Německé úřady zadržely dva Syřany, údajně se podíleli na mučení tisíců lidí

Německé úřady zatkly dva bývalé pracovníky syrských tajných služeb kvůli podezření ze zločinů proti lidskosti. V tisícovkách případů se muži ve věku 56 a 42 let údajně podíleli na mučení a tělesném týrání, informovalo dnes spolkové státní zastupitelství v Karlsruhe. Generální státní zastupitelství je nechalo zatknout v úterý v Berlíně a spolkové zemi Porýní-Falc.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Německá policie, ilustrační foto

Úterní zatčení dvojice je prvním případem, kdy němečtí vyšetřovatelé řeší zločiny spáchané během občanské války v Sýrii. V syrských věznicích, v nichž jsou lidé trýzněni, zmizel bezpočet opozičníků odmítajících režim prezidenta Bašára Asada. Podle agentury DPA se dvojice nyní možná bude muset zodpovídat před německým soudem.

Německá ministryně spravedlnosti Katarina Barleyová hovoří o důležitém signálu. "Zvěrstva syrského režimu lze stíhat mezinárodně," zdůraznila dnes sociálnědemokratická politička v Berlíně.

Oba muži, kteří podle spolkového státního zastupitelství Sýrii opustili v roce 2012, jsou nyní ve vyšetřovací vazbě. Podle německých úřadů pracovali pro syrskou Všeobecnou tajnou službu, která má zajišťovat bezpečnost v oblasti hlavního města Damašku.

Starší z obou mužů, Anvar R., podle německých úřadů řídil takzvané vyšetřovací oddělení s věznicí. V této funkci údajně od dubna 2011 do září 2012 velel i systematickému a brutálnímu mučení. Německá justice ho proto chce dostat před soud jako spolupachatele.

Druhý muž, Ijád A., v roce 2011 částečně plnil úkol zatýkat na určeném kontrolním stanovišti dezertéry, demonstranty a další podezřelé. Denně tak byla zatýkána přibližně stovka lidí, kteří pak byli posílání do vězení řízeného Anvarem R., kde byli mučeni.

Vyšetřovatelé mladšího ze zatčených kromě toho podezřívají, že po násilném ukončení jedné demonstrace zadržoval prchající lidi a rovněž je posílal do zmíněné věznice. Je proto důvodně podezřelý z napomáhání k zabití dvou osob a k mučení nejméně 2000 lidí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Švédská aktivistka bránila deportaci Afghánce, soud jí vyměřil trest

18.02.2019 13:18 K pokutě 3000 švédských korun (7360 Kč) byla dnes ve Švédsku odsouzena mladá aktivistka Elin…

Polsko je uražené, odvolalo účast na summitu V4 s Izraelem

18.02.2019 13:12 Polsko se kvůli údajným protipolským výrokům nejvyšších izraelských představitelů nezúčastní…

Zemětřesení u britských labouristů: Stranu opustilo sedm poslanců, mají…

18.02.2019 12:53 Labouristickou stranu, která je hlavní britskou opoziční silou, dnes opustilo sedm poslanců, kteří…

První projekce výsledků eurovoleb: Koho Češi vyšlou do Bruselu a kdo…

18.02.2019 12:44 Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše by po květnových volbách mohlo v novém europarlamentu získat osm…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama