Varšavská konference o Íránu: Polsko chce být "prostředníkem" mezi USA a Evropou

Dvoudenní mezinárodní konference ve Varšavě, jež se má zabývat otázkami Středního Východu, není podle Jacka Czaputowicze, polského ministra zahraničních věcí, zaměřena proti Íránu. Řekl to v dnešním v rozhovoru pro německý list Die Welt.

Přidejte svůj názor

Polská vlajka
doporučujeme

Ačkoliv měla být konference podle Mike Pompea, amerického ministra zahraničních věcí, orientována hlavně na situaci v Íránu, polská diplomacie se snaží, aby ji interpretovala jako konferenci, která chce „diskutovat konflikty a hrozby v regionu" a následně situaci stabilizovat. V několika sekcích se tak vedle problémů, jež vyvolává válka v Sýrii, bude diskutovat také o uprchlících. Mezi témata, jež Czaputowicz zmiňuje, bude i „omezení vývoje raket a zbraní", „počítačová kriminalita" nebo „terorismus a nelegální financování".

Situace je v regionu komplikovaná, vysvětluje v německém deníku Die Welt ministr, připouští, že konflikt s Íránem má „značné důsledky". „Jako EU nemůžeme ji řešit sami, takže potřebujeme spojence," říká Czaputowicz . A kdo je tím spojencem? „To může být jen USA," říká.

Polský ministr Czaputowicz by byl rád, aby bylo Polsko „prostředníkem" mezi Bruselem a Washingtonem. A z dlouhodobého hlediska razí obrat, který se svým americkým protějškem Mikem Pompeem ještě před zahájením konference nazývají Varšavský proces.

Brusel a Washington mají odlišné názory na Společný komplexní akční plán (JCPOA) nebo také řešení íránského jaderného programu. Zatímco Evropská unie (EU) by ráda, aby se tato smlouva uchovala, Washington již od ní odstoupil. „Polsko chce nyní zajistit, aby se Spojené státy i EU v této věci přiblížily," říká Czaputowicz. „Abychom objasnili naši pozici: přijmeme rozhodnutí EU, ale také vidíme, že jsou (rozhodnutí) často nedostatečná," uvedl Czaputowicz v rozhovoru pro Die Welt.

Ministr zahraničních věcí Mohammad Džavád Zarif dnes v Teheránu řekl, že varšavská konference vedená USA, je zaměřená na vyvíjení nátlaku na Írán, a jako takové se „narodila mrtvá". „Jedná se o nový pokus Spojených států pokračovat v posedlosti s Íránem, což je neopodstatněné," upřesnil na tiskové konferenci, informuje AFP.

Varšavská konference, která se koná za účasti šedesáti zemí v polském hlavním městě, organizuje americký ministr zahraničí Mike Pompeo s americkým viceprezidentem Mikem Pencem. Původně se měla zaměřit na destabilizující vliv Íránu na Středním východě. Iniciativa USA ale nezpůsobila žádné nadšení, píše AFP, a proto Washington a Varšava rozšířili agendu na téma „stability" na Středním východě.

Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahuem, který se také účastní konference, je Irán „zhouba pro jeho zemi" a zůstává také hlavním předmětem konference. Evropské státy vyslali do Varšavy pouze zástupce s nižším postavením, kromě hlavy britského diplomata Jeremyho Huntta, upozorňuje francouzská agentura.

Podle íránského ministra zahraničí Džaváda Zarifa je to kvůli americkému tlaku, že další země vůbec dorazily. Američané „použili své peníze (...), tak jako používají Spojené státy své vojenské síly, používají svůj na některé země, aby přivedli své lidi na konferenci," míní ministr. „Mnoho zemí nám řeklo, že nemají jinou možnost, než jít,"upřesnil. Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí označil konferenci jako příklad selhání politiky USA vůči Íránu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O útoku na Feriho píší i v zahraničí. V ČR není snadné být mladý a černý,…

26.04.2019 14:04 Aktualizováno O údajný útok na poslance TOP 09 Dominika Feriho se zajímají i v zahraničí. Zprávu o incidentu i…

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama