Německé úřady zadržely dva Syřany, údajně se podíleli na mučení tisíců lidí

Německé úřady zatkly dva bývalé pracovníky syrských tajných služeb kvůli podezření ze zločinů proti lidskosti. V tisícovkách případů se muži ve věku 56 a 42 let údajně podíleli na mučení a tělesném týrání, informovalo dnes spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe. Generální státní zastupitelství je nechalo zatknout v úterý v Berlíně a spolkové zemi Porýní-Falc.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Německá policie, ilustrační foto
doporučujeme

Úterní zatčení dvojice je prvním případem, kdy němečtí vyšetřovatelé řeší zločiny spáchané během občanské války v Sýrii. V syrských věznicích, v nichž jsou lidé trýzněni, zmizel bezpočet opozičníků odmítajících režim prezidenta Bašára Asada. Podle agentury DPA se dvojice nyní možná bude muset zodpovídat před německým soudem.

Německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová hovoří o důležitém signálu. "Zvěrstva syrského režimu lze stíhat mezinárodně," zdůraznila dnes sociálnědemokratická politička v Berlíně.

Oba muži, kteří podle spolkového státního zastupitelství Sýrii opustili v roce 2012, jsou nyní ve vyšetřovací vazbě. Podle německých úřadů pracovali pro syrskou Všeobecnou tajnou službu, která má zajišťovat bezpečnost v oblasti hlavního města Damašku.

Starší z obou mužů, Anvar R., podle německých úřadů řídil takzvané vyšetřovací oddělení s věznicí. V této funkci údajně od dubna 2011 do září 2012 velel i systematickému a brutálnímu mučení. Německá justice ho proto chce dostat před soud jako spolupachatele.

Druhý muž, Ijád A., v roce 2011 částečně plnil úkol zatýkat na určeném kontrolním stanovišti dezertéry, demonstranty a další podezřelé. Denně tak byla zatýkána přibližně stovka lidí, kteří pak byli posílání do vězení řízeného Anvarem R., kde byli mučeni.

Vyšetřovatelé mladšího ze zatčených kromě toho podezřívají, že po násilném ukončení jedné demonstrace zadržoval prchající lidi a rovněž je posílal do zmíněné věznice. Je proto důvodně podezřelý z napomáhání k zabití dvou osob a k mučení nejméně 2000 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Kočner neuspěl stížnost v kauze Kuciak, vyšly najevo další informace

26.04.2019 11:49 Slovenská prokuratura zamítla stížnost Mariana Kočnera na obvinění v případu loňské vraždy novináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama