Varšavská konference o Íránu: Polsko chce být "prostředníkem" mezi USA a Evropou

Dvoudenní mezinárodní konference ve Varšavě, jež se má zabývat otázkami Středního Východu, není podle Jacka Czaputowicze, polského ministra zahraničních věcí, zaměřena proti Íránu. Řekl to v dnešním v rozhovoru pro německý list Die Welt.

Přidejte svůj názor

Polská vlajka

Ačkoliv měla být konference podle Mike Pompea, amerického ministra zahraničních věcí, orientována hlavně na situaci v Íránu, polská diplomacie se snaží, aby ji interpretovala jako konferenci, která chce „diskutovat konflikty a hrozby v regionu" a následně situaci stabilizovat. V několika sekcích se tak vedle problémů, jež vyvolává válka v Sýrii, bude diskutovat také o uprchlících. Mezi témata, jež Czaputowicz zmiňuje, bude i „omezení vývoje raket a zbraní", „počítačová kriminalita" nebo „terorismus a nelegální financování".

Situace je v regionu komplikovaná, vysvětluje v německém deníku Die Welt ministr, připouští, že konflikt s Íránem má „značné důsledky". „Jako EU nemůžeme ji řešit sami, takže potřebujeme spojence," říká Czaputowicz . A kdo je tím spojencem? „To může být jen USA," říká.

Polský ministr Czaputowicz by byl rád, aby bylo Polsko „prostředníkem" mezi Bruselem a Washingtonem. A z dlouhodobého hlediska razí obrat, který se svým americkým protějškem Mikem Pompeem ještě před zahájením konference nazývají Varšavský proces.

Brusel a Washington mají odlišné názory na Společný komplexní akční plán (JCPOA) nebo také řešení íránského jaderného programu. Zatímco Evropská unie (EU) by ráda, aby se tato smlouva uchovala, Washington již od ní odstoupil. „Polsko chce nyní zajistit, aby se Spojené státy i EU v této věci přiblížily," říká Czaputowicz. „Abychom objasnili naši pozici: přijmeme rozhodnutí EU, ale také vidíme, že jsou (rozhodnutí) často nedostatečná," uvedl Czaputowicz v rozhovoru pro Die Welt.

Ministr zahraničních věcí Mohammad Džavád Zarif dnes v Teheránu řekl, že varšavská konference vedená USA, je zaměřená na vyvíjení nátlaku na Írán, a jako takové se „narodila mrtvá". „Jedná se o nový pokus Spojených států pokračovat v posedlosti s Íránem, což je neopodstatněné," upřesnil na tiskové konferenci, informuje AFP.

Varšavská konference, která se koná za účasti šedesáti zemí v polském hlavním městě, organizuje americký ministr zahraničí Mike Pompeo s americkým viceprezidentem Mikem Pencem. Původně se měla zaměřit na destabilizující vliv Íránu na Středním východě. Iniciativa USA ale nezpůsobila žádné nadšení, píše AFP, a proto Washington a Varšava rozšířili agendu na téma „stability" na Středním východě.

Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahuem, který se také účastní konference, je Irán „zhouba pro jeho zemi" a zůstává také hlavním předmětem konference. Evropské státy vyslali do Varšavy pouze zástupce s nižším postavením, kromě hlavy britského diplomata Jeremyho Huntta, upozorňuje francouzská agentura.

Podle íránského ministra zahraničí Džaváda Zarifa je to kvůli americkému tlaku, že další země vůbec dorazily. Američané „použili své peníze (...), tak jako používají Spojené státy své vojenské síly, používají svůj na některé země, aby přivedli své lidi na konferenci," míní ministr. „Mnoho zemí nám řeklo, že nemají jinou možnost, než jít,"upřesnil. Íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí označil konferenci jako příklad selhání politiky USA vůči Íránu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemětřesení u britských labouristů: Stranu opustilo sedm poslanců, mají…

18.02.2019 13:49 Aktualizováno Labouristickou stranu, která je hlavní britskou opoziční silou, dnes opustilo sedm poslanců, kteří…

V Německu tragicky zahynul populární srbský zpěvák, balkánská země je v…

18.02.2019 13:24 Srbsko oplakává smrt jednoho ze svých nejznámějších zpěváků lidové hudby Šabana Šauliče, který…

Švédská aktivistka bránila deportaci Afghánce, soud jí vyměřil trest

18.02.2019 13:18 K pokutě 3000 švédských korun (7360 Kč) byla dnes ve Švédsku odsouzena mladá aktivistka Elin…

Polsko je uražené, odvolalo účast na summitu V4 s Izraelem

18.02.2019 13:12 Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama