USA hrozí válkou? Bez konfrontace s Íránem nebude stabilita, prohlásil Pompeo

Bez konfrontace s Íránem nelze na Blízkém východě dosáhnout mír. Sdělil to dnes americký ministr zahraničí Mike Pompeo, který se před jednáním varšavské konference o tomto regionu sešel s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Šéf izraelské vlády fórum označil za historický obrat. Izrael i USA konferenci chápou jako vytvoření většího tlaku na íránský režim. Podle Pompea je Írán největším nebezpečím na Blízkém východě.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Mike Pompeo
doporučujeme

"Téměř šedesát ministrů zastupujících několik desítek vlád, izraelský premiér a ministři hlavních arabských států seděli vedle sebe a mluvili nahlas, jasně a jednotně o nebezpečí, jaké představuje íránský režim," sdělil dnes Netanjahu ke středeční společné večeři, jíž konference začala.

USA původně konferenci označovaly jako debatu zaměřenou na Írán, později se ale téma rozšířilo na mír a bezpečnost na Blízkém východě.

"Stabilitu na Blízkém východě nemůžete mít, pokud se nepostavíte Íránu. To není možné. Existuje nepřátelské (íránské) ovlivňování v Libanonu, Jemenu, Sýrii a Iráku. Skutečné hrozby jsou tři H: Húsíové (šíitští povstalci v Jemenu podporovaní Íránem), Hamás (palestinské radikální hnutí bojující proti Izraeli) a Hizballáh (libanonská šiítská organizace podporovaná Íránem)," prohlásil Pompeo před novináři vedle Netanjahua.

Izraelský premiér sice hovořil o ministrech v sále, avšak na ministerské úrovni jsou přítomny jenom některé ze 60 účastnických zemí. Evropské státy včetně ČR poslaly do Varšavy většinou náměstky ministrů.

Loading...
Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O útoku na Feriho píší i v zahraničí. V ČR není snadné být mladý a černý,…

26.04.2019 14:04 Aktualizováno O údajný útok na poslance TOP 09 Dominika Feriho se zajímají i v zahraničí. Zprávu o incidentu i…

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama