Výrok americké reportérky pobouřil Poláky, volají po jejím vyhoštění

Kritiku v Polsku sklidila hlavní reportérka americké televize MSNBC pro zahraniční politiku Andrea Mitchellová, která ve středu ve svém vstupu z Varšavy řekla, že za druhé světové války Židé v tamním ghettu povstali proti "polskému a nacistickému režimu". V polském hlavním městě se tento týden koná mezinárodní konference věnovaná Blízkému východu.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Židé, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle polské zpravodajské televize TVN24 Mitchellová informovala, že americký viceprezident Mike Pence má na programu také návštěvu někdejšího varšavského ghetta, kde v roce 1943 Židé měsíc "válčili proti polskému a nacistickému režimu".

zdroj: YouTube

"Povstání ve varšavském ghettu v roce 1943 bylo hrdinským činem proti německým nacistům, kteří ghetto založili a stáli za holokaustem," napsalo na twitteru polské velvyslanectví ve Washingtonu. "Nacistické Německo za druhé světové války zaútočilo na Polsko a okupovalo ho," dodala ambasáda. Vláda ve Varšavě na vyjádření Mitchellové zatím nereagovala.

Místopředseda Sejmu, tedy dolní komory polského parlamentu, Stanislaw Tyszka ze strany Kukiz ´15 žádá, aby se reportérka za svá slova omluvila a pokud to neudělá, polské úřady by ji podle něho měly vyhostit.

"Jde o příklad obrovské neznalosti historie," řekl zástupce ředitele Institutu národní paměti (IPN) Mateusz Szpytma. Připomněl, že Polsko bylo zemí, která se v roce 1939 jako první vojensky postavila agresi nacistického Německa. Chce, aby televize MSNBC reportérčinu chybu opravila.

Pokud by tak neučinila, hodlá se Szpytma v této věci obrátit na soud, aby s televizí zahájil civilní proces. V Polsku před necelým rokem vstoupil v platnost zákon, na základě kterého hrozil trest vězení za slova o spoluúčasti Polska na nacistických zločinech vůči Židům. Vyvolal značnou nevoli Izraele a Spojených států. V létě parlament schválil novelu zákona, z níž vypadla možnost trestů vězení.

Povstání ve varšavském ghettu propuklo 19. dubna 1943. Stovky židovských mladíků a dívek se postavily se zbraní v ruce nacistům, kteří chtěli zahájit konečnou likvidaci ghetta a jeho zbývající obyvatele převézt do vyhlazovacího tábora Treblinka. Povstalci nepočítali s tím, že zvítězí, chtěli ale dokázat, že nejsou podřadnými lidmi, za které je režim v hitlerovském Německu měl. Nacisté akci prohlásili za ukončenou 16. května 1943.

Památce hrdinů povstání ve varšavském ghettu se dnes poklonil americký prezident Mike Pence, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a šéf polské vlády Mateusz Morawiecki. Položili věnce u jejich pomníku a vyslechli si žalm v hebrejštině.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti děsí turisty? Obyvatelé řeckého ostrova jsou zoufalí, jejich…

26.06.2019 22:19 Aktualizováno Turisté se obloukem vyhýbají řeckému ostrovu Samos. Důvodem je podle německého serveru Deutsche…

Rána pro Merkelovou: Německá policie a armáda se bouří

26.06.2019 22:19 Aktualizováno V Německu došlo k neobvyklé tvrdé výměně názorů. Odstartoval ji bývalý vrchní kandidát na vedení…

Nizozemské dráhy budou platit odškodné židům

26.06.2019 21:37 Nizozemský národní vlakový přepravce NS dnes oznámil, že zaplatí reparace Židům, Romům a Sintům,…

Rada Evropy má novou generální tajemnici, je jí Marija Pejčinovičová…

26.06.2019 21:09 Novou generální tajemnicí Rady Evropy bude chorvatská ministryně zahraničí Marija Pejčinovičová…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama