Revolta v britském parlamentu: Mayové hrozí další porážka kolem brexitu

Dnešní hlasování britských poslanců o dalším postupu ve vyjednávání s Evropskou unií původně neslibovalo velká překvapení, to by ale mohla změnit revolta nejpevnějších zastánců brexitu uvnitř Konzervativní strany. Euroskeptickým zákonodárcům ze skupiny European Research Group (ERG) vadí ve vládním návrhu usnesení pasáž o podpoře stanovisek vyjádřených Dolní sněmovnou 29. ledna. Poslanci se totiž tehdy kromě odmítnutí tzv. irské pojistky také postavili proti brexitu bez dohody.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Theresa Mayová
doporučujeme

Agentura Reuters připomíná, že dnešní hlasování je pouze symbolické a má posloužit pouze jako "razítko" na plán premiérky Theresy Mayové pokračovat ve snaze o přepracování irské pojistky. Porážka by pro ni ale byla nepříjemná vzhledem k tomu, že se snaží EU ukázat, že její aktuální strategie má v dolní komoře parlamentu podporu stabilní většiny.

Konzervativní strana má společně s partnery ze severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) ve sněmovně jen těsnou většinu, a Mayová tak potřebuje každý hlas. V britských médiích se nyní objevují spekulace, že ERG se nadcházejícího hlasování zdrží, nebo že svou podporu premiérce podmiňuje splněním jistých požadavků.

Jeden z lídrů ERG Steve Baker dnes na twitteru napsal, že "konzervativní poslanci by neměli být spojeni s čímkoli, vysloveným či implicitním, co patrně vylučuje brexit bez dohody". Na konci ledna poslanci schválili pozměňovací návrh, který stanovuje, že Dolní sněmovna "odmítá odchod Spojeného království z Evropské unie bez dohody o vystoupení a rámce budoucích vztahů".

Mluvčí premiérky Mayové při polední tiskové konferenci řekl, že poslanci by měli vládu podpořit, aby vyslali do Bruselu jasný vzkaz ohledně toho, jaké změny v brexitové dohodě si přejí. Dodal, že varianta brexitu bez dohody zůstává na stole.

Kromě usnesení o vládním postupu v jednání s EU se večer bude hlasovat také o pozměňovacích návrzích různých poslanců. Předseda Dolní sněmovny John Bercow posunul do pléna tři z předložených deseti. Dodatky nejsou pro vládu závazné, jejich schválení by na ni pouze vytvořilo tlak, přičemž vláda už se takto v lednu vůli parlamentu podřídila.

Návrh šéfa opozice Jeremyho Corbyna by vládě ukládal umožnit do 27. února další "smysluplné" hlasování o řešení krize kolem brexitu. Mayová už přitom slíbila, že do tohoto data se poslanci budou moci znovu k její dohodě s EU vyjádřit. Hlasovat by se mohlo také o návrhu Skotské národní strany (SNP), která požaduje odklad termínu vystoupení z EU o tři měsíce.

Jediné opatření s určitou šancí na úspěch je zřejmě to z dílny prounijní konzervativní poslankyně Anny Soubryové. Ta společně s opozičními zákonodárci požaduje, aby vláda do sedmi dnů zveřejnila svou nejčerstvější analýzu dopadu neřízeného brexitu na podnikání a obchod.

Snad ještě významnější je pak to, co v aktuální sadě dodatků chybí, jmenovitě nová verze společné snahy labouristů a části konzervativců donutit vládu k odkladu brexitu za předpokladu, že by se nadále nedařilo najít východisko ze současného mrtvého bodu ve vyjednáváních s EU.

Hlavní strůjkyně této iniciativy labouristka Yvette Cooperová slíbila, že svůj návrh, který na konci ledna neuspěl, předloží znovu 27. února, kdy nejspíše poslanci budou mít znovu šanci do brexitového procesu zasáhnout.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

O útoku na Feriho píší i v zahraničí. V ČR není snadné být mladý a černý,…

26.04.2019 14:04 Aktualizováno O údajný útok na poslance TOP 09 Dominika Feriho se zajímají i v zahraničí. Zprávu o incidentu i…

Komentář: Zažije v neděli Španělsko návrat extremistické pravice?

26.04.2019 13:48 Je tomu více než 40 let od doby, kdy zemřel španělský diktátor Francisco Franco. Jeho smrt byla pro…

Soudnictví v zemích EU? Výsledky průzkumu nejsou příliš dobré. Toto si…

26.04.2019 13:28 Soudní systém v České republice nadále více než polovina občanů vnímá jako dobrý či velmi dobrý,…

Radikál Robinson kandiduje v eurovolbách, nesmí uplácet voliče hamburgery

26.04.2019 12:43 Britský krajně pravicový aktivista Tommy Robinson se bude v květnových volbách do Evropského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama