo sedm poslanců, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama