Světoví lídři se sjeli do Varšavy na konferenci o Blízkém východě

Ve Varšavě dnes oficiálně začala mezinárodní konference o Blízkém východu, a to večeří zástupců šesti desítek zemí v Královském zámku s americkým viceprezidentem Mikem Pencem a polským prezidentem Andrzejem Dudou v roli hostitelů. Vlastní jednání konference, které se účastní také izraelský premiér Benjamin Netanjahu, jsou na programu ve čtvrtek.

Přidejte svůj názor

Mike Pence
doporučujeme

Oficiálně - alespoň podle polského stanoviska - konference nemá protiíránský charakter. Ale Rudy Giuliani, bývalý newyorský starosta a právní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve Varšavě podle serveru Onet.pl prohlásil, že Írán nebyl pozván, protože "je to země řízená vrahy" a "nese největší odpovědnost za terorismus ve světě". Íránský režim má podle něj "více krve na rukou než kterýkoli jiný stát".

Netanjahu se ještě před večeří sešel s ománským ministrem zahraničí, i když oficiálně obě země nemají diplomatické vztahy, a přislíbil, že se setká se zástupci dalších 60 zemí, které jsou proti Íránu. "Nebudou to tajná setkání, ale otevřená, s vůdčími arabskými státy, které se setkávají s Izraelem, aby uskutečnily své společné cíle proti Íránu," řekl Netanjahu novinářům.

U varšavského Národního stadionu, kde má konference ve čtvrtek jednat, dnes odpoledne několik stovek demonstrantů, podle polských médií převážně íránských emigrantů, volalo po svržení režimu v Teheránu.

Kromě Íránu, kterého ve Varšavě podle televize TVN 24 může suplovat jeho spojenec Katar, chybějí Palestinci, Rusko a Čína.

A Pence je ve Varšavě podle listu Gazeta Wyborcza hlavně proto, aby coby hasič požárů, založených jeho šéfem Donaldem Trumpem, udržel pod kontrolou transatlantický spor o sankce proti Íránu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Kočner neuspěl stížnost v kauze Kuciak, vyšly najevo další informace

26.04.2019 11:49 Slovenská prokuratura zamítla stížnost Mariana Kočnera na obvinění v případu loňské vraždy novináře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama